Oud-minister vindt forse omvang Zwitserse bank UBS risicovol
ZÜRICH (ANP/RTR) - De bank UBS is mogelijk te groot geworden voor Zwitserland na de overname van Credit Suisse in 2023, zei de voormalige Zwitserse minister van Financiën Ueli Maurer. UBS zou er daarom goed aan doen de risico's te verkleinen, verklaarde hij in een interview met de krant Tages-Anzeiger.
"Als je naar de cijfers kijkt en UBS vergelijkt met de Zwitserse economie, is het te groot", zei Maurer tegen de krant. "Daarom moeten de risico's worden verminderd."
Het Zwitserse UBS nam de wankelende bank Credit Suisse onder druk van toezichthouders en de regering over, om te voorkomen dat de rivaal zou omvallen en de financiële stabiliteit in gevaar zou brengen. Nu heeft UBS een balanstotaal van ongeveer 1700 miljard dollar, tweemaal de omvang van de Zwitserse economie.
'Maatregelen'
Experts waarschuwen dat dit een reddingsoperatie moeilijk maakt in het geval van problemen bij UBS. Andere banken kunnen moeilijk tot een overname overgaan en een redding met belastinggeld slaat grote gaten in de overheidsfinanciën. Volgens Maurer hebben aandeelhouders van UBS daarom een belangrijke taak om toe te zien op goed bestuur van de bank. "Zij moeten hun verantwoordelijkheid nemen, niet de belastingbetalers", zei hij. "Wetgevende maatregelen moeten ook worden onderzocht."
UBS wilde niet ingaan op de uitlatingen van Maurer.
Meer uit Financieel
TERNEUZEN (ANP) - De overslag in de havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent is vorig jaar licht toegenomen. De havens in het overkoepelende North Sea Port noteerden een goederenoverslag via de zeevaart van 67 miljoen ton, een stijging van 0,4 procent. Dat is het gevolg van een sterk laatste kwartaal met veel ijzererts.
3 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De BBC is van plan voor het eerst programma's te produceren voor YouTube, het videoplatform van het Amerikaanse internetconcern Google. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. De Britse publieke omroep hoopt hiermee meer inkomsten binnen te halen nu steeds meer kijkers overstappen op streamingdiensten.
23 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - TikTok zegt binnenkort nieuwe technologie te gebruiken om de leeftijd van gebruikers in Europa te controleren, onder andere op basis van geposte video's. Formeel is de socialemedia-app bedoeld voor mensen die ouder zijn dan 13, maar jongere gebruikers maken toch vaak een account aan.
35 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - China en Canada zijn overeengekomen om een aantal importheffingen te verlagen. Dat meldt de Canadese premier Mark Carney, die deze week in Beijing is. Onder andere Canadees koolzaad en Chinese auto's vallen onder de deal.
49 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan is het volgende land dat een onderzoek instelt naar Grok, de chatbot van Elon Musk. Dat maakte de Japanse regering vrijdag bekend. Grok ligt onder vuur omdat het op verzoek seksueel getinte afbeeldingen genereert met kunstmatige intelligentie, ook van minderjarigen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder, waarbij de Amsterdamse hoofdindex voor het eerst in de geschiedenis tot boven de 1000 punten wist te klimmen. Vooral sterke koerswinsten van de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hielpen de AEX deze historische mijlpaal te behalen. De Nederlandse chipbedrijven lieten nu een gemengd beeld zien.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China keert zich fel tegen de handelsdeal die de Verenigde Staten hebben gesloten met Taiwan. De op een na grootste economie ter wereld is "krachtig tegen" een overeenkomst om de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese producten te verlagen en de investeringen van het eiland in de VS te vergroten.
1 uur geleden