Oud-topman NAM ontkent plan om te snoeien in schadekosten
DEN HAAG (ANP) - De voormalige baas van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) ontkent in een moeizaam verhoor door de parlementaire enquêtecommissie dat de NAM heeft gewerkt aan een plan om te snoeien in de kosten voor afhandeling van aardbevingsschade. De commissie hield Gerald Schotman (tussen 2014 en 2018 ceo van de NAM) een memo voor van moederbedrijf Shell waarin het plan staat beschreven.
In zijn verhoor hamerde Schotman steeds op het belang van een ruimhartige regeling voor bevingsschade in Groningen. "Snapt u dan dat als ik een Shell-memo tegenkom waarin staat dat Shell in 2016 van plan is kosten van onder meer schadeherstel flink terug te dringen, dat ik denk: dat heeft niets meer met ruimhartigheid te maken?", vroeg commissielid Barbara Kathmann (PvdA) daarop. Het zou gaan om een voorstel om de kosten met een derde te verminderen.
"Ik herken me niet helemaal in dat citaat. Dat is even de struikeling die ik heb", reageerde Schotman. Hij zei geen weet te hebben van het plan. "Ja, het is een memo van Shell. Ik heb 'm hier", aldus Kathmann. Het gebeurt vaker dat de enquêtecommissie documenten heeft die nog niet openbaar zijn: de commissie kan stukken opeisen, en ontving al honderdduizenden documenten van tientallen organisaties voor het onderzoek dat voorafging aan de verhoren.
Memo
Commissielid Peter Kwint (SP) wees Schotman erop dat het niet zomaar een idee was van aandeelhouder Shell dat in het memo staat beschreven. In het stuk staat dat het gaat om een plan van de NAM zelf, waar Schotman toen aan het roer stond. "Wij hebben nooit gewerkt aan beperken van schadekosten", hield Schotman vol. Hooguit werd er "gekeken of het efficiënter kan".
Shell zegt in een reactie dat het memo gaat "over hoe kan worden bespaard op de overhead- en uitvoeringskosten van schadeafhandeling en versterking". Het bedrijf wilde vooral dat een groter deel van het geld dat opzij werd gezet voor schadeafhandeling hier ook daadwerkelijk aan werd uitgegeven, aldus de oliemaatschappij.
Verhoor
Voormalig ceo Schotman (nu op een topfunctie bij Shell) werd meer dan drie uur lang gehoord door de commissie, die niet altijd genoegen nam met zijn antwoorden. Commissievoorzitter Tom van der Lee (GroenLinks) merkte aan het einde van het verhoor op dat het hem was opgevallen dat "u op een aantal punten niet helemaal weet hoe het precies is gelopen". Van der Lee vroeg zich af hoe ver Schotman als ceo afstond van het beleid rond de aardbevingen.
De commissievoorzitter constateerde ook dat Schotman tijdens het verhoor "heel vaak het woord gevoel gebruikt" heeft, terwijl de NAM en Schotman zelf zeer technisch te werk gingen. Dat laatste erkende de voormalige NAM-baas. Maar "we hebben echt geprobeerd het beste te doen" voor de Groningers.
Meer uit Binnenland
IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein hebben zich vrijdagavond bij evenemententerrein Het Podium honderden mensen verzameld voor een protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers, meldt een ANP-verslaggever. Aanleiding is de komst van een toekomstige, tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
5 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.
5 uur geleden