Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-baas fiscus legt schuld harde fraudeaanpak bij Sociale Zaken

Oud-baas fiscus legt schuld harde fraudeaanpak bij Sociale Zaken

DEN HAAG (ANP) - De ambtelijke top van de Belastingdienst en toenmalig staatssecretaris Frans Weekers van Financiën wilde al in 2012 af van de alles-of-nietsaanpak bij de kinderopvangtoeslag. Maar het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid hield vast aan een strikte uitvoering van de toeslagenwet.

Dat heeft voormalig directeur-generaal Peter Veld van de Belastingdienst gezegd tijdens zijn verhoor door de commissie die de toeslagenaffaire onderzoekt. Destijds was er discussie over een zaak rond een frauderend gastouderbureau waar de ouders niet de vereiste eigen bijdrage helemaal hadden betaald. Daarom werden alle betaalde toeslagen bij ouders teruggevorderd.

Veld vond die harde aanpak naar eigen zeggen "ongemakkelijk", en waarschuwde dat dit "maatschappelijk grote gevolgen" zou hebben. Hij adviseerde Weekers om "iets anders te verzinnen". Zo werd geopperd de ouders alleen de verschuldigde eigen bijdrage alsnog te laten betalen aan de Belastingdienst. De staatssecretaris was het daar volgens Veld mee eens.

Bewust beleid

De kwestie werd volgens Veld tot op het hoogste ambtelijke niveau besproken met Sociale Zaken. Dat departement is verantwoordelijk voor het beleid rond de kinderopvangtoeslag, de fiscus voert uit. Maar daar wilde men geen versoepeling. De harde aanpak zou "bewust beleid" zijn geweest. "Zij wilden beslist voorkomen dat een situatie zou ontstaan waarbij ouders geen bijdrage zouden hoeven betalen voor de kinderopvang."

Het verhoor liep overigens niet zonder slag of stoot. Veld stond onder ede, maar de Kamercommissie kreeg maar moeizaam vat op de voormalige baas van de Belastingdienst. Hij zei vaak zaken niet goed te herinneren. Of hij zei dat hij "veronderstelde" dat iets op een bepaalde manier is verlopen, terwijl hij er volgens de commissie dan zelf bij was.

"Hebt u dit verhoor voorbereid?" vroeg D66-Kamerlid Salima Belhaj hem. Ze eiste meerdere keren meer duidelijkheid van Veld. Ook commissievoorzitter Chris van Dam onderbrak het verhoor om opheldering te vragen. "Ik heb hier toch een beetje moeite mee. U zit voor te lezen uit stukken en ik zou het toch op prijs stellen als u iets uitdrukkelijker aangeeft wat dat voor stukken zijn."

Meer uit Binnenland

EOD maakte ruim 3400 explosieven onschadelijk, vaak uit oorlog

DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.

2 uur geleden
Bestuurster Nunspeet was niet onder invloed van drugs of alcohol

NUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster die maandagavond met haar auto inreed op een groep mensen in Nunspeet, was niet onder invloed van drugs of alcohol. Dat meldt de politie dinsdagmiddag.

2 uur geleden
In 2025 beklommen 100.000 mensen de Domtoren en dat is een record

UTRECHT (ANP) - De Domtoren in Utrecht heeft afgelopen zondag de 100.000e bezoeker van dit jaar verwelkomd en daarmee is het record uit 2017 verbroken: in dat jaar beklommen 92.000 mensen de toren. Dat meldt Utrecht Marketing, die de Domtoren exploiteert.

3 uur geleden
Nederland krijgt geen nieuwe uitzondering op Europese mestregels

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren hoeven niet te rekenen op een nieuwe uitzondering op de Europese mestregels. Demissionair landbouwminister Femke Wiersma had daartoe een verzoek ingediend bij Eurocommissaris Jessika Roswall (Milieu), maar dat is afgewezen. Dat meldt de BBB-bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. "Ik vind dit besluit van de Europese Commissie zeer teleurstellend", schrijft zij.

3 uur geleden
Vernielingen bij Britse ambassade Den Haag om Gaza

DEN HAAG (ANP) - Zowel op maandag als op dinsdag zijn er vernielingen geweest bij de Britse ambassade in Den Haag, meldt de politie. Maandag rond 06.00 uur is een steen door een ruit aan de Lange Voorhout gegooid en is graffiti op het gebouw gespoten. Daarvoor is een 38-jarige man uit Den Haag aangehouden. Dinsdag zijn de deur en gevel met rode vloeistof beklad.

5 uur geleden
Winteropvang voor daklozen in grote steden open vanwege kou

DEN HAAG (ANP) - De vier grote steden hebben sinds maandagavond extra opvangplekken voor dak- en thuislozen geopend, omdat de temperatuur de komende dagen flink daalt. In de nachten gaat het vriezen en overdag ligt de gevoelstemperatuur rond het vriespunt.

5 uur geleden
Vorige week meer dan 18.000 kilo vuurwerk onderschept

DEN HAAG (ANP) - Rechercheurs hebben vorige week meer dan 18.000 kilo vuurwerk in beslag genomen. Dat is de grootste hoeveelheid van deze eindejaarsperiode en meer dan in de drie voorgaande weken bij elkaar.

5 uur geleden