Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-studenten lossen studieschuld sneller af na rentestijging

Oud-studenten lossen studieschuld sneller af na rentestijging

DEN HAAG (ANP) - Studenten en oud-studenten doen meer moeite om hun studieschuld te verlagen. Ze steken meer geld in extra aflossingen, bovenop het bedrag dat ze elke maand al moeten betalen. De Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) heeft daar niet direct een verklaring voor paraat, maar mogelijk heeft het te maken met de gestegen rente op de studieschuld. Dat tarief is op 1 januari gestegen van 0,46 procent naar 2,56 procent, meer dan vijf keer zo veel. Hoe lager de resterende schuld, hoe lager het maandbedrag.

Bijna 230.000 mensen losten vorig jaar extra af op hun studieschuld, bovenop hun gewone betaling. Dat is 22 procent meer dan het jaar ervoor. Sinds 2019 is het aantal mensen dat extra aflost zelfs met bijna 44 procent gestegen.

Ook het totale bedrag stijgt. In 2019 losten mensen bijna 293 miljoen euro extra af, gemiddeld ongeveer 1836 euro per persoon. In 2022 was dit toegenomen naar 485 miljoen euro, oftewel ruim 2594 euro per persoon. Vorig jaar kwamen de extra aflossingen bij elkaar uit op iets meer dan 708 miljoen euro. Gemiddeld is dat ruim 3093 euro per persoon.

Dat studenten en oud-studenten extra aflossen, kan volgens DUO ook te maken hebben met nieuwe regels voor hypotheken. De aanbieders daarvan kijken niet meer naar de schulden die mensen in het verleden hebben gehad, maar naar de openstaande schulden die mensen hebben wanneer ze een hypotheek aanvragen. Als dat bedrag lager is, kunnen ze een hogere hypotheek krijgen.

Meer uit Binnenland

Heinen blijft erbij: investeren in defensie is aan EU-landen zelf

BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) blijft erbij dat EU-lidstaten zelf ruimte op hun begroting moeten vinden om meer te investeren in defensie. Dat heeft hij gezegd bij aankomst in Brussel voor overleg met zijn ambtgenoten uit andere eurolanden.

2 minuten geleden
COA: meer opvangplek nodig bij verbod op voorrang statushouders

DEN HAAG (ANP) - Als asielzoekers met een verblijfsvergunning straks geen voorrang meer mogen krijgen voor een huurwoning, zal het aantal statushouders dat wacht op woonruimte verder toenemen. Daardoor zullen nog meer (nood)opvanglocaties nodig zijn, stelt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een eerste reactie op een wetsvoorstel. Het betekent ook dat mensen "langer in de wachtstand staan om volledig deel te nemen aan de samenleving".

38 minuten geleden
Politie bevrijdt gegijzelde man (48) in Oosterhout

OOSTERHOUT (ANP) - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 48-jarige man bevrijd die was gegijzeld in een huis in de Donkerstraat in Oosterhout. Hij verkeert in goede gezondheid, aldus de politie. Bij de inval werd ook een 48-jarige verdachte uit de Brabantse plaats opgepakt.

1 uur geleden
9 jaar cel voor misbruik dochter, nichtje en online ontucht

DEN BOSCH (ANP) - De 47-jarige Fred K. uit Boekel is maandag door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot negen jaar cel voor seksueel misbruik van zijn dochter, verkrachting van een nichtje dat net achttien jaar was en voor online ontucht met tientallen jonge meisjes. De jongsten waren acht jaar oud. De straf is conform de eis van het Openbaar Ministerie.

1 uur geleden
Voorbereidingsprogramma Nijmeegse Vierdaagse snel uitverkocht

NIJMEGEN (ANP) - Het voorbereidingsprogramma voor debutanten op de Nijmeegse Vierdaagse van de Koninklijke Wandelbond Nederland (KWbN) is maandag uitverkocht. Bij het programma zit ook een startbewijs voor de Nijmeegse Vierdaagse. Wandelaars konden zich vanaf 10.00 uur inschrijven voor een van de 2000 plekken.

2 uur geleden
Staat: nieuw onderzoek geeft geen ander oordeel Deventer moordzaak

DEN HAAG (ANP) - Ook al wordt met nieuw onderzoek DNA van een ander persoon gevonden in het nagelvuil van het slachtoffer van de Deventer moordzaak, dan maakt dat geen verschil voor de veroordeling van Ernst Louwes. Dat zeiden advocaten van de Staat maandag tijdens een kort geding. Louwes is veroordeeld tot twaalf jaar voor de moord, maar heeft altijd ontkend en strijdt nog steeds voor eerherstel. Hij wil nu de monsters van het nagelvuil voor onderzoek met een nieuwe DNA-methode en hoopt zo zijn onschuld te bewijzen. De Staat is tegen verstrekking van de monsters.

3 uur geleden
DUO voorspelt fikse verdere daling aantal mbo'ers

GRONINGEN (ANP) - Het aantal mbo'ers blijft dalen, aldus de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) na een bericht in het AD. Nu zijn er ruim 467.000 mbo-leerlingen, maar over vijftien jaar zijn het er volgens prognoses van DUO nog 433.000. Er zijn al jaren zorgen over de vermindering van het aantal vaklieden in opleiding, omdat de vraag naar deze mensen enorm is, vanuit de bouw en techniek tot en met de zorg.

4 uur geleden