Oud-international Henk Groot (84) overleden
AMSTERDAM (ANP) - Voormalig voetbalinternational Henk Groot is op 84-jarige leeftijd overleden. Dat heeft Ajax, een van zijn twee oude clubs, bevestigd. Groot speelde in de jaren 60 zowel voor Ajax als Feyenoord. Hij kwam 39 keer uit voor het Nederlands elftal.
Groot, afkomstig uit Zaandijk, kwam in 1959 bij Ajax. In 1963 stapte hij over naar Feyenoord om twee jaar later terug te keren in Amsterdam, waar hij een routinier was in een team met onder meer de jonge Johan Cruijff. Als Ajacied maakte hij vier landstitels mee en won hij twee keer de KNVB-beker. Een knieblessure zorgde in 1969 voor een plotseling einde van zijn voetballoopbaan. Eerder dat jaar had hij nog meegedaan in de eerste Europa Cup 1-finale van de Amsterdammers. In Madrid was AC Milan destijds met 4-1 te sterk.
Groot speelde tussen 1959 en 1969 305 officiële duels voor Ajax waarin hij 207 keer scoorde. Op de topscorerslijst aller tijden van de Amsterdammers moet hij, zo meldt de club, alleen Sjaak Swart, Johan Cruijff en Piet van Reenen voorlaten.
Clubrecord
"Ik heb met twee generaties gevoetbald", citeert Ajax uit een interview met Groot in het officiële jubileumboek Ajax 1900/2000. "Eerst nog met de oude generatie met Wim Anderiesen jr., Ger van Mourik en Jan van Drecht. Daarna heb ik met de nieuwe lichting gespeeld: Johan Cruijff, Wim Suurbier, Barry Hulshoff. Ik ben misschien niet zo’n Ajacied als Sjakie Swart is, maar ze moeten niets over de club zeggen."
Groot maakte bij zijn debuut voor Ajax alle doelpunten in het met 3-0 gewonnen duel met NAC. In zijn eerste seizoen werd hij met 38 doelpunten topscorer van de Eredivisie. Zijn broer Cees Groot was in datzelfde seizoen goed voor 29 doelpunten. Het seizoen erop scoorde Henk Groot 41 goals in de Eredivisie, nog altijd een clubrecord. Na zijn periode bij Feyenoord werd Groot middenvelder omdat Cruijff inmiddels de spitspositie innam.
"Ondanks zijn verslechterende gezondheid bezocht Groot zijn club in de afgelopen jaren af en toe nog. De topschutter van weleer bleef altijd een trotse Ajacied", meldt Ajax. "Hij overleed woensdag in een verzorgingshuis in Zaandam. Ter nagedachtenis aan Groot en Jody Lukoki dragen de Ajacieden woensdag tijdens het duel met sc Heerenveen een rouwband."
Meer uit Voetbal
VANCOUVER (ANP) - Turkije is na 24 jaar met een nederlaag teruggekeerd op een WK voetbal. De ploeg van bondscoach Vincenzo Montella verloor van Australië (2-0) in Vancouver.
1 uur geledenBOSTON (ANP) - Schotland heeft op het wereldkampioenschap voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico de leiding genomen in groep C. Het elftal van bondscoach Steve Clarke won in Boston met 1-0 van Haïti, dat na 1974 voor de tweede keer aan het toernooi meedoet.
4 uur geledenHOUSTON (ANP) - Leandro Bacuna (34) denkt dat Curaçao iedere tegenstander pijn kan doen. "We hebben heel veel vertrouwen", zei de aanvoerder van het nationale elftal, die het afgelopen seizoen afmaakte bij het Turkse Igdir FK. Bacuna speelt zondag met Curaçao de eerste groepswedstrijd op het WK tegen Duitsland in Houston.
5 uur geledenHOUSTON (ANP) - Curaçao wil in de eerste groepswedstrijd op het WK proberen de ruimtes op het veld te benutten die de Duitsers zullen laten ontstaan. "De Duitsers zullen de dominante partij zijn, maar we moeten toch wat proberen. We willen het iedereen zo moeilijk mogelijk maken. We zijn een klein land, maar alles is mogelijk", zei bondscoach Dick Advocaat (78) tijdens een persconferentie in Houston in aanloop naar de ontmoeting van zondag.
6 uur geledenARLINGTON (ANP) - Ronald Koeman verwacht dat het Nederlands elftal in het eerste WK-duel met Japan een stuk beter voor de dag komt dan in de laatste vriendschappelijke duels met Algerije (0-1) en Oezbekistan (2-1). "Ik ben niet in de stress geschoten door die twee oefenwedstrijden, maar we hebben wel heel goed besproken wat beter moet", zei de bondscoach op de persconferentie in het Dallas Stadium. "Als je de kansen niet benut, wordt het lastig. Dan verloopt een duel anders dan als je wel scoort."
6 uur geledenEAST RUTHERFORD (ANP) - Marokko en Brazilië zijn het WK voetbal in het Amerikaanse East Rutherford in groep C met een 1-1-gelijkspel begonnen. De kampioen van Afrika kwam via PSV'er Ismael Saibari op voorsprong tegen de vijfvoudig wereldkampioen, maar zag Brazilië door een treffer van Vinícius Júnior nog voor rust op gelijke hoogte komen.
7 uur geledenARLINGTON (ANP) - Bart Verbruggen verdedigt zondag het doel van het Nederlands elftal in het eerste WK-duel met Japan. "Hij is fit en gaat starten", zei bondscoach Ronald Koeman op zijn laatste persconferentie voor de wedstrijd in het Dallas Stadium.
7 uur geleden