Oud-studenten zijn op schema met aflossen studieschuld
DEN HAAG (ANP) - Oud-studenten die in 2012 zijn begonnen met het aflossen van hun studieschuld, hebben daar nu ruim een derde van afbetaald. Daarmee liggen ze op schema. Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB).
Of de oud-studenten in staat blijven om de studieschuld met dit tempo af te lossen, hangt volgens het rapport af van de ontwikkeling van hun inkomen en de rente. Het CPB heeft in 2014 ingeschat hoe snel de voormalig studenten hun studieschuld af zouden lossen. Dat ze nu 36 procent hebben afbetaald, komt volgens de rekenmeesters 'vrijwel overeen' met de toen uitgesproken verwachtingen. Ook de studenten die tussen 2013 en 2018 zijn begonnen met aflossen, liggen op schema.
Aflossers met een laag inkomen kunnen gebruikmaken van de zogeheten draagkrachtregeling. Daardoor hoeven zij minder of soms zelfs helemaal niets af te lossen per maand. De achterstand die ze hiermee oplopen, kunnen ze later weer inhalen als ze meer verdienen. Oud-studenten blijken steeds vaker een beroep te doen op deze regeling. Dat komt volgens de onderzoekers omdat de drempel hiervoor in 2012 is verlaagd. Bovendien hoeven de oud-studenten vanaf 2017 geen aanvraag meer te doen voor de regeling, maar doen ze automatisch mee als ze er recht op hebben. Hierdoor nam vooral het aantal mbo'ers toe die minder hoefden af te lossen.
Aflossingsregeling
Dat meer oud-studenten van deze gunstige aflossingsregeling gebruikmaken, zorgt er ook voor dat ze minder zullen afbetalen bij economisch zwaar weer. De coronacrisis kan er volgens de onderzoekers bijvoorbeeld voor zorgen dat de oud-studenten minder gaan verdienen of dat de rente omhoog gaat, met als gevolg dat zij weer vaker aanspraak maken op de draagkrachtregeling.
Tussen 2012 en 2018 moesten 602.000 oud-studenten beginnen met het aflossen van hun studielening. Zij hadden een gezamenlijke schuld van 9,7 miljard euro.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie heeft tientallen servers in beslag genomen in een internationaal onderzoek naar een malafide hostingbedrijf. De onderneming wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan het mogelijk maken van cybercriminaliteit.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - President Zelensky van Oekraïne brengt woensdag een bezoek aan Nederland. In de middag ontmoet hij premier Jetten op het Catshuis. In de avond volgt een bezoek aan koning Willem-Alexander op Paleis Huis ten Bosch.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven krijgt als het aan het kabinet ligt een grotere rol in de wederopbouw van Oekraïne na de oorlog met Rusland. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) is in Kyiv om daarover te praten, samen met voorzitter Coen van Oostrom van werkgeverskoepel VNO-NCW.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In totaal stonden er aan het begin van dit jaar 8,2 miljoen volwassenen geregistreerd als orgaandonor, ruim 90.000 meer dan een jaar eerder. Deze stijging komt enkel doordat mensen vaker geen keuze maken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van het aantal registraties in het Donorregister op 1 januari 2026. Sinds de Donorwet in 2020 werd gewijzigd, worden Nederlanders die geen keuze maken vanaf 18 jaar automatisch geregistreerd als orgaandonor.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Kinderen worden nog altijd niet goed genoeg gehoord en beschermd tegen onveiligheid en geweld. Ook heeft de overheid onvoldoende zicht op het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een onveilige situatie. Dat stelt het Kinderrechtencollectief in de jaarlijkse monitor Kinderrechten in Beweging. De organisatie voert woensdagmiddag actie bij de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingen in Israël zullen niets veranderen voor de "mensenrechten en zelfbeschikking" van de Palestijnen, meent de anti-zionistische organisatie Een Ander Joods Geluid. Voorzitter Jaap Hamburger heeft "geen fantasieën over verandering" in Israëls beleid jegens de Palestijnen. "79 jaar gewelddadig zionisme gaat nu zijn 80e jaar in. Het oorspronkelijke oogmerk blijft onveranderd."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Wij zien op dit moment wel wat beweging op het belastingplan", zei BBB-fractievoorzitter Henk Vermeer na een gesprek met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen. Hij wil daar inhoudelijk niks over zeggen, maar gaf wel aan dat er geen beweging is op stikstof. Voor zijn partij is het een voorwaarde dat de stikstofplannen worden aangepast om het belastingplan te kunnen steunen.
13 uur geleden