Oud-studenten lossen studieschuld sneller af na rentestijging
DEN HAAG (ANP) - Studenten en oud-studenten doen meer moeite om hun studieschuld te verlagen. Ze steken meer geld in extra aflossingen, bovenop het bedrag dat ze elke maand al moeten betalen. De Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) heeft daar niet direct een verklaring voor paraat, maar mogelijk heeft het te maken met de gestegen rente op de studieschuld. Dat tarief is op 1 januari gestegen van 0,46 procent naar 2,56 procent, meer dan vijf keer zo veel. Hoe lager de resterende schuld, hoe lager het maandbedrag.
Bijna 230.000 mensen losten vorig jaar extra af op hun studieschuld, bovenop hun gewone betaling. Dat is 22 procent meer dan het jaar ervoor. Sinds 2019 is het aantal mensen dat extra aflost zelfs met bijna 44 procent gestegen.
Ook het totale bedrag stijgt. In 2019 losten mensen bijna 293 miljoen euro extra af, gemiddeld ongeveer 1836 euro per persoon. In 2022 was dit toegenomen naar 485 miljoen euro, oftewel ruim 2594 euro per persoon. Vorig jaar kwamen de extra aflossingen bij elkaar uit op iets meer dan 708 miljoen euro. Gemiddeld is dat ruim 3093 euro per persoon.
Dat studenten en oud-studenten extra aflossen, kan volgens DUO ook te maken hebben met nieuwe regels voor hypotheken. De aanbieders daarvan kijken niet meer naar de schulden die mensen in het verleden hebben gehad, maar naar de openstaande schulden die mensen hebben wanneer ze een hypotheek aanvragen. Als dat bedrag lager is, kunnen ze een hogere hypotheek krijgen.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.
1 uur geledenMOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.
1 uur geledenASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister David van Weel vindt dat Europa en de VS moeten werken aan wederzijds vertrouwen. "En waar dat weg is, moeten we dat weer terugbouwen," zegt de VVD-minister naar aanleiding van de Amerikaanse veiligheidsstrategie. Daarin stelt de VS dat "Europa afstevent op zijn ondergang door de uitholling van democratie en politieke vrijheden."
6 uur geleden