Oud-studenten lossen studieschuld sneller af na rentestijging
DEN HAAG (ANP) - Studenten en oud-studenten doen meer moeite om hun studieschuld te verlagen. Ze steken meer geld in extra aflossingen, bovenop het bedrag dat ze elke maand al moeten betalen. De Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) heeft daar niet direct een verklaring voor paraat, maar mogelijk heeft het te maken met de gestegen rente op de studieschuld. Dat tarief is op 1 januari gestegen van 0,46 procent naar 2,56 procent, meer dan vijf keer zo veel. Hoe lager de resterende schuld, hoe lager het maandbedrag.
Bijna 230.000 mensen losten vorig jaar extra af op hun studieschuld, bovenop hun gewone betaling. Dat is 22 procent meer dan het jaar ervoor. Sinds 2019 is het aantal mensen dat extra aflost zelfs met bijna 44 procent gestegen.
Ook het totale bedrag stijgt. In 2019 losten mensen bijna 293 miljoen euro extra af, gemiddeld ongeveer 1836 euro per persoon. In 2022 was dit toegenomen naar 485 miljoen euro, oftewel ruim 2594 euro per persoon. Vorig jaar kwamen de extra aflossingen bij elkaar uit op iets meer dan 708 miljoen euro. Gemiddeld is dat ruim 3093 euro per persoon.
Dat studenten en oud-studenten extra aflossen, kan volgens DUO ook te maken hebben met nieuwe regels voor hypotheken. De aanbieders daarvan kijken niet meer naar de schulden die mensen in het verleden hebben gehad, maar naar de openstaande schulden die mensen hebben wanneer ze een hypotheek aanvragen. Als dat bedrag lager is, kunnen ze een hogere hypotheek krijgen.
Meer uit Binnenland
ROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving bij het Drentse gasveld Eleveld, nabij Assen, is opgelopen naar 955. Dat meldt de Commissie Mijnbouwschade. Dinsdagmiddag ging het nog om 630 meldingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal advocaten in Nederland groeide afgelopen jaar met iets meer dan 1,5 procent tot 19.046, meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA). Het aantal sociaal advocaten blijft krimpen.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep vijf jaar cel geëist tegen de eigenaren van de website Funcaps voor de handel in illegale medicijnen. De rechtbank in Mechelen legde Jord van W. (31) en Stefan P. (30) eerder beiden een werkstraf van 120 uur op. Hun bedrijf kreeg toen een boete van 80.000 euro. Zowel het OM als de verdachten gingen daartegen in hoger beroep.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) wil alleenstaande mannelijke asielzoekers weer terugsturen naar België. Europese landen mogen asielzoekers terugsturen naar het land waar zij zich als eerste hebben gemeld. Maar de Raad van State verbood afgelopen zomer om alleenstaande mannen terug te sturen naar het zuidelijke buurland, omdat zij daar volgens de hoge bestuursrechter slecht worden opgevangen. De minister gaat deze mensen per direct weer terugsturen, omdat zij volgens hem nu wel een opvangplaats kunnen krijgen.
2 uur geledenVELSEN (ANP) - Bij het stadion in Velsen-Zuid waar zondag de Eredivisiewedstrijd tussen Telstar en PSV wordt gespeeld, wordt die middag en avond cameratoezicht gehouden. De burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente heeft dat besloten na recente ongeregeldheden rond het stadion.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Amsterdam tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Khalid A. voor het doden van een 30-jarige vrouw op 1 februari vorig jaar. Dat gebeurde in zijn woning aan de Gerard Callenburgstraat in Amsterdam-West. A. stak de vrouw meer dan veertig keer en sneed haar keel door. "Bij uitstek een zinloze dood", aldus de officier van justitie. "Een vreselijk drama."
2 uur geledenORANJESTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander is woensdag begonnen aan zijn bezoek aan Aruba. De koning ontmoet er onder anderen fractievoorzitters van de Staten van Aruba en de ministerraad in Fort Zoutman, een voormalig fort en museum in Oranjestad. Voor de ingang van het fort stonden zo'n vijftig demonstranten.
3 uur geleden