Oud-president Trump aangeklaagd om opslag geheime documenten
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oud-president Donald Trump heeft op zijn socialemediasite Truth Social gemeld dat hij is aangeklaagd. Trump zei dat de aanklacht "schijnbaar" te maken heeft met de dozen vol geheime documenten die op zijn landgoed Mar-a-Lago in Palm Beach in de staat Florida zijn gevonden.
De aanklacht bevat volgens Amerikaanse media ten minste zeven punten. Het gaat om onder meer obstructie, samenzwering en valse verklaringen. Details daarover zijn nog niet bekend.
"De corrupte regering van Biden heeft mijn advocaten laten weten dat ik ben aangeklaagd, schijnbaar vanwege de dozen-hoax", schreef Trump op het platform Truth Social. Hij schreef verder dat hij gesommeerd is om dinsdag bij de rechtbank in Miami te verschijnen.
De aanklacht houdt verband met de vertrouwelijke overheidsdocumenten die werden meegenomen naar zijn landgoed toen hij het Witte Huis verliet. De autoriteiten namen vorig jaar 13.000 overheidsdocumenten in beslag bij een inval in Mar-a-Lago. Ongeveer honderd ervan droegen het stempel geheim. Trump beweerde eerder dat hij die classificatie eraf heeft gehaald toen hij nog president was, maar daarvoor leverde hij geen bewijs.
Het is de eerste keer in de Amerikaanse geschiedenis dat een voormalige president te maken krijgt met een federale aanklacht, schrijft The New York Times. "Het plaatst de natie in een bijzondere positie door Trumps status als voormalig president, maar ook als koploper voor de Republikeinse presidentiële nominatie om het in 2024 op te nemen tegen Biden, wiens regering nu een veroordeling van zijn potentiële rivaal nastreeft", aldus de krant.
Tijdens een persconferentie donderdag in het Witte Huis wees president Joe Biden suggesties af dat een eventuele veroordeling van zijn voorganger en rivaal politiek gemotiveerd zou zijn en vertelde hij journalisten dat hij "eerlijk" was. "Je zult zien dat ik niet één keer het ministerie van Justitie heb gesuggereerd wat het wel en niet moest doen", zei Biden.
Onlangs verloor Trump een civiele rechtszaak van schrijfster E. Jean Carroll. Toen stelde de jury vast dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan seksueel misbruik. Trump moet zo'n 5 miljoen dollar (4,6 miljoen euro) schadevergoeding betalen aan Carroll. Een strafzaak tegen Trump rond betalingen aan pornoster Stormy Daniels gaat op 25 maart 2024 van start.
Meer uit Buitenland
ADEN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben een raketaanval uitgevoerd op het presidentiële Al-Maashiq-paleis in Aden, dat dient als hoofdkwartier van de internationaal erkende overheid van Jemen. Volgens persbureau AFP zouden hierbij zeker vier doden zijn gevallen.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis, Katie Zacharia, is volgens The Wall Street Journal nooit geslaagd voor het zogenoemde bar-examen in de VS. Toen president Donald Trump Zacharia aankondigde, noemde hij haar een advocaat. Sindsdien is twijfel ontstaan over of ze wel de juiste diploma's heeft.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden executie van Nidal Malik Hasan op 3 december wordt niet live uitgezonden. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De publieke executie werd vorige week door defensieminister Pete Hegseth aangekondigd. Dat leidde tot veel internationale kritiek. Trump zegt dat hij denkt dat het livestreamen een sterk afschrikmiddel zou zijn, maar "veel goede mensen zouden hem liever niet zien sterven".
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Het Zweedse parlement heeft niet ingestemd met de benoeming van de partijleider van de sociaaldemocraten, Magdalena Andersson, tot premier. Haar linkse blok won de verkiezingen vorige maand, maar het is nog niet gelukt om een coalitie te vormen.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - Het dodental door de overstromingen in Istanbul is opgelopen tot drie. Reddingswerkers zijn nog op zoek naar vier vermisten.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Tientallen scholieren zijn in Pakistan om het leven gekomen door het instorten van een schooldak. De autoriteiten maken melding van 35 doden en meer dan 50 gewonden.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De hoofdredacteur van de onafhankelijke Russische krant Novaja Gazeta is aangehouden. Het dagblad meldt dat Sergej Sokolov is meegenomen voor verhoor nadat zijn huis was doorzocht.
4 uur geleden