Oud-bondscoach en international Rijvers (97) overleden
BREDA (ANP) - Kees Rijvers is op 97-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie bevestigd aan de KNVB. Rijvers was bondscoach van het Nederlands elftal toen Oranje het EK van 1984 miste omdat Spanje met 12-1 van Malta won. Hij was ook succesvol als trainer van PSV met winst van de UEFA Cup en drie landstitels.
Rijvers werkte eveneens als trainer en technisch directeur bij FC Twente. Rijvers droeg als voetballer 33 keer het shirt van het Nederlands elftal en kwam ook uit voor NAC, Saint-Étienne en Feyenoord. Rijvers werd vorig jaar onderscheiden als bondsridder van de KNVB.
Rijvers was de oudste nog levende Oranje-international. Hij behoorde tot het elftal Nederlandse profs dat op 12 maart 1953 in Parijs tegen Frankrijk speelde én won. Rijvers scoorde tien keer voor Oranje, waar hij met Abe Lenstra en Faas Wilkes het befaamde Gouden Binnentrio vormde.
EK van 1984
Als bondscoach is zijn naam voor eeuwig verbonden aan het missen van het EK van 1984. Rijvers had in de jaren ervoor tal van talenten - onder wie Ruud Gullit, Marco van Basten, Ronald Koeman en Frank Rijkaard - laten debuteren, maar mocht met die lichting niet naar het toernooi in Frankrijk. Omdat Spanje met 12-1 van Malta won, bleef die ploeg Oranje in de kwalificatie voor. "De ergste wedstrijd uit mijn carrière? Spanje tegen Malta, 12-1. Natuurlijk, omgekocht." Rijvers was nooit bang zijn mening te geven.
Zijn voetbalcarrière begon in 1940, toen hij als 14-jarige lid werd van NAC. Rijvers had talent en wilde prof worden. Dat kon niet in Nederland en dus vertrok hij in 1950 naar Frankrijk, waar hij met tussenpozen negen jaar voor Saint-Étienne voetbalde. Later voetbalde Rijvers "voor goed geld" bij Feyenoord. Hij stopte in 1963 bij NAC. De liefde voor Frankrijk sleet niet. Hij had lang een huis op het eiland Oléron voor de kust van La Rochelle.
Trainer
Als trainer was Rijvers in 1966 begonnen bij FC Twente. Zes jaar later trok hij naar Eindhoven om van PSV een serieuze topclub te maken. De toen nog door Philips volop ondersteunde club vierde onder zijn leiding drie landskampioenschappen en won in 1978 de UEFA Cup in een finale over twee wedstrijden tegen het Franse Bastia.
"Een uitstekende trainer", zei toenmalig manager Ben van Gelder van PSV in de jaren tachtig over de coach. "Maar wel eentje met een gebruiksaanwijzing." Het was een mening die Rijvers niet bestreed. Hij hield van voetballers, niet van bestuursleden, oftewel 'bobo's" die hij wantrouwde. "Ik kies voor de spelers, hun wereld is de mijne."
Meer uit Voetbal
LIVERPOOL (ANP) - Liverpool-trainer Arne Slot was na afloop van het doelpuntloze gelijkspel tegen Leeds United gefrustreerd over het gebrek aan kansen voor zijn ploeg. Volgens de coach was het vele balbezit weinig waard als er zo weinig "speciale momenten" uit volgden.
1 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Liverpool is er na drie zeges in de Premier League niet in geslaagd te winnen van Leeds United. De ploeg van coach Arne Slot bleef op Anfield steken op een doelpuntloos gelijkspel: 0-0.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Coach Enzo Maresca vertrekt per direct bij Chelsea. Dat meldt de club op nieuwjaarsdag op zijn website. De leiding van de club uit de Premier League is het vertrouwen kwijt in de Italiaan na de aanhoudende reeks van slechte resultaten. Chelsea won slechts één keer in de laatste zeven competitiewedstrijden. De club uit Londen staat vijfde met 15 punten achterstand op koploper Arsenal.
9 uur geledenSANTOS (ANP/AFP) - De Braziliaanse voetbalvedette Neymar heeft zijn contract bij FC Santos op het laatste moment verlengd met een jaar tot eind 2026. Dat meldden Braziliaanse media en het Franse persbureau AFP. Het contract van de 33-jarige aanvaller liep af op 31 december.
11 uur geledenRABAT (ANP) - Feyenoorder Anis Hadj Moussa heeft woensdag een belangrijk aandeel gehad in de laatste groepswedstrijd van Algerije op de Afrika Cup. De rechtsbuiten gaf in het met 3-1 gewonnen duel met Equatoriaal-Guinea de assist bij twee doelpunten.
1 dag geledenBURNLEY (ANP) - Quilindschy Hartman vertrekt de komende transferperiode niet naar Ajax. Dat meldt de 24-jarige linkervleugelverdediger op Instagram.
1 dag geledenRIO DE JANEIRO (ANP/DPA) - Oud-profvoetballer Roberto Carlos heeft een hartoperatie ondergaan in zijn geboorteland Brazilië. Dat meldt onder meer de Spaanse sportkrant AS.
1 dag geleden