Oud-premier Sharif na vier jaar ballingschap terug in Pakistan
LAHORE (ANP/AFP/RTR) - Nawaz Sharif, oud-premier van Pakistan, is na een zelfgekozen ballingschap van vier jaar aangekomen in zijn thuisland. Begin volgend jaar hoopt hij er aan de verkiezingen mee te doen.
Sharif, die al drie keer premier was van Pakistan, moet eigenlijk nog een straf uitzitten in zijn thuisland voor corruptie. Maar het hooggerechtshof keurde eerder deze week een tijdelijke borgtocht goed. Daardoor zou Sharif niet meteen na aankomst gearresteerd worden.
Medische behandeling
De 73-jarige politicus van de Pakistan Muslim League Nawaz (PML-N) houdt in de loop van vrijdag een rally in zijn thuisstad Lahore. Meer dan 7000 agenten zijn daar in gereedheid gebracht.
Terwijl Sharif in 2019 zijn celstraf voor corruptie uitzat in Pakistan, kreeg hij toestemming om naar Londen te reizen voor een medische behandeling. Van die reis keerde hij niet meteen terug.
Verandering
Pas na aanpassingen in de wet tijdens het korte premierschap van zijn jongere broer Shehbaz Sharif, eerder dit jaar, overwoog de oudere Sharif weer naar Pakistan terug te reizen. Waarnemers vermoeden dat hij ook een overeenkomst heeft gesloten met het machtige leger om een veilige terugkomst te garanderen.
Zijn veroordeling betekent dat hij officieel niet kan meedoen aan de verkiezingen in januari volgend jaar. Daar hoopt Sharif in aanloop naar de stembusgang nog verandering in te brengen.
Winkels dicht
Bij die verkiezingen wil hij de populaire politicus Imran Khan verslaan. Ook die oud-premier zegt, ondanks een veroordeling voor corruptie en een uitsluiting van de politiek, weer mee te zullen doen aan de verkiezingen.
Pakistan wordt op dit moment geleid door waarnemend premier Anwar ul Haq Kakar. De Pakistaanse economie verkeert in grote problemen. Begin september gingen door het hele land winkels dicht uit protest tegen de hoge prijzen van elektriciteit en brandstof.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
32 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.
37 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
58 minuten geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Cuba en de Verenigde Staten hebben recentelijk overleg gevoerd. Dat meldt het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden volgens Cubaanse media zijn gericht op het vinden van gemeenschappelijke grond voor "mogelijke samenwerkingen en het vinden van gedeelde belangen". De Cubanen willen de gesprekken graag voortzetten, aldus de verklaring.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie en de Europese Raad peinzen er niet over de EU-sancties tegen Rusland te verzachten. Dat hebben ze vrijdag benadrukt in reactie op het eenzijdige Amerikaanse besluit om sancties op Russische olie-export op te heffen. "Het besluit brengt de Europese veiligheid in gevaar", schrijft voorzitter van de EU-leiders António Costa op X.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse militair die om het leven kwam in Iraaks-Koerdistan, werd gedood door een Iraanse Shahed-drone, meldt kolonel François-Xavier de la Chesnais. Bij de aanval donderdagavond raakten meerdere andere Franse militairen gewond.
2 uur geleden