Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-topgeneraal Middendorp: IPCC-rapport ook militair van belang

Oud-topgeneraal Middendorp: IPCC-rapport ook militair van belang

DEN HAAG (ANP) - Het maandag verschenen rapport van het IPCC laat zien hoe belangrijk klimaatverandering is voor de krijgsmacht. Dat zegt voormalig topmilitair Tom Middendorp in een artikel op de website van het ministerie van Defensie. Hij voorziet gevolgen voor de veiligheidssituatie, de taken van militairen en de manier waarop ze hun werk doen.

Middendorp was tot vier jaar geleden de hoogste militair van Nederland, en is tegenwoordig onder meer voorzitter van een raad die adviseert over de gevolgen van klimaatverandering voor veiligheidskwesties. "We moeten indringend rekening houden met de consequenties van klimaatverandering", zegt de generaal buiten dienst. "Steeds meer militaire leiders zien de noodzaak in. Het is echt een thema dat door veel Defensies serieus wordt genomen."

Als gevolg van klimaatverandering zullen militairen vaker ingezet worden om te helpen bij rampenbestrijding in binnen- en buitenland, zegt Middendorp. Dit is de zogenoemde "derde hoofdtaak" van de krijgsmacht. "Dat betekent dat Defensie de derde hoofdtaak verder moet professionaliseren." Zo zouden er plannen voorbereid moeten worden voor hulpverlening na orkanen, waarbij ook samenwerking met andere landen wordt geregeld.

Onrust

Ook voor hun overige werk heeft klimaatverandering gevolgen. Militairen moeten toegerust worden om onder extremere weersomstandigheden hun werk te kunnen doen. Bovendien kunnen conflicten hoger oplopen, verwacht de generaal.

"Droogte leidt tot onrust. Stammen zien hun oogst verloren gaan en moeten op een andere manier hun boterham verdienen. Zij worden daardoor ontvankelijker voor criminelen en extremisten. Hoe minder perspectief deze mensen hebben, hoe groter de kans op spanning", aldus Middendorp op de Defensiewebsite.

Ook kunnen volgens hem spanningen ontstaan tussen Rusland en China vanwege grondstoffen rond de smeltende Noordpool. "De NAVO en de EU zullen zich dus meer moeten richten op de noordkant van het grondgebied."

Meer uit Binnenland

Belgische activist en auteur Fleur Pierets krijgt Jos Brink Prijs

ROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.

47 minuten geleden
Frans Banninck Cocqpenning voor directeur Het Nationale Ballet

AMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.

1 uur geleden
Commissaris Groningen doet aangifte na 'oorlogsdreiging' FDF

GRONINGEN (ANP) - De commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, doet maandag aangifte tegen actiegroep Farmers Defence Force (FDF). Die dreigt volgens hem met een "oorlog" als de provinciale fractie van de BBB niet terugkomt op haar steun voor de onteigening van een boerderij. "Dat is intimidatie. Dat gaat alle perken te buiten. En het is strafbaar", laat Paas zondag weten.

3 uur geleden
Twee arrestaties na steken man (72) bij uitlaatplaats Zoetermeer

ZOETERMEER (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden in een mishandelingszaak in Zoetermeer, waarbij eind maart een 72-jarige man werd geschopt, geslagen en in zijn hoofd gestoken. De verdachten zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd, meldt de politie zondag.

6 uur geleden
15-jarige aangehouden na steekpartij in Numansdorp

NUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.

17 uur geleden
AZC Hoofddorp tijdelijk ontruimd om gaslucht

HOOFDDORP (ANP) - Een asielzoekerscentrum aan de Planeetbaan in Hoofddorp is tijdelijk ontruimd nadat er een gaslucht werd geroken, meldt de veiligheidsregio. Volgens NH Nieuws ging het om ongeveer vijfhonderd bewoners. Ze werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant.

18 uur geleden
Miljoen kijkers langs de weg bij Bloemencorso Bollenstreek

NOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.

19 uur geleden