Oud-doelman Jan Jongbloed op 82-jarige leeftijd overleden
ARNHEM (ANP) - Oud-doelman Jan Jongbloed is op 82-jarige leeftijd overleden. Zijn voormalige club Vitesse heeft dit na contact met de familie bevestigd naar aanleiding van een bericht van sportzender ESPN. Hij werkte in het verleden bij Vitesse als assistent-trainer en interim-coach. Hij was al geruime tijd ziek.
Jongbloed was bij het WK in 1974 en 1978 doelman van het Nederlands elftal, waarbij Oranje twee keer de finale verloor. In totaal kwam hij 24 keer uit voor Oranje. Hij stond als keeper onder de lat bij DWS, FC Amsterdam, Roda JC en Go Ahead Eagles. Jongbloed maakte naam als "meevoetballende" keeper omdat hij tijdens de wedstrijden buiten het strafschopgebied kwam. Hij staat in de recordboeken als de oudste speler in een wedstrijd in de Eredivisie. In september 1985 verdedigde hij op 44-jarige leeftijd het doel van Go Ahead Eagles. Jongbloed staat tweede op de lijst met de meest gespeelde wedstrijden in de Eredivisie. Hij voetbalde 686 duels op het hoogste niveau. Doelman Pim Doesburg, die in 2020 overleed, speelde één duel meer.
Jongbloed moest zijn loopbaan beëindigen na een hartinfarct tijdens de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en Haarlem. Hij ging daarna aan de slag als trainer. Hij was assistent bij Go Ahead Eagles en werkte daarna als assistent en interim-coach bij Vitesse. Bij de club in Arnhem was Jongbloed onder anderen assistent van trainer Bert Jacobs. Onder hun leiding promoveerde Vitesse in 1989 naar de Eredivisie en haalde de club het jaar daarna Europees voetbal. In overleg met de familie wil Vitesse zondag in de wedstrijd tegen AZ stilstaan bij het overlijden van de oud-trainer.
Radiowerkzaamheden
Nadat hij was gestopt als trainer sprak hij op de radio over voetbal. Het was ook bekend dat Jongbloed een grote liefhebber was van vissen. Hij liet zich regelmatig ontvallen dat hij hier een grotere passie voor had dan voor voetbal. In 1974 zou hij een aanbod van Ajax hebben afgeslagen omdat dit ten koste zou gaan van zijn tijd voor het vissen.
De zoon van Jongbloed, Eric-Jan, kwam in 1984 op het voetbalveld om het leven nadat hij was getroffen door de bliksem.
Meer uit Voetbal
WILLEMSTAD (ANP) - Dick Advocaat wil een streep zetten onder de ophef die is ontstaan na zijn nieuwe aanstelling als bondscoach van het Curaçaose voetbalelftal. "Er is de afgelopen dagen genoeg gezegd en geschreven, nu moeten we voetballen", sprak de Hagenaar maandagochtend (lokale tijd) via een Zoom-verbinding met de pers op Curaçao, waarin hij onder meer zijn selectie voor het WK bekendmaakte.
11 minuten geledenKINSHASA (ANP/RTR) - De Democratische Republiek Congo gaat zonder Jorthy Mokio naar het wereldkampioenschap voetbal. De middenvelder van Ajax is nog niet speelgerechtigd.
35 minuten geledenWILLEMSTAD (ANP) - In de WK-selectie van Curaçao die bondscoach Dick Advocaat maandag bekendgemaakt heeft, zitten geen grote verrassingen. De selectie is nauwelijks gewijzigd ten opzichte van de groep die de eerste WK-deelname voor Curaçao binnenhaalde.
54 minuten geledenALMELO (ANP) - Heracles Almelo heeft algemeen directeur Rob Toussaint weggestuurd. Dat besluit is genomen na de degradatie van de club naar de eerste divisie.
1 uur geledenWENEN (ANP) - Gernot Trauner is niet opgeroepen voor de Oostenrijkse selectie voor het wereldkampioenschap voetbal. De centrale verdediger van Feyenoord keerde in april na bijna een jaar terug na een zware blessure aan zijn achillespees. Wel staat Trauner nog op een lijst van zestien door bondscoach Ralf Rangnick aangewezen reserves. De Feyenoorder was van de partij op het EK in 2024 toen Oostenrijk Nederland versloeg in de groepsfase.
1 uur geledenZAGREB (ANP) - Kroatië reist met PSV-aanvaller Ivan Perisic en Ajax-verdediger Josip Sutalo af naar het wereldkampioenschap voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De verliezend finalist van het WK van 2018 treft in de groepsfase Engeland, Panama en Ghana.
2 uur geledenPRAIA (ANP) - Kaapverdië reist af naar het wereldkampioenschap voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico met zes in Nederland geboren spelers. De Afrikaanse eilandengroep debuteert op het WK in een groep met Spanje, Uruguay en Saudi-Arabië.
2 uur geleden