Otter is na 40 jaar terug in het zuiden van Limburg
MAASTRICHT (ANP) - De otter is na veertig jaar terug in het zuiden van Limburg. Het Waterschap Limburg zegt na DNA-onderzoek zeker te weten dat er weer otters zitten rond Maastricht. Het waterschap analyseerde watermonsters op DNA-resten van onder meer urine, poep en haren, en vond zo - zonder het schuwe dier te zien - bewijs dat de otter terug is.
Het dier verdween in de jaren tachtig uit Nederland, mede door watervervuiling, bejaging en het verkeer. Begin deze eeuw werden enkele tientallen otters uitgezet in het noorden van het land. Sindsdien heeft het dier zich geleidelijk verspreid. Het waterschap zegt nu ook dat "duidelijke sporen" zijn vastgelegd. In de afgelopen jaren waren er rond Roermond al aanwijzingen dat daar otters zaten. Nu is het dier ook in het Zuid-Limburgse heuvelland waargenomen.
Of het om één otter gaat of om meerdere, kan het waterschap niet zeggen. "Dat vraagt extra onderzoek." Het Waterschap Limburg zegt dat verbetering van de waterkwaliteit en het aanleggen van natuurlijke oevers en faunapassages (waar otters veilig onder een weg door kunnen) hebben bijgedragen aan de komst van het dier.
450 otters geteld
De Zoogdiervereniging, die de verspreiding monitort, noemt het "heel bijzonder" dat de otter nu ook in Zuid-Limburg zit. "Hier zat op de verspreidingskaart een groot gat, dus dit is wel een 'juichje' waard", zegt Ellen van Norren, landelijk coördinator otter. "Al is het iedere keer dat het dier op een nieuwe plek opduikt ook weer spannend. Een otter moet nog een partner vinden en een lokale populatie opbouwen. En een kwart tot een derde van de otters wordt doodgereden door verkeer."
Bij de laatste telling, vijf jaar geleden, werd het aantal otters in Nederland op 450 geschat.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De twee kapotte trams die woensdagochtend op de Rotterdamse Erasmusbrug in botsing kwamen, zijn van de brug gehaald. Aan het einde van de middag was het tramspoor vrij. Fietsers en voetgangers gaan er ook weer overheen, maar wegverkeer en trams nog niet.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 1249 mensen uitgevallen of helemaal niet gestart. Dat zijn er bijna driehonderd meer dan vorig jaar op zogeheten Roze Woensdag, maar minder dan het jaar daarvoor. De organisatie meldt dat ruim 43.700 mensen woensdag tijdig de finish haalden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat verwacht dit weekend speciale detectiecamera's te plaatsen bij de Merwedebrug. Na het weekend kunnen dan de eerste boetes worden uitgedeeld aan vrachtwagenchauffeurs die het verbod op vrachtverkeer negeren, meldt een woordvoerder.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Erasmusbrug in Rotterdam kan tot begin van de avond niet gebruikt worden door het verkeer. Dat schat de veiligheidsregio in. Op de brug reed woensdag aan het einde van de ochtend een tram achterop een stilstaande tram. Vijftien mensen raakten gewond, van wie een ernstig.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam is geschrokken van de botsing tussen twee trams op de Erasmusbrug. Vanaf het stadhuis hoorde ze veel ambulances en even later kreeg ze beelden van het ongeluk doorgestuurd. "Dan slaat de schrik je om het hart. Zeker in de wetenschap dat er mensen in de tram zitten. Het is een enorme klap geweest", zei Schouten, die enkele uren na het tramongeluk een bezoek bracht aan de Erasmusbrug. Hoe de botsing heeft kunnen gebeuren is nog niet bekend, het onderzoek loopt nog.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeven mensen die gewond raakten door de trambotsing op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een van hen is zwaargewond, meldt Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
7 uur geledenHAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft woensdag de 20-jarige Mahir B. uit Purmerend veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij een aanslag met een vuurwerkbom in de Maasstraat in zijn woonplaats in december 2024. Daarbij raakte een 16-jarige jongen ernstig gewond.
7 uur geleden