Oud-president Saakasjvili in ziekenhuis na weken hongerstaking
TBILISI (ANP/AFP/RTR) - Oud-president Micheil Saakasjvili van Georgië is overgebracht naar een gevangenisziekenhuis. De 53-jarige politicus is sinds 1 oktober in hongerstaking in de gevangenis. Hij zit daar nadat hij naar zijn geboorteland was teruggekeerd uit een jarenlange ballingschap.
In de hoofdstad Tbilisi gingen naar schatting 40.000 mensen de straat op om zijn vrijlating te eisen. Sommige van hen zeggen het kantoor van de premier te willen blokkeren.
De gevangenisdienst liet weten dat de opname in het ziekenhuis moet voorkomen dat zijn gezondheid verder achteruitgaat. Artsen hadden er twee weken geleden al op aangedrongen om Saakasjvili in een ziekenhuis te behandelen. Het Georgische ministerie van Justitie zei toen dat het advies van de artsen zou worden opgevolgd. Saakasjvili’s lijfarts waarschuwde eerder dat de hongerstaking vanwege een bloedaandoening blijvende gezondheidsschade kan opleveren.
Saakasjvili was van 2004 tot 2013 president van het land en stelt dat zijn vervolging politiek gemotiveerd is. Eerder demonstreerden ook al tienduizenden aanhangers in de hoofdstad Tbilisi voor zijn vrijlating. Hij werd in 2018 bij verstek veroordeeld tot zes jaar cel wegens machtsmisbruik. Na zijn vertrek uit Georgië kreeg Saakasjvili, die is getrouwd met de Nederlandse Sandra Roelofs, de Oekraïense nationaliteit. Hij maakte onlangs bekend een nieuwe partner te hebben, het Oekraïense parlementslid Liza Yasko. Zij liet weten zich zorgen te maken over haar vriend.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Er worden nieuwe aanvallen op Israël gemeld. Israëlische media spreken van minstens drie raketaanvallen vanuit Iran. Deze zouden allemaal zijn onderschept. De Israëlische krijgsmacht meldt dat er zeker één dode is gevallen in het noorden van het land, bij een vermoedelijke aanval van Hezbollah.
52 minuten geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie en haar familie lijken er steeds meer rekening mee te houden dat de verdwenen moeder van Guthrie niet meer in leven is. In een nieuwe verklaring zeggen ze dat ze geen rust zullen vinden tot ze gevonden is en dat "rouwen" tot die tijd moeilijk is.
54 minuten geledenTEHERAN (ANP) - In Iran is al meer dan 500 uur sprake van een vrijwel totale internetblokkade. Volgens internetwaakhond Netblocks is de connectie met het buitenland volledig afgesneden en wordt de binnenlandse dienstverlening ernstig beperkt. De overheid treedt hard op tegen satellietverbindingen en VPN's.
55 minuten geledenDUBAI (ANP/AFP) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben zondag gezegd dat hun luchtafweersystemen reageren op inkomende luchtaanvallen vanuit Iran. Eerder meldde ook het ministerie van Defensie van Saudi-Arabië al aanvallen van Iran met drie raketten. "Eén raket is onderschept, de andere twee zijn in een onbewoond gebied neergekomen," schreef een woordvoerder van het ministerie op sociale media.
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Een stroomstoring heeft zaterdag heel Cuba getroffen, meldt het Cubaanse ministerie van Energie. Het is de tweede keer in minder dan een week tijd dat het hele land zonder stroom zit. Het eiland kampt met een ernstige energiecrisis door een Amerikaans olie-embargo.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gedreigd dat de VS Iraanse energiecentrales zullen aanvallen als Iran de Straat van Hormuz niet binnen 48 uur heropent. Iran heeft die strategisch gelegen doorvaarroute tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan vrijwel afgesloten na het begin van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. Dat leidt tot sterk gestegen mondiale gas- en olieprijzen.
7 uur geledenARAD (ANP/AFP) - Israëlische brandweerlieden meldden dat een "voltreffer" van een Iraanse raket op de Zuid-Israëlische stad Arad zaterdag grote schade heeft aangericht. Volgens medische hulpverleners raakten zeker 59 mensen gewond.
10 uur geleden