Oud-studenten zijn op schema met aflossen studieschuld
DEN HAAG (ANP) - Oud-studenten die in 2012 zijn begonnen met het aflossen van hun studieschuld, hebben daar nu ruim een derde van afbetaald. Daarmee liggen ze op schema. Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB).
Of de oud-studenten in staat blijven om de studieschuld met dit tempo af te lossen, hangt volgens het rapport af van de ontwikkeling van hun inkomen en de rente. Het CPB heeft in 2014 ingeschat hoe snel de voormalig studenten hun studieschuld af zouden lossen. Dat ze nu 36 procent hebben afbetaald, komt volgens de rekenmeesters 'vrijwel overeen' met de toen uitgesproken verwachtingen. Ook de studenten die tussen 2013 en 2018 zijn begonnen met aflossen, liggen op schema.
Aflossers met een laag inkomen kunnen gebruikmaken van de zogeheten draagkrachtregeling. Daardoor hoeven zij minder of soms zelfs helemaal niets af te lossen per maand. De achterstand die ze hiermee oplopen, kunnen ze later weer inhalen als ze meer verdienen. Oud-studenten blijken steeds vaker een beroep te doen op deze regeling. Dat komt volgens de onderzoekers omdat de drempel hiervoor in 2012 is verlaagd. Bovendien hoeven de oud-studenten vanaf 2017 geen aanvraag meer te doen voor de regeling, maar doen ze automatisch mee als ze er recht op hebben. Hierdoor nam vooral het aantal mbo'ers toe die minder hoefden af te lossen.
Aflossingsregeling
Dat meer oud-studenten van deze gunstige aflossingsregeling gebruikmaken, zorgt er ook voor dat ze minder zullen afbetalen bij economisch zwaar weer. De coronacrisis kan er volgens de onderzoekers bijvoorbeeld voor zorgen dat de oud-studenten minder gaan verdienen of dat de rente omhoog gaat, met als gevolg dat zij weer vaker aanspraak maken op de draagkrachtregeling.
Tussen 2012 en 2018 moesten 602.000 oud-studenten beginnen met het aflossen van hun studielening. Zij hadden een gezamenlijke schuld van 9,7 miljard euro.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft maandag twee mannen van 41 en 43 jaar oud bestraft voor de mishandeling van een vrouw. Het slachtoffer saboteerde volgens de mannen in het naast Den Bosch gelegen dorp Engelen protesten tegen de komst van een asielopvang. Zij zou onder meer vlaggen en protestborden hebben vernield of beklad.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - In Antwerpen is een Nederlandse vader (47) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 23 jaar voor de moord op zijn 14-jarige zoon. In januari 2022 overleed de jongen in het huis van zijn vader in Turnhout, waar hij pas acht weken later door de politie werd gevonden. Al die tijd wisten zijn moeder en broers niet waar hij was. In het lichaam van de jongen werd ketamine gevonden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat een fotograaf zaterdag bij rellen op het Malieveld volgens de politie in het water belandde om werkruimte voor agenten te creëren, noemt de Nederlandse Vereniging van Journalisten "een niet plausibele verklaring". "Dat valt niet te rijmen met het beeldmateriaal dat publiekelijk te zien is", stelt Paul Teixeira van de NVJ.
5 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden heeft maandagmiddag een grote brand gewoed, waar veel rook vanaf kwam. Tata zelf laat weten dat het vuur na zo'n veertig minuten blussen onder controle was. Zowel de bedrijfsbrandweer van het staalbedrijf als de reguliere brandweer rukte uit. Niemand raakte gewond.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet nog beslissen wat er gebeurt met de meeste van de 24 verdachten die zaterdag zijn aangehouden bij rellen op het Malieveld. Volgens een woordvoerder is van twee minderjarigen, die werden gepakt om vuurwerk, wel bekend wat er met ze gaat gebeuren.
5 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden woedt maandagmiddag een zeer grote brand. Dat meldt de veiligheidsregio. Het gaat om een brand bij een transportband. De brand veroorzaakt veel rook.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat er zaterdag een fotograaf een duw kreeg van een agent en in het water belandde bij rellen op het Malieveld, is het "gevolg van het creëren van werkruimte" voor de arrestatie-eenheid van de politie. Dat laat de politie Den Haag weten. Volgens een woordvoerder ging het om een "heftige inzet", waarbij de politie "snel moest handelen".
6 uur geleden