Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-leider Baskische separatisten vrijgesproken

Oud-leider Baskische separatisten vrijgesproken

PARIJS (ANP/AFP) - De voormalige Baskische seperatistenleider Josu Ternera is vrijgesproken van deelname aan een terroristische organisatie. Een rechtbank in Parijs oordeelt dat er te weinig bewijs is in de zaak en maakt daarom een eerder opgelegde celstraf van acht jaar ongedaan.

De separatist, wiens echte naam José Antonio Urrutikoetxea Bengoetxea is, werd in 2017 bij verstek veroordeeld omdat hij van 2011 tot 2013 deelnam aan activiteiten van de ETA. Deze organisatie streefde bijna zestig jaar met geweld naar een onafhankelijke Baskische staat, voordat ETA zichzelf in 2017 ontmantelde.

Bij de strijd in het noorden van Spanje en het zuidwesten van Frankrijk vielen minstens 850 doden. Ternera gaf van 1977 tot 1992 leiding aan de ETA. Hij zou het brein zijn geweest achter een reeks dodelijke aanvallen in Spanje in de jaren tachtig.

Ternera was al sinds 2002 op de vlucht voor de autoriteiten en werd in 2019 opgepakt. Dat gebeurde in een ziekenhuis in de Franse Alpen waar hij een operatie zou ondergaan. Omdat hij niet bij zijn rechtszaak aanwezig was, kon hij een nieuw proces aanvragen.

Ternera staat later deze maand nog terecht voor deelname aan de ETA van 2002 tot 2005, waarvoor hij in 2010 was veroordeeld tot zeven jaar gevangenis. Omdat hij ook toen bij verstek werd veroordeeld, wordt ook dit proces opnieuw behandeld.

Meer uit Buitenland

Nieuwe Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon om vermeende drone

NABATIEH (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op het zuiden van Libanon. Volgens de IDF had Hezbollah daarvoor een drone op Israëlische troepen afgestuurd.

1 uur geleden
Veteranen vragen rechter om bouw Trumps triomfboog te blokkeren

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een groep veteranen uit de Vietnamoorlog is naar de rechter gestapt om de bouw van de triomfboog van de Amerikaanse president Donald Trump voorlopig te blokkeren. De regering kondigde donderdag aan dat de bouw binnen twee weken zou beginnen, maar volgens de veteranen gaat dat te snel.

2 uur geleden
Trump herhaalt na drones Leipzig: Poetin wil NAVO niet aanvallen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is na het drone-incident op de luchthaven van Leipzig niet van mening veranderd over de intenties van Rusland. Hij herhaalde niet te denken dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin van plan is om NAVO-landen aan te vallen.

2 uur geleden
Strafzaak Lindsay Clancy mislukt na patstelling jury

PLYMOUTH (ANP/RTR) - Het is in de geruchtmakende moordzaak tegen de Amerikaanse moeder Lindsay Clancy (36) niet gelukt om tot een uitspraak te komen. De jury kwam er onderling niet uit en de rechter besloot dat sprake was van een 'mistrial', een mislukt proces.

3 uur geleden
Hongaarse universiteiten weer aangesloten bij Erasmus-programma

BOEDAPEST (ANP) - Alle Hongaarse universiteiten worden weer aangesloten bij het Erasmus-uitwisselingsprogramma van de Europese Unie. Volgens de Hongaarse minister van Onderwijs Judit Lannert zijn alle universiteiten die eerder werden uitgesloten vanaf nu weer toegelaten om mee te doen aan het populaire programma.

3 uur geleden
Komiek Deniz Göktaş vervolgd voor beledigen president Erdogan

ANKARA (ANP/DPA/AFP) - De Turkse autoriteiten vervolgen een populaire komiek voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan en andere strafbare feiten. Deniz Göktaş riskeert een jarenlange gevangenisstraf.

4 uur geleden
Meloni viert dat haar regering recordperiode aan de macht is

ROME (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni viert vrijdag dat haar regering de langstzittende is sinds de Tweede Wereldoorlog. Ze benadrukte in een bericht op sociale media wel dat "stabiliteit geen pronkstuk is om mee te pochen", maar een voorwaarde voor goed landsbestuur.

4 uur geleden