Oud-medewerker AIVD bekent diefstal computers
ZWOLLE (ANP) - Een oud-medewerker van de AIVD heeft bekend dat hij bij zijn voormalige werkgever tientallen computers heeft gestolen. Tegen de man is dinsdag in een strafzaak in Zwolle 240 uur taakstraf en 8 maanden voorwaardelijke celstraf geëist.
De staatsveiligheid zou in het geding zijn als deze zaak dinsdag in het openbaar zou worden behandeld, zeiden de raadslieden van twee verdachten in de strafzaak. De rechtbank legde dat bezwaar terzijde. Niet staatsgeheimen, maar de diefstal van 102 computers en 67 beeldschermen en de heling door een tweede verdachte stonden voor de rechter centraal. Computers waarop ook, blijkt uit eerdere navraag bij de AIVD, geen staatsgeheimen stonden.
De recherche kwam met ouderwets speurwerk een lek binnen de AIVD op het spoor. Bij computerfabrikant Dell was door een particulier een computer ter reparatie binnengebracht die echter geregistreerd stond als eigendom van de geheime dienst. Via een reeks tussenpersonen kwam de recherche uit bij de 42-jarige IT-medewerker Victor G. Hij werkte destijds voor de AIVD. "Als ambtenaar moest ik door een hoepeltje springen om aan de andere kant door diezelfde overheid genaaid te worden", zei hij op de zitting. Zijn gezin is een van de vele slachtoffers in de toeslagenaffaire. Het was voor hem uiteindelijk reden om tientallen computers van de geheime dienst te verduisteren.
Heling
Via handelaar Herman P. (57) kwamen die computers op de markt. Hij wordt verdacht van heling. P. liet een specialistisch bedrijf in Amsterdam enkele computers die G. aanbood onderzoeken. Daar bleek niets vreemds uit, zei hij. De man is eerder veroordeeld voor heling. Tegen hem eiste de officier van justitie veertien maanden cel waarvan een halfjaar voorwaardelijk.
G. raakte door deze zaak zijn baan kwijt en heeft een regeling met de AIVD getroffen om de dienst terug te betalen. De aantallen computers en beeldschermen die hij verduisterde zijn wel lager dan de getallen die het OM noemt, stelde hij. Dat zo makkelijk computers bij de geheime dienst gestolen konden worden, riep wel vragen op. "De overige goederen zijn blijkbaar kwijt bij de AIVD en de administratie was daar niet op orde", zei de raadsvrouw van G.
Uitspraak
De rechtbank doet op 24 januari uitspraak.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De 35-jarige man die maandagavond zwaargewond raakte bij een schietpartij in Rotterdam is buiten levensgevaar, meldt de politie. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats en is zelf verdachte in het onderzoek naar de dodelijke schietpartij. Die vond plaats in een auto in de Rotterdamse woonwijk Oosterflank. Een 36-jarige man uit Dordrecht kwam om het leven.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het herziene stikstofpakket is op belangrijke onderdelen "minder slecht, maar nog lang niet goed genoeg". Dat zegt Ger Koopmans, voorzitter van land- en tuinbouworganisatie LTO in reactie op de stikstofbrieven die de landbouwminister naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens LTO is de onzekerheid waar boeren de voorbije maanden in leefden met deze brieven niet weggenomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bijgewerkte kabinetsplan voor stikstofreductie en natuurherstel roept wisselende reacties op bij natuur- en milieuorganisaties. Milieudefensie is ronduit negatief over de aanpassingen, die volgens de organisatie leiden tot de "valse hoop" onder boeren dat "echte verandering niet nodig is". Natuurmonumenten ziet juist "een belangrijke volgende stap in het oplossen van het stikstofprobleem".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Kindermisbruik wordt in de hele EU strenger bestraft. Het gaat om zowel fysiek, online als door AI gegenereerd kindermisbruik. Alle EU-landen moeten dezelfde minimale straffen opleggen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee van mensensmokkel verdachte Soedanezen van de migrantenboot die zaterdag in Zeeland is onderschept, blijven voorlopig vastzitten. De onderzoeksrechter heeft het voorarrest met twee weken verlengd, meldt het Openbaar Ministerie.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - Twee asielzoekers mogen worden teruggestuurd naar Italië. Daar waren ze Europa binnengekomen voordat ze doorreisden naar Nederland, dus daar hadden ze asiel moeten aanvragen. Dat heeft de rechtbank Den Haag dinsdag geoordeeld tijdens een zitting in Haarlem.
3 uur geledenALKMAAR (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft twaalf jaar cel geëist tegen de 33-jarige Thijmen V. uit Heerhugowaard voor het doden van zijn vader (66) op 10 januari 2021 en het verbergen van het lichaam. De politie vond de lichaamsresten van de man in het huis van de verdachte in november 2024.
5 uur geleden