Oud-coach Kemkers genoot van mooi slot schaatscarrière Wüst
HEERENVEEN (ANP) - Ireen Wüst rijdt zaterdag in Heerenveen de allerlaatste schaatswedstrijd uit haar carrière. Daarna neemt de 35-jarige schaatsster samen met mede-schaatsicoon Sven Kramer afscheid van het publiek in Thialf. Gerard Kemkers, negen jaar lang de coach van beide schaatsers, zei te hebben genoten van haar gouden race op de Spelen van Beijing.
Kemkers was van 2005 tot en met 2014 de coach van Wüst bij TVM en kreeg de schaatsster net als Kramer als 18-jarig talent in zijn ploeg. Hij is dankbaar voor "de unieke periode" die ze samen hebben meegemaakt. "Het zijn toch de groten der aarde", omschrijft hij het tweetal. Wüst won in die jaren op drie Spelen vier keer goud en werd vijf keer wereldkampioene allround. Kramer was goed voor drie olympische titels en werd zes keer wereldkampioen allround.
"Ik heb daar jarenlang studie van kunnen maken", zegt Kemkers. "Zij hebben mij ook beter gemaakt als coach. We hebben in Nederland veel winnaars, maar een tijdperk neerzetten zoals zij beiden hebben gedaan vereist nog wat meer."
Verliefdheid
Dat Wüst haar carrière-einde na het goud in Pyeongchang in 2018 op de Spelen van Beijing van nóg een hoogtepunt wist te voorzien verbaasde Kemkers niet. Hij noemt het vermogen om op het juiste moment boven zichzelf uit te stijgen een van haar talenten. "Als een belangrijke wedstrijd komt, dan omcirkelt ze die en wordt er verliefd op. En binnen die verliefdheid groeit ze. Die bijzondere gave heeft ze."
Naast zo'n uitgetekende route, noemt hij ook de WK van 2019 in Inzell heel speciaal. Daar bracht Wüst een ode aan haar net overleden vriendin Paulien van Deutekom en wist ze "dat speciale knopje" te vinden om tot een topprestatie te komen, ook zonder een goede voorbereiding.
Wedstrijdmind
Kemkers noemde de gouden olympische race van Wüst in Beijing een masterclass 1500 meter. "Technisch, strategisch, fysiologisch en mentaal was die van uitzonderlijke kwaliteit. Ze was zo in balans. Je hoopt altijd dat het zo mooi afloopt als nu bij Wüst, maar kun je dat niet altijd verwachten."
De laatste race van de Brabantse tijdens de wereldbekerfinale wordt ook zeker speciaal. Kemkers: "Ireen kennende en dan de confrontatie met een vol Thialf, die zal zeker met een 'wedstrijdmind' aan de start staan. Zij is in staat nog iets bijzonders uit de schaatsen te toveren."
Talentontwikkeling
De huidige directeur van TalentNED, dat zich richt op talentontwikkeling van Nederlandse sporters, vertelt dat Wüst eerder bij zijn organisatie ook al haar kennis en kunde heeft gedeeld. Een rol bij TalentNED zou hij zeker zien zitten, "maar ik denk dat Ireen eerst even afstand moet nemen".
Meer uit Sport
ROSMALEN (ANP) - Oud-winnaar Alex de Minaur doet volgende week opnieuw mee aan het tennistoernooi in Rosmalen. De organisatie van het Libéma Open heeft de nummer 7 van de wereld een wildcard gegeven, waardoor het aantal top 10-spelers op drie uitkomt. Eerder zegden de Canadees Félix Auger-Aliassime en de Rus Daniil Medvedev hun deelname al toe aan het grastoernooi op het Autotron.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Sportief directeur Grischa Niermann vertrekt bij Visma - Lease a Bike, bevestigt de Nederlandse wielerploeg. Ploegleider Marc Reef neemt zijn functie per 1 september over.
2 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Shorttracker Itzhak de Laat beëindigt zijn loopbaan. Dat meldt schaatsbond KNSB. De 31-jarige De Laat nam deel aan de Olympische Winterspelen van 2018, 2022 en 2026.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva (19) heeft Sorana Cîrstea (36) in de kwartfinale van Roland Garros gedeclasseerd. De 19-jarige Russische won in Stadion Philippe-Chatrier in minder dan een uur afgetekend in twee sets van de 36-jarige Roemeense: 6-0 6-3. Andrejeva speelt in de halve finale tegen de winnares van het Oekraïense onderonsje tussen Jelina Svitolina en Marta Kostjoek.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het Europees kampioenschap waterpolo voor vrouwen is in 2028 opnieuw in Eindhoven. Het Pieter van den Hoogenband Zwemstadion was in 2024 ook al het decor van de strijd om de Europese titel, toen gewonnen door de waterpolosters van Oranje.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka heeft de kwartfinale van Roland Garros bereikt. De nummer 1 van de wereld uit Belarus rekende op het gravel in twee sets af met viervoudig grandslamwinnares Naomi Osaka uit Japan: 7-5 6-3.
16 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketballers zijn het WK in Warschau goed begonnen. Zowel het mannen- als het vrouwenteam, dat de titelverdediger is, won de eerste twee groepswedstrijden.
17 uur geleden