Oud-veiligheidsadviseur VS geeft betrokkenheid staatsgrepen toe
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - John Bolton, voormalig Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties (2005-2006) en oud-nationaal veiligheidsadviseur onder president Donald Trump (2018-2019), heeft dinsdag gezegd dat hij heeft geholpen bij het plannen van pogingen tot staatsgrepen in het buitenland. Bolton maakte de opmerking in een interview met nieuwszender CNN.
De bewuste CNN-uitzending was naar aanleiding van de meest recente hoorzitting van de parlementscommissie die de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021 onderzoekt. Die commissie beschuldigt Trump van het aanzetten tot geweld op die dag. Zo zou de toenmalige president hebben gehoopt aan de macht te kunnen blijven ondanks zijn verkiezingsnederlaag. Bolton zei echter dat Trump niet competent genoeg is om een "zorgvuldig geplande staatsgreep" te plegen. En toen kwam het: Bolton zei dat "als iemand die heeft geholpen bij het plannen van staatsgrepen. Niet hier, maar op andere plaatsen. Dat kost veel werk. En dat is niet wat hij (Trump) deed."
Gevraagd naar welke pogingen tot staatsgrepen hij bedoelde, wilde Bolton in eerste instantie niet in details treden. Totdat hij Venezuela als voorbeeld noemde. In 2019 steunde Bolton als nationale veiligheidsadviseur openlijk de oproep van de Venezolaanse oppositieleider Juan Guaidó aan het Venezolaanse leger om hem te helpen de socialistische president Nicolas Maduro te verdrijven. Volgens Guaidó was de herverkiezing van Maduro niet eerlijk verlopen. Uiteindelijk bleef Maduro aan de macht. "Het bleek niet succesvol te zijn. Niet dat we (de VS) er zoveel mee te maken hadden, maar ik zag wat nodig was voor een oppositie om te proberen een illegaal gekozen president omver te werpen en ze faalden", zei hij.
Over de aanval op het Capitool zei Bolton in dezelfde uitzending ook nog: "6 januari was geen aanval op onze democratie. Het was Donald Trump die in het belang van Donald Trump handelde." En: "Uiteindelijk heeft hij de rellen bij het Capitool ontketend. Daar bestaat geen twijfel over. Maar niet om de grondwet of de staat omver te werpen."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
36 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
4 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
7 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
7 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
7 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
9 uur geleden