Oud-kunstschaatsster Haanappel (83) overleden
LEUVEN (ANP) - De voormalige kunstschaatsster Joan Haanappel is op 83-jarige leeftijd in een ziekenhuis in het Belgische Leuven overleden. Dat heeft de door haar opgerichte Stichting Kunstrijden Nederland bevestigd. Haanappel geldt samen met olympisch kampioene Sjoukje Dijkstra als de beste kunstrijdster die Nederland ooit gehad heeft.
Haanappel behaalde drie bronzen medailles op Europese kampioenschappen in de jaren 50 en deed tweemaal mee aan de Olympische Spelen waar ze als dertiende (1956) en vijfde (1960) eindigde.
Na haar vijfde plaats op de WK van 1960 besloot ze haar loopbaan te beëindigen. Haanappel trad in dienst bij de Wiener IJsrevue en later bij Holiday on Ice. Nog weer later werkte ze als commentator en verslaggever bij de NOS, AVRO, ZDF en Eurosport. Haanappel, geboren in Den Haag, woonde al jaren met haar man in het Belgische Wezembeek-Oppen, nabij Brussel.
Stichting
In november 2008 werd Haanappel benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In hetzelfde jaar richtte zij de Stichting Kunstrijden Nederland op met het doel de door haar geliefde sport in Nederland weer te promoten. Daarbij werd ze bijgestaan door haar vriendin en voormalig collega-schaatsster Dijkstra, de olympisch kampioene van 1964.
Met haar stichting hielp Haanappel jonge kunstschaatsers om zich te ontwikkelen. Veel geld was er niet, maar met bijdragen van liefhebbers, enkele sponsors en de Haagse ijsbaan De Uithof kon ze vier keer per jaar een trainingskamp organiseren. Telkens kwamen gerenommeerde buitenlandse trainers en choreografen naar Den Haag om les te geven aan de Nederlandse talenten, die zij samen met Dijkstra had uitgekozen. Het resulteerde uiteindelijk in olympische deelname van de Brabantse Lindsay van Zundert op de Winterspelen van Beijing.
"Iedereen die betrokken is bij SKN zal Joan enorm missen", meldt de stichting in een persbericht. "Het ging haar om de kinderen, hun dromen en om toptalent in het kunstrijden voor altijd te laten schitteren. Wij zullen haar grote verdienste voor het kunstrijden voor altijd eren en vol overtuiging en daadkracht haar legacy en Stichting Kunstrijden Nederland voortzetten."
Meer uit Sport
LOS ANGELES (ANP/AFP) - Basketballer LeBron James is met een maand vertraging aan zijn 23e seizoen in de Amerikaanse basketbalcompetitie NBA begonnen. De 40-jarige vedette maakte zijn rentree met een zege van de Los Angeles Lakers op Utah Jazz (140-126).
22 minuten geledenADELAIDE (ANP) - Beachvolleyballers Stefan Boermans en Yorick de Groot zijn in de tweede ronde van het WK beachvolleybal in het Australische Adelaide uitgeschakeld. Het Nederlandse koppel verloor in twee sets van Marco Krattiger en Leo Dillier uit Zwitserland: 14-21 19-21.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - LeBron James heeft al aangekondigd dat hij in 2028 niet zal meedoen aan de Olympische Spelen van Los Angeles. De basketballer zei dat in de podcast 'Mind the Game'. De 40-jarige James speelde op vier Zomerspelen mee met de Amerikaanse ploeg en won drie keer goud en een keer brons. "Je weet mijn antwoord al. Ik ga de wedstrijden kijken", aldus James, die dit seizoen nog niet in actie kwam voor Los Angeles Lakers in de NBA.
13 uur geledenLAS VEGAS (ANP) - Autocoureur Lando Norris kan in de Grote Prijs van Las Vegas Max Verstappen definitief uitschakelen in de titelstrijd van de Formule 1. Als de Brit van McLaren zondag in de Amerikaanse gokstad negen punten meer scoort dan de Nederlander van Red Bull, dan kan Verstappen geen vijfde wereldtitel meer winnen. Dat scenario voltrekt zich bijvoorbeeld als Norris wint en Verstappen niet hoger eindigt dan de derde plaats.
16 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - De Argentijnse rechter die het strafproces tegen het medische team van de overleden Argentijnse voetballegende Diego Maradona heeft laten mislukken, is uit haar functie gezet. Een speciale juridische commissie heeft bepaald dat de 48-jarige Julieta Makintach in de toekomst ook geen enkele andere rechterlijke functie mag bekleden.
17 uur geledenPARIJS (ANP) - Olav Kooij krijgt bij zijn nieuwe ploeg Decathlon CMA CGM te maken met een ploegleider met ruime ervaring als het op sprinten aankomt. De Franse wielerploeg waarvoor de 24-jarige Zuid-Hollander vanaf volgend jaar uitkomt, heeft Mark Renshaw en Heinrich Haussler aangesteld als ploegleiders. Met name Renshaw gaat zich bij het team bezighouden met de zogenoemde sprinttrein.
22 uur geledenCALGARY (ANP) - Schaatsers Marijke Groenewoud en Marcel Bosker keren komend weekend tijdens wereldbekerwedstrijden in Calgary terug op de ploegachtervolging. Beiden ontbraken afgelopen weekend in Salt Lake City op het onderdeel waarop Nederland teleurstellend presteerde. De vrouwen eindigden als vijfde, de mannen als zesde.
23 uur geleden