
Oud-leider Proud Boys krijgt 22 jaar cel voor Capitoolbestorming
WASHINGTON (ANP) - Voormalig Proud Boys-leider Enrique Tarrio is dinsdag veroordeeld tot een celstraf van 22 jaar voor zijn rol bij de Capitoolbestorming in januari 2021. Dat is de hoogste straf die tot dusver is gegeven voor de aanval op het Amerikaanse parlementsgebouw. Andere oud-leiders van de rechtse militie en ook andere betrokkenen kregen eerder tot achttien jaar cel opgelegd.
Tarrio, die tot september 2021 de landelijke voorzitter van de extremistische groep was, werd al in mei door een jury schuldig bevonden aan onder meer opruiende samenzwering en het belemmeren van een parlementaire procedure. Tijdens het proces betuigde Tarrio spijt over zijn rol in de aanval. Aanklagers hadden 33 jaar cel tegen hem geëist. De verdediging stelde dat de Proud Boys als zondebok zijn gebruikt en vroeg om een lagere straf.
Tarrio was tijdens de bestorming zelf niet in Washington, maar was volgens aanklagers vanuit de stad Baltimore direct betrokken bij het aansturen van de aanval. Een rechter had hem destijds bevolen uit de stad te blijven. Tarrio was twee dagen voor de bestorming opgepakt voor het in brand steken van een Black Lives Matters-spandoek van een kerk en illegaal bezit van munitie, waarvoor hij later ruim vijf maanden cel kreeg.
Het Capitool werd op 6 januari 2021 door duizenden relschoppers aangevallen, nadat toenmalig president Donald Trump zijn aanhangers had opgeroepen zich te verzetten tegen de verkiezingsuitslag. Het parlement was op dat moment bezig de overwinning van Joe Biden op Trump officieel te maken. De uitslag van de presidentsverkiezing werd uiteindelijk na urenlange vertraging alsnog bekrachtigd.
Meer dan 1100 mensen zijn opgepakt voor de bestorming, die resulteerde in vijf doden, meer dan 140 gewonde agenten en een miljoenenschade. Minstens 630 arrestanten hebben in de rechtbank schuld erkent en zeker 110 zijn inmiddels veroordeeld. Het onderzoek naar het geweld gaat nog altijd door. Vorige week zijn twee mannen voor het eerst opgepakt, nadat zij waren geïdentificeerd aan de hand van foto's en video's.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij deze donderdag met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gaat bellen, melden de Russische persbureaus RIA Novosti en Interfax.
54 minuten geledenLONDEN (ANP) - De BBC gaat optredens met "een hoog risico" niet langer livestreamen. De Britse omroep heeft dat besloten na de ophef over de show van punkrapduo Bob Vylan op Glastonbury, die op het podium onder meer "dood aan" het Israëlische leger scandeerde.
2 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - Oostenrijk heeft voor het eerst in vijftien jaar een Syriër teruggestuurd naar Syrië. Het ministerie van Binnenlandse Zaken bevestigde de uitzetting van een Syrische crimineel naar diens thuisland. Oostenrijk is het eerste Europese land sinds jaren dat officieel een veroordeelde Syriër rechtstreeks naar Syrië uitzet, aldus het departement.
2 uur geledenBRUSSEL/SEOUL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte en de Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung hebben donderdag gebeld over nauwere samenwerking tussen het militaire bondgenootschap en het Aziatische land. Het was de eerste keer dat Rutte en de pas aangetreden Lee elkaar spraken.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Denemarken aangekomen voor een verrassingsbezoek. Hij gaat langs bij de Deense koning Frederik X en heeft een ontmoeting met Europese kopstukken. Denemarken is sinds deze maand voorzitter van de Raad van de Europese Unie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky belt vrijdag met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over het opschorten van Amerikaanse wapenleveringen, meldt Financial Times. Ingewijden zeggen tegen de krant dat Zelensky het ook wil hebben over de mogelijke aanschaf van Patriot-raketten.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten moeten wat soepeler omspringen met hun eigen wapen- en munitievoorraden zodat Oekraïne niet zonder komt te zitten, vindt NAVO-topman Mark Rutte. De VS houden de levering van onder meer beloofde, cruciale luchtverdedigingsmunitie tegen uit angst zelf tekort te komen.
3 uur geleden