Oud-Trump-adviseur Bannon schuldig aan minachting Congres
WASHINGTON (ANP/RTR) - Steve Bannon, een voormalige medewerker van oud-president Donald Trump en een invloedrijk figuur ter rechterzijde in de VS, is vrijdag door een jury schuldig bevonden aan 'minachting van het Congres'. Bannon had geweigerd gehoor te geven aan een dagvaarding van de commissie van het Huis van Afgevaardigden die de aanval van 6 januari 2021 op het Capitool onderzoekt.
De jury achtte de 68-jarige Bannon schuldig aan twee overtredingen: het weigeren om te getuigen voor de Huis-commissie en het weigeren die commissie documenten te verstrekken. De strafmaat voor Bannon moet nog worden vastgesteld. Elke minachting van het Congres kan worden bestraft met een celstraf van dertig dagen tot een jaar, evenals een boete van 100 tot 100.000 dollar.
De laatste keer dat een gedaagde veroordeeld werd voor minachting van het Congres was in 1974. Destijds betrof het Gordon Liddy, een samenzweerder in het Watergate-schandaal dat leidde tot het opstappen van president Richard Nixon.
Hel
De commissie wilde Bannons getuigenis horen omdat deze op de dag voor de aanval minstens twee keer met Trump sprak en een planningsvergadering bijwoonde in een hotel in Washington. Later die dag zei hij in zijn podcast dat "morgen de hel losbreekt". Eerder deze maand, vlak voor het begin van zijn proces wegens minachting van het Congres, kondigde Bannon plots aan toch bereid zijn te getuigen in een openbare hoorzitting voor de commissie. Dat veranderde volgens de aanklagers echter niets aan het feit dat hij de wet al had overtreden.
De veroordeling van Bannon kan de positie van de commissie versterken bij het verkrijgen van getuigenissen en documenten van mensen rondom Trump. Vorig jaar vroeg Trump zijn medewerkers om niet samen te werken met de commissie, die volgens hem politiek gemotiveerd is. Behalve Bannon gaven ook Trump-getrouwen als Peter Navarro, Mark Meadows en Daniel Scavino gehoor aan Trumps verzoek. Navarro staat in november terecht om minachting van het Congres. Meadows en Scavino ontsprongen de dans doordat zij alsnog meewerkten met de commissie.
Bannon was een belangrijke adviseur van de presidentiële campagne van de Republikein Donald Trump in 2016 en diende vervolgens tot 2017 als zijn belangrijkste adviseur in het Witte Huis. Bannon speelt al decennia een belangrijke rol in uiterst rechtse media.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
5 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
5 uur geleden