Oud-veiligheidsadviseur VS geeft betrokkenheid staatsgrepen toe
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - John Bolton, voormalig Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties (2005-2006) en oud-nationaal veiligheidsadviseur onder president Donald Trump (2018-2019), heeft dinsdag gezegd dat hij heeft geholpen bij het plannen van pogingen tot staatsgrepen in het buitenland. Bolton maakte de opmerking in een interview met nieuwszender CNN.
De bewuste CNN-uitzending was naar aanleiding van de meest recente hoorzitting van de parlementscommissie die de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021 onderzoekt. Die commissie beschuldigt Trump van het aanzetten tot geweld op die dag. Zo zou de toenmalige president hebben gehoopt aan de macht te kunnen blijven ondanks zijn verkiezingsnederlaag. Bolton zei echter dat Trump niet competent genoeg is om een "zorgvuldig geplande staatsgreep" te plegen. En toen kwam het: Bolton zei dat "als iemand die heeft geholpen bij het plannen van staatsgrepen. Niet hier, maar op andere plaatsen. Dat kost veel werk. En dat is niet wat hij (Trump) deed."
Gevraagd naar welke pogingen tot staatsgrepen hij bedoelde, wilde Bolton in eerste instantie niet in details treden. Totdat hij Venezuela als voorbeeld noemde. In 2019 steunde Bolton als nationale veiligheidsadviseur openlijk de oproep van de Venezolaanse oppositieleider Juan Guaidó aan het Venezolaanse leger om hem te helpen de socialistische president Nicolas Maduro te verdrijven. Volgens Guaidó was de herverkiezing van Maduro niet eerlijk verlopen. Uiteindelijk bleef Maduro aan de macht. "Het bleek niet succesvol te zijn. Niet dat we (de VS) er zoveel mee te maken hadden, maar ik zag wat nodig was voor een oppositie om te proberen een illegaal gekozen president omver te werpen en ze faalden", zei hij.
Over de aanval op het Capitool zei Bolton in dezelfde uitzending ook nog: "6 januari was geen aanval op onze democratie. Het was Donald Trump die in het belang van Donald Trump handelde." En: "Uiteindelijk heeft hij de rellen bij het Capitool ontketend. Daar bestaat geen twijfel over. Maar niet om de grondwet of de staat omver te werpen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
3 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
4 uur geleden