Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-international Mathijsen: verstandige keuze van De Boer

Oud-international Mathijsen: verstandige keuze van De Boer

TILBURG (ANP) - Joris Mathijsen begrijpt goed dat bondscoach Frank de Boer de basisopstelling van het Nederlands elftal maandag op het EK tegen Noord-Macedonië nagenoeg intact laat. De oud-international weet hoe belangrijk het is om in het ritme te blijven en niet te lang rust te hebben. "Je hebt in het verleden gezien wat er kan gebeuren als je bijna alles omgooit", aldus Mathijsen.

De huidige technisch directeur van Willem II maakte deel uit van de Oranje-selectie bij de WK's van 2006 en 2010 en de EK's van 2008 en 2012. Zowel in 2006 als 2008 was Nederland, dat onder leiding stond van bondscoach Marco van Basten, na twee groepsduels ook al zeker van een plaats in de volgende ronde. Beide keren ging Oranje er direct daarna uit, bij het WK in de achtste finale tegen Portugal en bij het EK in de kwartfinale tegen Rusland.

"Toch kun je die twee toernooien niet echt vergelijken", zegt Mathijsen. "In 2006 werden in het laatste pouleduel alleen de spelers gespaard die met een gele kaart op 'scherp' stonden, van wie ik er eentje was. In 2008 werd bijna de gehele basisploeg gewisseld."

Poule

Nederland stuntte in 2008 in de poule met zeges op Italië (3-0) en Frankrijk (4-1), de twee landen die twee jaar eerder nog in de finale van het WK stonden. Het Rusland van bondscoach Guus Hiddink zou ook wel even worden verslagen, was de gedachte. Maar het ging mis (1-3).

"Rusland was heel sterk, vooral conditioneel. Het was snikheet in Basel. Zij konden maar blijven gaan, ook in de verlenging", weet Mathijsen, die het nu, als hij trainer zou zijn, ook niet meer op deze manier zou doen. "Iedereen speelt veel wedstrijden. De meeste internationals doen met hun club ook lang mee in de Europese toernooien. Het ritme, van twee wedstrijden in de week, ben je wel gewend. Dan kun je bij een eindtoernooi ook beter in het ritme blijven. Iedereen stond er toen trouwens wel achter hoor, om het zo aan te pakken en spelers rust te geven."

Strategie

Oranje was niet de enige die voor die strategie koos. Portugal en Kroatië stelden in 2008 ook al snel een plek in de kwartfinales veilig en wisselden ook veel spelers in het laatste pouleduel. Beide landen strandden, net als Nederland, ook in de kwartfinales. "Je ziet het best vaak gebeuren", aldus Mathijsen, die twee jaar na het EK bijna de wereldtitel pakte met Oranje. "Dat blijft natuurlijk mijn grootste teleurstelling. We waren er met z'n allen zo van overtuigd dat we het toernooi zouden winnen, het kwam er helemaal uit. Het doet verschrikkelijk pijn als je dan na afloop langs de wereldbeker loopt en 'm niet aan mag raken."

Mathijsen sluit niet uit dat het huidige Nederlands elftal op een goede dag tegen een sterke tegenstander ook tot veel in staat is. "Het is prettig dat ze, met het nieuwe systeem, tegen wat zwakkere landen zijn begonnen. Je hebt de tijd om in het toernooi te groeien. Nu moet je hopen dat de automatismen erin komen en dat het vertrouwen groeit. Oranje heeft de kwaliteit om dan een keer te stunten."

Meer uit Voetbal

Tottenham blijft in degradatiegevaar na nederlaag tegen Chelsea

LONDEN (ANP) - Tottenham Hotspur blijft in degradatiegevaar in de laatste speelronde van de Premier League. De club uit Londen van Micky van de Ven en de geblesseerde Xavi Simons verloor in de voorlaatste speelronde met 2-1 van Chelsea.

1 uur geleden
Arsenal kampioen van Engeland na puntenverlies Manchester City

BOURNEMOUTH (ANP) - Arsenal is in Engeland voor het eerst sinds 2004 kampioen van de Premier League geworden. Door het gelijkspel van Manchester City bij Bournemouth (1-1) kan de ploeg van trainer Pep Guardiola de koploper uit Londen van coach Mikel Arteta niet meer inhalen in de laatste speelronde.

2 uur geleden
FC Utrecht neemt Alarcón definitief over van FC Porto

UTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft Ángel Alarcón definitief overgenomen van FC Porto. De Eredivisieclub heeft de 22-jarige aanvaller vastgelegd tot medio 2029.

4 uur geleden
Italiaan Maran opvolger van Sylvinho als bondscoach Albanië

TIRANA (ANP/RTR) - Rolando Maran is aangesteld als bondscoach van het voetbalelftal van Albanië. De 62-jarige Italiaan tekende een contract van anderhalf jaar. Hij volgt de Braziliaan Sylvinho op, die er niet in slaagde het WK te bereiken met Albanië.

4 uur geleden
Southampton uitgesloten van finale play-offs om spionagerel

LONDEN (ANP/RTR) - Southampton is uitgesloten van de play-offs voor promotie naar de Premier League. Dat heeft de English Football League (EFL) besloten nadat de Engelse club door tegenstander Middlesbrough werd beschuldigd van spionage. Volgens de organisatie heeft de club uit het Championship meerdere regels overtreden, waaronder het zonder toestemming filmen van trainingen van tegenstanders.

4 uur geleden
Emery aast op succes met Aston Villa, niet op vijfde eigen prijs

ISTANBUL (ANP/AFP) - Coach Unai Emery van Aston Villa legt de nadruk op het winnen van de Europa League met de Engelse club, die het woensdag in Istanbul opneemt tegen SC Freiburg. Dat is volgens hem belangrijker dan dat hijzelf de Europa League voor de vijfde keer wint.

5 uur geleden
Ronaldo verbreekt record met zesde WK-deelname voor Portugal

LISSABON (ANP) - Cristiano Ronaldo gaat met Portugal naar zijn zesde wereldkampioenschap voetbal. Nooit eerder deed iemand mee aan zes WK's. Als Lionel Messi met Argentinië afreist naar het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, komt ook hij op zes deelnames. Op dit moment delen Ronaldo en Messi het record van vijf deelnames met vier andere spelers. Het toernooi, waarin Portugal in de groepsfase speelt tegen de Democratische Republiek Congo, Oezbekistan en Colombia, begint op 11 juni.

10 uur geleden