Oud-veiligheidsadviseur VS geeft betrokkenheid staatsgrepen toe
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - John Bolton, voormalig Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties (2005-2006) en oud-nationaal veiligheidsadviseur onder president Donald Trump (2018-2019), heeft dinsdag gezegd dat hij heeft geholpen bij het plannen van pogingen tot staatsgrepen in het buitenland. Bolton maakte de opmerking in een interview met nieuwszender CNN.
De bewuste CNN-uitzending was naar aanleiding van de meest recente hoorzitting van de parlementscommissie die de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021 onderzoekt. Die commissie beschuldigt Trump van het aanzetten tot geweld op die dag. Zo zou de toenmalige president hebben gehoopt aan de macht te kunnen blijven ondanks zijn verkiezingsnederlaag. Bolton zei echter dat Trump niet competent genoeg is om een "zorgvuldig geplande staatsgreep" te plegen. En toen kwam het: Bolton zei dat "als iemand die heeft geholpen bij het plannen van staatsgrepen. Niet hier, maar op andere plaatsen. Dat kost veel werk. En dat is niet wat hij (Trump) deed."
Gevraagd naar welke pogingen tot staatsgrepen hij bedoelde, wilde Bolton in eerste instantie niet in details treden. Totdat hij Venezuela als voorbeeld noemde. In 2019 steunde Bolton als nationale veiligheidsadviseur openlijk de oproep van de Venezolaanse oppositieleider Juan Guaidó aan het Venezolaanse leger om hem te helpen de socialistische president Nicolas Maduro te verdrijven. Volgens Guaidó was de herverkiezing van Maduro niet eerlijk verlopen. Uiteindelijk bleef Maduro aan de macht. "Het bleek niet succesvol te zijn. Niet dat we (de VS) er zoveel mee te maken hadden, maar ik zag wat nodig was voor een oppositie om te proberen een illegaal gekozen president omver te werpen en ze faalden", zei hij.
Over de aanval op het Capitool zei Bolton in dezelfde uitzending ook nog: "6 januari was geen aanval op onze democratie. Het was Donald Trump die in het belang van Donald Trump handelde." En: "Uiteindelijk heeft hij de rellen bij het Capitool ontketend. Daar bestaat geen twijfel over. Maar niet om de grondwet of de staat omver te werpen."
Meer uit Buitenland
MIDDELBURG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bij de inontvangstname van zijn Four Freedoms Award in Middelburg Nederland bedankt voor de steun in de oorlog tegen Rusland. Naast premier Rob Jetten, die Zelensky de prijs uitreikte, zijn ook onder anderen koning Willem-Alexander en prinses Beatrix aanwezig.
10 minuten geledenEAST-LONDON (ANP/RTR) - De extreemlinkse Zuid-Afrikaanse oppositieleider Julius Malema is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens wapenbezit en het publiekelijk afvuren van een vuurwapen. De leider van de Economic Freedom Fighters (EFF) wil volgens zijn advocaten in hoger beroep.
14 minuten geledenMIDDELBURG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Middelburg de International Four Freedoms Award in ontvangst genomen van premier Rob Jetten. Hij krijgt de prijs voor zijn niet-aflatende strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Naast Zelensky wordt de prijs ook uitgereikt aan het Oekraïense volk.
49 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt tegen persbureau Reuters dat er vooruitgang is geboekt in de onderhandelingen met de Verenigde Staten. Een bezoek van de Pakistaanse legerleider aan Teheran zou hebben geholpen om de landen dichter bij elkaar te brengen, maar nog niet alle grote struikelblokken zijn weg.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Australië schroeft zijn defensiebudget binnen zeven jaar op naar 3 procent van de omvang van zijn economie. Het land vreest de groeiende macht van China én voelt de druk van de Verenigde Staten, die vinden dat bondgenoten daartegen meer moeten doen.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister Gila Gamliel meldt dat premier Benjamin Netanyahu een gesprek zal hebben met de Libanese president Joseph Aoun. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde dat overleg eerder al aan, maar een officiële Libanese bron zei vervolgens dat Libanon daar niet van op de hoogte was.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland. "Een nieuwe nacht heeft bewezen dat Rusland geen versoepeling van het mondiale beleid of opheffing van sancties verdient", verklaart hij na nieuwe fatale aanvallen.
2 uur geleden