Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-leider Baskische separatisten vrijgesproken

Oud-leider Baskische separatisten vrijgesproken

PARIJS (ANP/AFP) - De voormalige Baskische seperatistenleider Josu Ternera is vrijgesproken van deelname aan een terroristische organisatie. Een rechtbank in Parijs oordeelt dat er te weinig bewijs is in de zaak en maakt daarom een eerder opgelegde celstraf van acht jaar ongedaan.

De separatist, wiens echte naam José Antonio Urrutikoetxea Bengoetxea is, werd in 2017 bij verstek veroordeeld omdat hij van 2011 tot 2013 deelnam aan activiteiten van de ETA. Deze organisatie streefde bijna zestig jaar met geweld naar een onafhankelijke Baskische staat, voordat ETA zichzelf in 2017 ontmantelde.

Bij de strijd in het noorden van Spanje en het zuidwesten van Frankrijk vielen minstens 850 doden. Ternera gaf van 1977 tot 1992 leiding aan de ETA. Hij zou het brein zijn geweest achter een reeks dodelijke aanvallen in Spanje in de jaren tachtig.

Ternera was al sinds 2002 op de vlucht voor de autoriteiten en werd in 2019 opgepakt. Dat gebeurde in een ziekenhuis in de Franse Alpen waar hij een operatie zou ondergaan. Omdat hij niet bij zijn rechtszaak aanwezig was, kon hij een nieuw proces aanvragen.

Ternera staat later deze maand nog terecht voor deelname aan de ETA van 2002 tot 2005, waarvoor hij in 2010 was veroordeeld tot zeven jaar gevangenis. Omdat hij ook toen bij verstek werd veroordeeld, wordt ook dit proces opnieuw behandeld.

Meer uit Buitenland

WHO heeft meer geld nodig voor aanpak ebola

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zegt veel te weinig geld te hebben ontvangen voor de aanpak van ebola in de Democratische Republiek Congo. Een topbestuurder van de WHO roept geldschieters in de internationale gemeenschap op het Afrikaanse land niet in de steek te laten in een kritieke fase van de uitbraak.

4 minuten geleden
Onderhandelingen tussen Israël en Libanon hervat in Rome

ROME (ANP/AFP) - In Rome is een nieuwe onderhandelingsronde tussen Libanon en Israël begonnen. De twee landen spreken elkaar in de ambassade van de Verenigde Staten, die optreden als bemiddelaar.

56 minuten geleden
Man uit Berlijn aangeklaagd voor 22 verkrachtingen

BERLIJN (ANP/AFP) - Een 68-jarige man uit Berlijn wordt vervolgd voor het verdoven en verkrachten van veertien vrouwen, die hij in totaal 22 keer zou hebben verkracht. Ook zou hij hen gevaarlijk hebben verwond. Dat meldt het Duitse OM. Geen van de vermeende slachtoffers herinnert zich de daden. Ook wordt nog onderzoek gedaan naar mogelijke andere gevallen.

1 uur geleden
Media: meerdere doden en vermisten bij brand in Brussels centrum

BRUSSEL (ANP) - Door een brand in een gebouw in het Brusselse centrum zijn meerdere doden gevallen, melden Belgische media De Morgen en Het Laatste Nieuws op basis van de lokale autoriteiten. Ook zijn er nog zes mensen vermist.

1 uur geleden
Kallas wijst beschuldiging van Israël opnieuw van de hand

BRUSSEL (ANP) - De beschuldiging van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar dat EU-buitenlandchef Kaja Kallas haar "obsessieve campagne tegen Israël" voortzet, is nergens op gebaseerd. Dat zegt een van haar woordvoerders dinsdag. Saar uitte zijn beschuldiging maandagavond op X.

1 uur geleden
Frankrijk viert nationale feestdag met ongekend grote parade

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft op de nationale feestdag 14 juli ('quatorze juillet') traditioneel een grote militaire parade gehouden in Parijs. In de hitte marcheerde een recordaantal militairen door de hoofdstad, terwijl buitenlandse leiders en tienduizenden andere toeschouwers toekeken.

2 uur geleden
EU-chef Von der Leyen reist woensdag naar Kyiv

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen reist woensdag af naar Oekraïne voor een bezoek aan Kyiv, laat haar woordvoerder weten. Het exacte doel van haar bezoek is niet bekendgemaakt. Volgens Politico gaat ze erheen om EU-uitbreiding en defensie te bespreken, maar haar zegsman wil uit "veiligheidsoverwegingen" geen verdere details geven.

2 uur geleden