Oud-minister: krimp economie Rusland grootste sinds 1994
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische economie stevent af op een krimp van meer dan 10 procent dit jaar. Dat zou de grootste daling van het bruto binnenlands product (bbp) zijn sinds de jaren na de val van de Sovjet-Unie in 1991, aldus oud-minister van Financiën Alexei Kudrin. Hij staat momenteel aan het hoofd van de Russische Rekenkamer en was van 2000 tot 2011 minister van Financiën.
Rusland kampt, mede als gevolg van de sancties vanwege de inval in Oekraïne, met een oplopende inflatie. Daarnaast is er sprake van een kapitaalvlucht, het massaal over de grens brengen van bezittingen. De sancties tegen het land zorgen er ook voor dat Rusland een schuldencrisis te wachten staat.
De Russische ministeries van Economie en Financiën werken volgens Kudrin momenteel aan nieuwe prognoses. Tegen het Russische persbureau RIA zegt hij dat de krimp volgens deze ramingen rond de 10 procent zal zijn. Eerdere prognoses van de Russische regering gingen uit van een groei van het bruto binnenlands product van 3 procent dit jaar, nadat de economie in 2021 met 4,7 procent was gegroeid.
Ingewijden meldden aan persbureau Reuters dat de krimp mogelijk wel 15 procent zal bedragen. Een krimp van 10 procent zou de grootste daling van het bbp zijn sinds 1994, volgens gegevens van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
De Wereldbank voorspelde deze maand dat de Russische economie dit jaar met 11,2 procent zou krimpen. Kenners voorspelden onlangs nog voor dit jaar een daling van het bbp met gemiddeld 7,3 procent. Daarbij voorzagen ze een stijging van de inflatie tot bijna 24 procent. Dat zou voor Rusland de hoogste inflatie zijn sinds 1999.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
3 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op de beurzen in New York namen maandag een afwachtende houding aan bij het begin van de handel. Dat kwam door de toegenomen onzekerheid rond het Amerikaanse handelsbeleid. Vrijdag veerde Wall Street nog op nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig had verklaard. Trump kondigde daarop meteen een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent. Ook waarschuwde hij dat er de komende maanden nog meer heffingen zouden volgen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement heeft een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten opnieuw uitgesteld. Dit vanwege nieuwe importheffingen die de VS dit weekend aankondigden nadat eerder heffingen waren verboden door het Amerikaanse Hooggerechtshof. De betekenis daarvan voor de handelsdeal is nog onduidelijk, waardoor de commissie een geplande stemming over een deel van de handelsdeal uitstelt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De kosten van de wederopbouw van Oekraïne zijn bijna vier jaar na de inval van Rusland opgelopen tot 588 miljard dollar. Dat meldt de Wereldbank maandag in een rapport, in samenwerking met de Oekraïense regering, de Verenigde Naties en de Europese Commissie. Het bedrag is ruim 12 procent hoger dan een jaar geleden.
5 uur geleden