Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-minister Ollongren grijpt naast Europese defensiebaan

Oud-minister Ollongren grijpt naast Europese defensiebaan

BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - Oud-minister Kajsa Ollongren grijpt naast een prominente nieuwe functie in Brussel. Ze wordt niet het nieuwe hoofd van het Europees Defensieagentschap (EDA), zeggen ingewijden.

De EU-landen hielden de EU vanouds liever buiten hun defensiebeleid, maar zijn daarvan de afgelopen jaren teruggekomen. Het EDA is snel belangrijker geworden en moet nu een grote rol gaan spelen in de herbewapening van Europa.

Een voormalig defensieminister en topambtenaar als Ollongren is erg geschikt om daaraan leiding te geven, meende Nederland. De D66'er werkte als rechterhand van premier Mark Rutte en als topambtenaar op Economische Zaken en trok als minister in Brussel de aandacht met een voortrekkersrol in de hulp aan Oekraïne.

Besluit

Ollongren heeft zich volgens bronnen uit de race teruggetrokken. Wie het dan wel wordt, is nog onduidelijk. De EU-landen zijn er nog niet uit. Daardoor is er niet op tijd een vervanger voor EDA-baas Jiri Sedivy, die over twee weken afzwaait. Volgens een Brusselse bron valt het besluit pas eind mei, bij een vergadering van defensieministers van de EU-landen. Een andere ingewijde denkt dat het over drie weken zou kunnen, wanneer de buitenlandministers bijeenkomen.

De twee overgebleven kandidaten komen uit eigen huis. De Duitser André Denk is de huidige nummer twee van het EDA en ook Italiaan Stefano Cont heeft er een hoge functie. Beiden hebben een militaire achtergrond.

Meer uit Binnenland

Klaver ziet genoeg aanknopingspunten om te praten met D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA ziet in het formatiestuk van D66 en CDA voldoende reden om te gaan praten over het vormen van een meerderheidskabinet. Dat schrijft Klaver op X.

25 minuten geleden
Man in Belgisch maisveld zou gedood zijn om ruzie gestolen geld

AMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Sherwin Peterhof, wiens lichaam half augustus werd gevonden in een maisveld net over de grens met België, zou zijn gedood bij een ruzie over gestolen geld. Dat bleek tijdens een eerste zitting tegen Priscilla B.(40). De vrouw wordt ervan verdacht met anderen betrokken te zijn geweest bij zijn dood en het wegmaken van het lichaam. "Zij is de spil", zei de officier van justitie. B. ontkende dinsdag in de Amsterdamse rechtbank in tranen.

40 minuten geleden
Yeşilgöz wil verder praten over 'centrumrechtse samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil de komende tijd graag verder praten met D66 en het CDA over "een centrumrechtse samenwerking", waar zij het eerder steevast had over een "centrumrechts kabinet". Volgens Yeşilgöz doet de verkiezingsuitslag het meeste recht aan een dergelijke samenwerking.

43 minuten geleden
Gasdossier tijdelijk bij gedeputeerde Top na vertrek collega

GRONINGEN (ANP) - De Groningse gedeputeerde Susan Top krijgt voorlopig de kwesties rond gaswinning en mijnbouw weer onder haar hoede, nu haar collega Karin Dekker (GroenLinks) haar functie heeft neergelegd. De partijloze Top, oud-secretaris van het Groninger Gasberaad, beheerde die portefeuille ook in het vorig jaar gevallen college.

1 uur geleden
D66 en CDA willen spreidingswet houden, stikstofdoel blijft 2035

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen onder meer de spreidingswet behouden, een tijdelijke verblijfsvergunning voor drie jaar invoeren en twee asielstatussen invoeren. Verder worden de laatste stikstofdoelen wat de partijen betreft nog steeds in 2035 gehaald. Dat staat in hun gezamenlijke formatiestuk, dat zij dinsdagmiddag publiceerden.

1 uur geleden
Politie gaat weer mensen opsporen die de cel in moeten

DEN HAAG (ANP) - De politie gaat weer achter mensen aan die de cel in moeten, maar hun straf ontlopen. Sinds maart vorig jaar werden deze arrestanten "niet actief opgespoord" vanwege krapte in de gevangenissen, maar demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie, VVD) schort die maatregel op. Dat meldt hij in een brief aan de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Zomergasten stopt na 37 jaar om bezuinigingen

HILVERSUM (ANP) - Het VPRO-programma Zomergasten gaat stoppen. Dat heeft de omroep dinsdag gemeld. In een persbericht laat de VPRO weten dat de NPO ervoor heeft gekozen Zomergasten "in zijn huidige vorm na 2026 niet meer voort te zetten". Een woordvoerder laat weten dat het nu niet bekend is of het programma in een andere vorm voortgezet kan worden.

1 uur geleden