Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-topgeneraal Middendorp: IPCC-rapport ook militair van belang

Oud-topgeneraal Middendorp: IPCC-rapport ook militair van belang

DEN HAAG (ANP) - Het maandag verschenen rapport van het IPCC laat zien hoe belangrijk klimaatverandering is voor de krijgsmacht. Dat zegt voormalig topmilitair Tom Middendorp in een artikel op de website van het ministerie van Defensie. Hij voorziet gevolgen voor de veiligheidssituatie, de taken van militairen en de manier waarop ze hun werk doen.

Middendorp was tot vier jaar geleden de hoogste militair van Nederland, en is tegenwoordig onder meer voorzitter van een raad die adviseert over de gevolgen van klimaatverandering voor veiligheidskwesties. "We moeten indringend rekening houden met de consequenties van klimaatverandering", zegt de generaal buiten dienst. "Steeds meer militaire leiders zien de noodzaak in. Het is echt een thema dat door veel Defensies serieus wordt genomen."

Als gevolg van klimaatverandering zullen militairen vaker ingezet worden om te helpen bij rampenbestrijding in binnen- en buitenland, zegt Middendorp. Dit is de zogenoemde "derde hoofdtaak" van de krijgsmacht. "Dat betekent dat Defensie de derde hoofdtaak verder moet professionaliseren." Zo zouden er plannen voorbereid moeten worden voor hulpverlening na orkanen, waarbij ook samenwerking met andere landen wordt geregeld.

Onrust

Ook voor hun overige werk heeft klimaatverandering gevolgen. Militairen moeten toegerust worden om onder extremere weersomstandigheden hun werk te kunnen doen. Bovendien kunnen conflicten hoger oplopen, verwacht de generaal.

"Droogte leidt tot onrust. Stammen zien hun oogst verloren gaan en moeten op een andere manier hun boterham verdienen. Zij worden daardoor ontvankelijker voor criminelen en extremisten. Hoe minder perspectief deze mensen hebben, hoe groter de kans op spanning", aldus Middendorp op de Defensiewebsite.

Ook kunnen volgens hem spanningen ontstaan tussen Rusland en China vanwege grondstoffen rond de smeltende Noordpool. "De NAVO en de EU zullen zich dus meer moeten richten op de noordkant van het grondgebied."

Meer uit Binnenland

Twee aanhoudingen na nieuwe onrust in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond twee mannen gearresteerd in Floradorp in Amsterdam-Noord. Het gaat om een 39-jarige man die vuurwerk naar de politie gooide en een jongen van 14 jaar die verdacht wordt van openlijke geweldpleging.

3 uur geleden
Calandbrug dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart

ROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.

6 uur geleden
Drie verdachten schietincident Nijmegen vrij, twee langer vast

NIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.

10 uur geleden
30 jaar cel voor doden kleuter Dean, Romy W. krijgt voorwaarden

GENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.

12 uur geleden
Stichting hoopt dat draagmoederschap normaler wordt door Jetten

DEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."

13 uur geleden
Bibliotheek Rotterdam toont verloren gewaand opvoedboek Erasmus

ROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.

13 uur geleden
Calandbrug weer dicht na storing, oorzaak onduidelijk

ROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.

14 uur geleden