Oud-minister Frits Korthals Altes (VVD) overleden
DEN HAAG (ANP) - Voormalig minister en partijvoorzitter Frits Korthals Altes is overleden, meldt de VVD donderdag. Hij was ook minister van Staat. De partij noemt hem "een monument binnen onze partij".
De in 1931 geboren jurist Korthals Altes was van 1975 tot 1981 voorzitter van de VVD. Het jaar daarop werd hij minister van Justitie, een functie die hij zou vervullen tot eind 1989. Als minister profileerde hij zich als een man van 'law and order'. Korthals Altes maakte zich sterk voor zwaardere straffen, identificatieplicht, meer gevangenissen en twee op één cel, thema's die in die tijd nog met taboes waren omgeven. Zijn ministerie werd ontzien bij de bezuinigingen van de kabinetten waar hij deel van uitmaakte. De VVD'er kreeg zelfs extra geld voor de versterking van de politie.
Onomstreden was de als vormelijk omschreven Korthals Altes zeker niet. Zo werd hij beschuldigd van partijdigheid bij het onderzoek naar de zwartgeldaffaire bij Slavenburg Bank. Hij was daar voor zijn ministerschap niet alleen advocaat geweest, hij was ook de buurman van bankdirecteur Piet Slavenburg. In een Kamerdebat wist de oppositie haar aantijgingen niet te bewijzen.
Achtergrond
In 2001 werd hij minister van Staat, na zijn afscheid als voorzitter van de Eerste Kamer. Hij zat tussen 1997 en 2001 op de voorzittersstoel in de senaat. Hij verzette zich fel tegen de pogingen van de Eerste Kamer om zichzelf grondig te hervormen of zelfs af te schaffen. Wat kleinere wijzigingen, bedoeld om de debatten te verlevendigen, konden wat de liberaal betreft wel door de beugel. Maar de wettelijke bevoegdheden van de senaat moesten wat Korthals Altes betreft intact blijven.
Altes bleef lang actief en politiek betrokken. Tijdens de kabinetsformatie van 2003, toen de onderhandelingen tussen CDA en PvdA na maandenlang soebatten waren stukgelopen, werd Korthals Altes benoemd tot informateur. Samen met de CDA'er Hoekstra wist de inmiddels 72-jarige Korthals Altes binnen luttele weken een coalitie van CDA, VVD en D66 te smeden.
Zorgen PVV
Vorige zomer tekende Korthals Altes nog een brief waarin partijleden grote zorgen uitten over de coalitie met de PVV. Met honderden partijgenoten vroeg hij de VVD-top om een andere koers met duidelijkheid over "niet-onderhandelbare liberale principes, waarden en idealen".
De VVD'er werd ook weleens 'Kleine Frits' genoemd. Niet alleen vanwege zijn kleine postuur, maar ook om verwarring met Frits Bolkestein te voorkomen. Ook Bolkestein overleed deze week.
Meer uit Politiek
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.
2 uur geledenATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
14 uur geleden