Oud-veiligheidsadviseur VS geeft betrokkenheid staatsgrepen toe
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - John Bolton, voormalig Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties (2005-2006) en oud-nationaal veiligheidsadviseur onder president Donald Trump (2018-2019), heeft dinsdag gezegd dat hij heeft geholpen bij het plannen van pogingen tot staatsgrepen in het buitenland. Bolton maakte de opmerking in een interview met nieuwszender CNN.
De bewuste CNN-uitzending was naar aanleiding van de meest recente hoorzitting van de parlementscommissie die de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021 onderzoekt. Die commissie beschuldigt Trump van het aanzetten tot geweld op die dag. Zo zou de toenmalige president hebben gehoopt aan de macht te kunnen blijven ondanks zijn verkiezingsnederlaag. Bolton zei echter dat Trump niet competent genoeg is om een "zorgvuldig geplande staatsgreep" te plegen. En toen kwam het: Bolton zei dat "als iemand die heeft geholpen bij het plannen van staatsgrepen. Niet hier, maar op andere plaatsen. Dat kost veel werk. En dat is niet wat hij (Trump) deed."
Gevraagd naar welke pogingen tot staatsgrepen hij bedoelde, wilde Bolton in eerste instantie niet in details treden. Totdat hij Venezuela als voorbeeld noemde. In 2019 steunde Bolton als nationale veiligheidsadviseur openlijk de oproep van de Venezolaanse oppositieleider Juan Guaidó aan het Venezolaanse leger om hem te helpen de socialistische president Nicolas Maduro te verdrijven. Volgens Guaidó was de herverkiezing van Maduro niet eerlijk verlopen. Uiteindelijk bleef Maduro aan de macht. "Het bleek niet succesvol te zijn. Niet dat we (de VS) er zoveel mee te maken hadden, maar ik zag wat nodig was voor een oppositie om te proberen een illegaal gekozen president omver te werpen en ze faalden", zei hij.
Over de aanval op het Capitool zei Bolton in dezelfde uitzending ook nog: "6 januari was geen aanval op onze democratie. Het was Donald Trump die in het belang van Donald Trump handelde." En: "Uiteindelijk heeft hij de rellen bij het Capitool ontketend. Daar bestaat geen twijfel over. Maar niet om de grondwet of de staat omver te werpen."
Meer uit Buitenland
HERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
10 minuten geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
47 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
1 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Zeker drie hikers zijn overleden na een vulkaanuitbarsting op het Indonesische eiland Halmahera, meldt de lokale politie. Twee van de slachtoffers zijn buitenlanders, een derde komt uit Indonesië. Nog tien anderen worden vermist.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Twintig hikers zijn vermist geraakt na de uitbarsting van de Dukono-vulkaan op het oostelijke Indonesische eiland Halmahera. De vulkaan spuwde volgens een regeringsfunctionaris een rookwolk tot zo'n 10 kilometer de lucht in. Het is nog niet bekend of er gewonden zijn.
3 uur geleden