Oud-minister: krimp economie Rusland grootste sinds 1994
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische economie stevent af op een krimp van meer dan 10 procent dit jaar. Dat zou de grootste daling van het bruto binnenlands product (bbp) zijn sinds de jaren na de val van de Sovjet-Unie in 1991, aldus oud-minister van Financiën Alexei Kudrin. Hij staat momenteel aan het hoofd van de Russische Rekenkamer en was van 2000 tot 2011 minister van Financiën.
Rusland kampt, mede als gevolg van de sancties vanwege de inval in Oekraïne, met een oplopende inflatie. Daarnaast is er sprake van een kapitaalvlucht, het massaal over de grens brengen van bezittingen. De sancties tegen het land zorgen er ook voor dat Rusland een schuldencrisis te wachten staat.
De Russische ministeries van Economie en Financiën werken volgens Kudrin momenteel aan nieuwe prognoses. Tegen het Russische persbureau RIA zegt hij dat de krimp volgens deze ramingen rond de 10 procent zal zijn. Eerdere prognoses van de Russische regering gingen uit van een groei van het bruto binnenlands product van 3 procent dit jaar, nadat de economie in 2021 met 4,7 procent was gegroeid.
Ingewijden meldden aan persbureau Reuters dat de krimp mogelijk wel 15 procent zal bedragen. Een krimp van 10 procent zou de grootste daling van het bbp zijn sinds 1994, volgens gegevens van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
De Wereldbank voorspelde deze maand dat de Russische economie dit jaar met 11,2 procent zou krimpen. Kenners voorspelden onlangs nog voor dit jaar een daling van het bbp met gemiddeld 7,3 procent. Daarbij voorzagen ze een stijging van de inflatie tot bijna 24 procent. Dat zou voor Rusland de hoogste inflatie zijn sinds 1999.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
5 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
8 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
9 uur geleden