Oud-president Donald Trump geeft zich aan in Georgia
ATLANTA (ANP) - Oud-president Donald Trump heeft aangekondigd zich donderdag aan te geven in Georgia. Hij wordt in die Amerikaanse staat met achttien medeverdachten strafrechtelijk vervolgd voor pogingen zijn nederlaag teruggedraaid te krijgen na de presidentsverkiezingen van 2020.
De 77-jarige Trump meldt zich naar verwachting bij een beruchte gevangenis in Atlanta, de Fulton County Jail. Het is gebruikelijk om daarbij vingerafdrukken af te nemen en een foto ('mugshot') van de verdachte te nemen. De autoriteiten vonden dat laatste in andere strafzaken tegen de oud-president niet nodig, maar het is de vraag of opnieuw een uitzondering wordt gemaakt.
Trump kreeg dit jaar als eerste oud-president te maken met strafrechtelijke vervolging. Er lopen vier strafzaken tegen hem. Toch wordt hij nog steeds gezien als favoriet om namens de Republikeinse Partij mee te doen aan de presidentsverkiezingen van volgend jaar.
Dat leidt in de VS tot veel discussie over de mogelijkheden die Trump zou hebben om onder zijn juridische problemen uit te komen als hij herkozen wordt als president. Hij zou in sommige gevallen kunnen proberen zichzelf gratie te geven, maar in Georgia is dat geen optie. Dat komt doordat die strafzaak wordt behandeld door het rechtssysteem van de staat zelf. De president kan er als hoofd van de landelijke overheid geen straffen kwijtschelden.
Justitie in Georgia verwijt Trump en zijn medeverdachten een crimineel complot te hebben georganiseerd om zijn verkiezingsnederlaag ongedaan te maken. Aanklagers gebruiken een antimaffiawet om de groep te vervolgen: de Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act, beter bekend als RICO. Daar kunnen verdachten mee worden aangepakt die samenwerken om een crimineel doel te bereiken.
Er liggen in totaal 41 aanklachten tegen de verdachten. Die hebben betrekking op allerlei strafbare feiten, zoals het verspreiden van onjuiste informatie over verkiezingsfraude. Ook zou een stembureaumedewerkster zijn lastiggevallen en onderzochten medestanders van Trump eigenhandig stemapparatuur in Coffee County.
Andere aanklachten draaien om het creëren van valse lijsten met kiesmannen. Die moesten Trump aanwijzen als verkiezingswinnaar in Georgia, waar hij eigenlijk nipt had verloren van de Democraat Joe Biden. Aanklagers zeggen dat de verdachten zoiets ook probeerden in andere staten.
Daarbij zou als uitleg zijn gegeven dat die verklaringen nodig zouden zijn als eenmaal was aangetoond dat Biden door fraude had gewonnen. Dat bewijs kwam er niet, maar er zou alsnog zijn geprobeerd om de lijsten met de nepkiesmannen te gebruiken.
In de VS kiezen burgers de president niet rechtstreeks. Ze mogen wel stemmen, maar daarna zijn het de kiesmannen die namens de verschillende staten een president moeten aanwijzen. In de grondwet staat echter niet expliciet dat ze ook de kandidaat moeten steunen die meeste stemmen heeft gekregen in hun staat, al is dat wel de verwachting.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
5 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre gaat woensdag gedeeltelijk open, meldt het management van het Parijse museum aan persbureau AFP. Vakbonden CFDT en CGT stemden woensdag unaniem voor het verlengen van de staking, die ervoor zorgde dat het museum sinds maandag dicht was.
6 uur geledenKOEPJANSK (ANP/RTR) - Oekraïne zegt 90 procent van de oostelijke stad Koepjansk in handen te hebben. Rusland claimde die stad in november te hebben ingenomen, maar Kyiv stelt dat de herovering alweer bijna compleet is. Rusland ontkent dat.
7 uur geleden