Oud-minister van Financiën Sunak wil Johnson opvolgen
LONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse minister van Financiën Rishi Sunak is kandidaat om premier Boris Johnson te vervangen, maakte hij een dag na de aankondiging van Johnsons vertrek bekend. De 42-jarige Sunak was van 2020 tot 2022 minister van Financiën en was een van de bewindslieden die onlangs ontslag nam uit onvrede over het leiderschap van Johnson.
Sunak is sinds 2015 parlementslid voor de Conservatieve Partij, die na het aftreden van Boris Johnson zonder leider zit. Nu moet binnen de partij gezocht worden naar een opvolger, die dan automatisch ook de nieuwe premier wordt. Sunak lanceerde vrijdag zijn campagnewebsite, getiteld 'Ready for Rishi'.
Johnson wil deze zomer nog aanblijven als demissionair premier tot er een nieuwe leider gekozen is, wat naar verwachting begin september gebeurt. Voor de leiderschapsverkiezingen binnen de Conservatieve Partij worden veel kandidaten verwacht.
Mogelijke opvolgers
In Britse media circuleren meerdere namen als mogelijke opvolgers van Johnson. Behalve Sunak zijn dat onder anderen Lizz Truss, de minister van Buitenlandse Zaken, en de ministers Dominic Raab, Nadhim Zahawi, Sajid Javid en Ben Wallace. Ook de parlementariërs Jeremy Hunt, Tom Tugendhat en Penny Mordaunt worden genoemd. Zij zijn populair omdat ze zich al aan het begin van het 'partygate'-schandaal uitspraken tegen Johnson.
Iedereen met de steun van in elk geval twee parlementsleden kan zich verkiesbaar stellen. Na enkele stemrondes onder parlementsleden blijven er twee kandidaten over. Alle leden van de Conservatieve Partij in het hele land mogen dan stemmen wie van de twee partijleider en premier wordt.
Het verschilt hoe lang zo'n leiderschapsverkiezing duurt. Theresa May was binnen drie weken premier, omdat al haar tegenstanders zich terugtrokken. Voor Johnson duurde het twee maanden voordat hij Jeremy Hunt had verslagen in 2019. De nieuwe premier hoeft geen nieuwe verkiezingen uit te schrijven, maar heeft wel de mogelijkheid om dat te doen.
Meer uit Buitenland
KOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Koeweit beschuldigt Iran vrijdag van een nieuwe aanval op een energie- en ontziltingsinstallatie in het land. Daarbij is schade ontstaan, aldus het ministerie van Elektriciteit, Water en Hernieuwbare Energie.
48 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht werkt aan een plan voor het instellen van een bufferzone in het zuiden van Libanon. Daar moeten dan dorpen worden afgebroken en militaire posten worden neergezet, schrijft nieuwssite Times of Israel.
49 minuten geledenHOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie hebben inmiddels de baan om de aarde verlaten en zijn op weg naar de maan. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA donderdag.
7 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het vanwege Pasen 2010 gevangenen vrijlaat, zo melden Cubaanse staatsmedia. Het is de tweede keer dit jaar dat het land een amnestie voor gevangenen aankondigt.
7 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het project voor de balzaal in het Witte Huis van de Amerikaanse president Donald Trump is donderdag goedgekeurd door de stedenbouwkundige autoriteiten in Washington.
8 uur geleden