Oud-bondscoach en international Rijvers (97) overleden
BREDA (ANP) - Kees Rijvers is op 97-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie bevestigd aan de KNVB. Rijvers was bondscoach van het Nederlands elftal toen Oranje het EK van 1984 miste omdat Spanje met 12-1 van Malta won. Hij was ook succesvol als trainer van PSV met winst van de UEFA Cup en drie landstitels.
Rijvers werkte eveneens als trainer en technisch directeur bij FC Twente. Rijvers droeg als voetballer 33 keer het shirt van het Nederlands elftal en kwam ook uit voor NAC, Saint-Étienne en Feyenoord. Rijvers werd vorig jaar onderscheiden als bondsridder van de KNVB.
Rijvers was de oudste nog levende Oranje-international. Hij behoorde tot het elftal Nederlandse profs dat op 12 maart 1953 in Parijs tegen Frankrijk speelde én won. Rijvers scoorde tien keer voor Oranje, waar hij met Abe Lenstra en Faas Wilkes het befaamde Gouden Binnentrio vormde.
EK van 1984
Als bondscoach is zijn naam voor eeuwig verbonden aan het missen van het EK van 1984. Rijvers had in de jaren ervoor tal van talenten - onder wie Ruud Gullit, Marco van Basten, Ronald Koeman en Frank Rijkaard - laten debuteren, maar mocht met die lichting niet naar het toernooi in Frankrijk. Omdat Spanje met 12-1 van Malta won, bleef die ploeg Oranje in de kwalificatie voor. "De ergste wedstrijd uit mijn carrière? Spanje tegen Malta, 12-1. Natuurlijk, omgekocht." Rijvers was nooit bang zijn mening te geven.
Zijn voetbalcarrière begon in 1940, toen hij als 14-jarige lid werd van NAC. Rijvers had talent en wilde prof worden. Dat kon niet in Nederland en dus vertrok hij in 1950 naar Frankrijk, waar hij met tussenpozen negen jaar voor Saint-Étienne voetbalde. Later voetbalde Rijvers "voor goed geld" bij Feyenoord. Hij stopte in 1963 bij NAC. De liefde voor Frankrijk sleet niet. Hij had lang een huis op het eiland Oléron voor de kust van La Rochelle.
Trainer
Als trainer was Rijvers in 1966 begonnen bij FC Twente. Zes jaar later trok hij naar Eindhoven om van PSV een serieuze topclub te maken. De toen nog door Philips volop ondersteunde club vierde onder zijn leiding drie landskampioenschappen en won in 1978 de UEFA Cup in een finale over twee wedstrijden tegen het Franse Bastia.
"Een uitstekende trainer", zei toenmalig manager Ben van Gelder van PSV in de jaren tachtig over de coach. "Maar wel eentje met een gebruiksaanwijzing." Het was een mening die Rijvers niet bestreed. Hij hield van voetballers, niet van bestuursleden, oftewel 'bobo's" die hij wantrouwde. "Ik kies voor de spelers, hun wereld is de mijne."
Meer uit Voetbal
SAN FRANCISCO (ANP) - Algerije heeft op het wereldkampioenschap voetbal een belangrijke zege geboekt op Jordanië. Het elftal van bondscoach Vladimir Petković won in San Francisco met 2-1.
3 uur geledenEAST RUTHERFORD (ANP) - Noorwegen gaat door na de zestiende finales van het WK voetbal. Het elftal van bondscoach Ståle Solbakken won in de nacht van maandag op dinsdag met 3-2 van Senegal. Aanvaller Erling Haaland was met twee doelpunten wederom belangrijk voor de ploeg.
6 uur geledenPHILADELPHIA (ANP) - Frankrijk staat na twee overwinningen in de zestiende finales van het WK voetbal. De wereldkampioen van 1998 en 2018 versloeg Irak (3-0), na een zege in het eerste duel op Senegal (3-1).
8 uur geledenPHILADELPHIA (ANP) - De voetballers van Frankrijk en Irak zijn ongeveer twee uur later aan de tweede helft van hun wedstrijd op het WK begonnen. Tijdens de rust van het duel in Philadelphia bliksemde het binnen een straal van 13 kilometer rond het stadion. Dat was voor de lokale autoriteiten reden in te grijpen.
9 uur geledenPHILADELPHIA (ANP) - De tweede helft van het duel tussen Frankrijk en Irak op het WK is voorlopig met een uur uitgesteld. Het regent en onweert in Philadelphia en de lokale autoriteiten vinden het te gevaarlijk om verder te spelen. De toeschouwers op onoverdekte tribunes zijn verzocht de tribunes te verlaten en zich in veiligheid te brengen.
10 uur geledenARLINGTON (ANP/DPA) - Lionel Messi is zeer tevreden na de 2-0-overwinning van Argentinië tegen Oostenrijk, waarin hij dankzij twee WK-doelpunten alleen recordhouder werd. "Ik geniet van het moment", zei Messi. "Ik had uit de strafschop moeten scoren." Hij miste vroeg in de wedstrijd, maar verzekerde zijn land met zijn zeventiende en achttiende WK-goal van de volgende ronde.
12 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Miroslav Klose heeft Lionel Messi gefeliciteerd met het overnemen van zijn WK-doelpuntenrecord. Door twee treffers tegen Oostenrijk (2-0) is Messi met achttien doelpunten de alleen recordhouder op wereldkampioenschappen voetbal geworden. Klose scoorde tussen 2002 en 2014 zestien keer voor Duitsland.
12 uur geleden