Oud-leider Baskische separatisten vrijgesproken
PARIJS (ANP/AFP) - De voormalige Baskische seperatistenleider Josu Ternera is vrijgesproken van deelname aan een terroristische organisatie. Een rechtbank in Parijs oordeelt dat er te weinig bewijs is in de zaak en maakt daarom een eerder opgelegde celstraf van acht jaar ongedaan.
De separatist, wiens echte naam José Antonio Urrutikoetxea Bengoetxea is, werd in 2017 bij verstek veroordeeld omdat hij van 2011 tot 2013 deelnam aan activiteiten van de ETA. Deze organisatie streefde bijna zestig jaar met geweld naar een onafhankelijke Baskische staat, voordat ETA zichzelf in 2017 ontmantelde.
Bij de strijd in het noorden van Spanje en het zuidwesten van Frankrijk vielen minstens 850 doden. Ternera gaf van 1977 tot 1992 leiding aan de ETA. Hij zou het brein zijn geweest achter een reeks dodelijke aanvallen in Spanje in de jaren tachtig.
Ternera was al sinds 2002 op de vlucht voor de autoriteiten en werd in 2019 opgepakt. Dat gebeurde in een ziekenhuis in de Franse Alpen waar hij een operatie zou ondergaan. Omdat hij niet bij zijn rechtszaak aanwezig was, kon hij een nieuw proces aanvragen.
Ternera staat later deze maand nog terecht voor deelname aan de ETA van 2002 tot 2005, waarvoor hij in 2010 was veroordeeld tot zeven jaar gevangenis. Omdat hij ook toen bij verstek werd veroordeeld, wordt ook dit proces opnieuw behandeld.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.
46 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij journalisten van drie nieuwsmedia "waarschijnlijk" weer toelaat tot het Witte Huis als de rechter daartoe besluit. Trump weert de media, omdat hij het niet eens is met de inhoud van hun berichtgeving. De media vechten dat aan en zeggen dat de vrije meningsuiting in gevaar is.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Grondwettelijke Hof in Spanje heeft zijn steun uitgesproken voor het opnemen van verduistering onder een amnestie. Hierdoor kan mogelijk de voormalige Catalaanse separatistenleider Carles Puigdemont terugkeren. Hij bevindt zich momenteel in ballingschap.
3 uur geledenRIGA (ANP) - Nu de EU-sancties tegen de Russisch-Oezbeekse miljardairs Alisjer Oesmanov en Michaïl Fridman worden opgeheven, gaat Letland nationale sancties tegen hen instellen. Dat stelt de Letse regering dinsdag in een verklaring op haar website. "Letland zal alle juridische instrumenten waarover het beschikt blijven gebruiken om te voorkomen dat de tegoeden en economische middelen van deze personen in Letland vrijkomen", aldus de verklaring.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, Denemarken en Groenland hebben een overeenkomst ondertekend over de veiligheid van Groenland.
4 uur geleden