Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-president Donald Trump geeft zich aan in Georgia

Oud-president Donald Trump geeft zich aan in Georgia

ATLANTA (ANP) - Oud-president Donald Trump heeft aangekondigd zich donderdag aan te geven in Georgia. Hij wordt in die Amerikaanse staat met achttien medeverdachten strafrechtelijk vervolgd voor pogingen zijn nederlaag teruggedraaid te krijgen na de presidentsverkiezingen van 2020.

De 77-jarige Trump meldt zich naar verwachting bij een beruchte gevangenis in Atlanta, de Fulton County Jail. Het is gebruikelijk om daarbij vingerafdrukken af te nemen en een foto ('mugshot') van de verdachte te nemen. De autoriteiten vonden dat laatste in andere strafzaken tegen de oud-president niet nodig, maar het is de vraag of opnieuw een uitzondering wordt gemaakt.

Trump kreeg dit jaar als eerste oud-president te maken met strafrechtelijke vervolging. Er lopen vier strafzaken tegen hem. Toch wordt hij nog steeds gezien als favoriet om namens de Republikeinse Partij mee te doen aan de presidentsverkiezingen van volgend jaar.

Dat leidt in de VS tot veel discussie over de mogelijkheden die Trump zou hebben om onder zijn juridische problemen uit te komen als hij herkozen wordt als president. Hij zou in sommige gevallen kunnen proberen zichzelf gratie te geven, maar in Georgia is dat geen optie. Dat komt doordat die strafzaak wordt behandeld door het rechtssysteem van de staat zelf. De president kan er als hoofd van de landelijke overheid geen straffen kwijtschelden.

Justitie in Georgia verwijt Trump en zijn medeverdachten een crimineel complot te hebben georganiseerd om zijn verkiezingsnederlaag ongedaan te maken. Aanklagers gebruiken een antimaffiawet om de groep te vervolgen: de Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act, beter bekend als RICO. Daar kunnen verdachten mee worden aangepakt die samenwerken om een crimineel doel te bereiken.

Er liggen in totaal 41 aanklachten tegen de verdachten. Die hebben betrekking op allerlei strafbare feiten, zoals het verspreiden van onjuiste informatie over verkiezingsfraude. Ook zou een stembureaumedewerkster zijn lastiggevallen en onderzochten medestanders van Trump eigenhandig stemapparatuur in Coffee County.

Andere aanklachten draaien om het creëren van valse lijsten met kiesmannen. Die moesten Trump aanwijzen als verkiezingswinnaar in Georgia, waar hij eigenlijk nipt had verloren van de Democraat Joe Biden. Aanklagers zeggen dat de verdachten zoiets ook probeerden in andere staten.

Daarbij zou als uitleg zijn gegeven dat die verklaringen nodig zouden zijn als eenmaal was aangetoond dat Biden door fraude had gewonnen. Dat bewijs kwam er niet, maar er zou alsnog zijn geprobeerd om de lijsten met de nepkiesmannen te gebruiken.

In de VS kiezen burgers de president niet rechtstreeks. Ze mogen wel stemmen, maar daarna zijn het de kiesmannen die namens de verschillende staten een president moeten aanwijzen. In de grondwet staat echter niet expliciet dat ze ook de kandidaat moeten steunen die meeste stemmen heeft gekregen in hun staat, al is dat wel de verwachting.

Meer uit Buitenland

VAE: voor het eerst in maanden raketten uit Iran gedetecteerd

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zeggen dinsdag twee ballistische raketten vanuit Iran te hebben gedetecteerd. Beide projectielen kwamen neer in zee, meldt het ministerie van Defensie. De laatste keer dat het land een Iraanse aanval meldde, was in mei.

26 minuten geleden
Frank Beard (77), drummer van ZZ Top, overleden

RICHMOND (ANP) - Frank Beard, de drummer van rockband ZZ Top, is op 77-jarige leeftijd overleden. Dat heeft een woordvoerder van de muzikant dinsdag bekendgemaakt. Beard kampte de afgelopen tijd met gezondheidsproblemen.

31 minuten geleden
ICC-voorzitter op Amerikaanse sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties uitgevaardigd tegen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC). Ook voorzitter Tomoko Akane staat nu op de Amerikaanse sanctielijst.

3 uur geleden
Dode en ruim 200 zieken door uitbraak salmonella in VK

LONDEN (ANP) - In het Verenigd Koninkrijk zijn meer dan tweehonderd personen besmet geraakt door een uitbraak van salmonella. Een van hen is overleden.

3 uur geleden
ABC spant rechtszaak aan tegen regering om 'vergeldingsactie'

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse televisienetwerk ABC heeft een rechtszaak aangespannen tegen de licentiecommissie van de regering, omdat die mogelijk de uitzendlicentie van de zenders van het bedrijf zou willen afpakken. ABC spreekt van een "vergeldingsactie", die alleen maar zou worden uitgevoerd omdat de regering de inhoud van bepaalde uitzendingen afkeurt.

6 uur geleden
In Rotterdam opgegraven Oekraïner opnieuw begraven in thuisland

KYIV (ANP) - De Oekraïense nationalist die in 1938 in Rotterdam werd geliquideerd en daar werd begraven, is dinsdag in Oekraïne herbegraven. Zijn stoffelijke resten werden vorige week opgegraven en naar zijn thuisland gebracht.

6 uur geleden
Zelensky draagt invaller Chmara voor als minister van Defensie

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Jevheni Chmara voorgedragen als minister van Defensie. Chmara is nu nog de tijdelijke opvolger van de in juli ontslagen minister Mychajlo Fedorov.

6 uur geleden