Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-president Bolsonaro terug in Brazilië

Oud-president Bolsonaro terug in Brazilië

BRASILIA (ANP) - Na drie maanden in de Verenigde Staten is oud-president Jair Bolsonaro teruggekeerd in Brazilië. Hij landde in de vroege morgen in de hoofdstad Brasilia, waar hij werd opgewacht door tientallen aanhangers. Bolsonaro verloor eind vorig jaar nipt de presidentsverkiezingen van zijn linkse rivaal Luiz Inácio Lula da Silva. Hij vertrok twee dagen voor de machtsoverdracht naar Florida en lang bleef het onduidelijk hoe lang hij daar zou blijven.

Ruim een week na zijn vertrek drongen zijn aanhangers het parlementsgebouw binnen omdat ze de uitkomst van de verkiezingen niet vertrouwden. Bolsonaro, die ook wel de tropische Trump wordt genoemd, wordt ervan beschuldigd dat hij die bestorming heeft veroorzaakt. Hij heeft zijn nederlaag nooit toegegeven en zaaide al voor de verkiezingen twijfel over de uitkomst. Het hooggerechtshof doet onderzoek naar de rol van Bolsonaro bij de rellen.

Tegenstanders zeiden dat Bolsonaro het land was ontvlucht, omdat hij bang was voor verschillende juridische onderzoeken. Zo loopt er ook een onderzoek naar de illegale import van juwelen, die miljoenen dollars waard zouden zijn. De rechtse populist heeft nog zeer veel aanhangers in Brazilië, maar zijn partijbestuur vreesde dat zijn populariteit afnam doordat hij lang in het buitenland zat.

Plannen Bolsonaro

De 68-jarige oud-president zei voordat hij in het vliegtuig naar Brazilië stapte dat hij niet van plan is om de oppositie te gaan leiden. Hij wil wel een leidersrol op zich nemen en door het land reizen om zijn partij te helpen. Eerder heeft hij gehint op een mogelijke deelname aan de volgende presidentsverkiezingen, omdat hij het gevoel had dat "zijn missie nog steeds niet voorbij is".

In de hoofdstad is de beveiliging donderdag flink opgeschroefd en zijn wegen afgezet om nieuwe ongeregeldheden te voorkomen.

Meer uit Buitenland

Trump: geen deadline voor Oekraïne om in te stemmen met vrede

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.

2 uur geleden
VS-regering wil limieten dodelijke luchtvervuiling terugdraaien

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering probeert nog onder president Joe Biden vastgestelde limieten voor fijnstof terug te draaien. Milieubeschermingsdienst EPA, nu onder leiding van een door president Donald Trump benoemde directeur, heeft een rechtbank verzocht de norm ongedaan te maken. Het zou te duur zijn voor fabrikanten om eraan te voldoen.

3 uur geleden
Forse toeslag voor buitenlanders in Amerikaanse nationale parken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.

6 uur geleden
Trump stuurt gezant naar Poetin voor overleg over vredesplan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.

7 uur geleden
Bolsonaro begint aan straf voor beramen van staatsgreep

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.

8 uur geleden
Von der Leyen: samenwerking met VS belangrijk voor vrede Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.

8 uur geleden
Trump: heel dicht bij vredesdeal Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."

9 uur geleden