Oscars 2022: CODA wint beste film, Will Smith slaat Chris Rock
LOS ANGELES (ANP) - De film CODA is de grote verrassing geworden bij de uitreiking van de Oscars. De coming of age-film over een tienermeisje in een gezin dat verder uit dove mensen bestaat, won de prijzen voor beste film, beste scenario en beste mannelijke bijrol. Acteur Troy Kotsur, die de vader speelt in de film, is de eerste dove mannelijke acteur die een Oscar heeft gewonnen. CODA is bovendien de eerste film van een streamingdienst die bij de Oscars met de hoofdprijs naar huis gaat.
De prijsuitreiking werd echter overschaduwd door een incident tussen Chris Rock en Will Smith. Rock maakte een grap over het haar van Jada Pinkett Smith, de vrouw van Will die aan de haarziekte alopecia lijdt. Smith stormde het podium op en sloeg Rock keihard op zijn kaak. "Neem de naam van mijn vrouw niet meer in je fucking mond!" schreeuwde Smith. Het incident leidde tot een vreemde sfeer in de zaal. Veel aanwezigen leken niet goed te weten hoe zij moesten reageren.
Smith kwam terug op het incident toen hij later het beeldje voor beste acteur won. Hij kreeg de prijs voor zijn rol als Richard Williams, de vader van de tennissende zussen Serena en Venus Williams. Tijdens het dankwoord maakte Smith zijn excuses aan de Academy voor het incident eerder op de avond. Smith bood geen excuses aan Rock aan.
Dune
De meeste prijzen gingen naar de film Dune, die zes beeldjes won. Het ging echter om allemaal technische categorieën. Dune kreeg de beeldjes voor beste muziek, geluid, montage, camerawerk, speciale effecten en production design. De film vertelt over een jongeman die naar de gevaarlijkste planeet van het universum moet reizen om de toekomst van zijn familie en volk veilig te stellen.
De film die de meeste nominaties ontving, The Power of the Dog, kreeg slechts één Oscar. Jane Campion won de prijs voor beste regisseur. Zij is daarmee de derde vrouw in de geschiedenis die deze eer te beurt valt.
Jessica Chastain werd gekozen tot beste filmactrice. Ze won de Oscar voor haar rol in biopic The Eyes of Tammy Faye. Tammy Faye was de vrouw van een televangelist, met wie zij een enorm lucratieve christelijke televisiezender opzette. Haar man Jim, die heimelijk homoseksueel was, werd uiteindelijk veroordeeld voor grootschalige fraude. In haar toespraak vroeg Chastain aandacht voor de lhbti-gemeenschap en mensen die worstelen met suïcide-gedachten.
Openingsmonoloog
Tijdens de openingsmonoloog haalden de drie presentatrices hard uit naar Florida, waar de Don’t Say Gay-wet, die lessen over seksuele diversiteit verbiedt, tot veel opschudding heeft geleid. "Voor iedereen in Florida: we gaan vanavond een gay avond hebben", verzekerden Amy Schumer, Regina Hall en Wanda Sykes de kijkers. Daarna herhaalden zij het woord gay meerdere malen achter elkaar. De omstreden wet leidde tot veel protesten binnen het Walt Disney-concern omdat de hoogste baas zich wekenlang niet uitsprak tegen de wet.
Ook Ariana DeBose, die de prijs voor vrouwelijke bijrol won, brak een lans voor de lhbti-gemeenschap. Zij won het beeldje voor haar vertolking van Anita in de remake van de West Side Story. Bijzonder is dat Rita Moreno, de actrice die in de oorspronkelijke versie van de West Side Story de rol van Anita speelde, daar in 1962 ook een Oscar voor won.
DeBose bedankte Moreno in haar toespraak ook "omdat je de weg hebt vrijgemaakt voor zoveel andere Anita's zoals ik". De actrice beklemtoonde de kansen die zij als queer actrice van kleur heeft gekregen in Hollywood. "Er is een plek voor ons", sloot zij af, een verwijzing naar een van de bekendste nummers uit de West Side Story. De 31-jarige is de eerste openlijk homoseksuele vrouw van kleur die een Oscar won ooit.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse antiterrorisme-aanklager heeft een onderzoek geopend naar "terroristische samenzwering" rond een vermeende poging tot een aanslag in Parijs. Daar werd afgelopen weekend een explosief geplaatst bij een filiaal van de Bank of America.
30 minuten geledenLONDEN (ANP/DPA) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa zegt dat hij niet nadrukkelijk heeft gezegd dat 80 procent van de Syriërs die in Duitsland wonen in de komende drie jaar moet terugkeren naar Syrië. De Duitse bondskanselier Merz deed die uitspraak na een ontmoeting met Al-Sharaa op maandag. Toen Merz kritiek kreeg op de uitspraak, zei hij dat die gebaseerd was op het gesprek met de Syrische president.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt er sterk over om de Verenigde Staten uit de NAVO terug te trekken, zegt hij tegen The Telegraph. De andere NAVO-landen hebben de VS te weinig geholpen bij de oorlog tegen Iran, stelt de president in de Britse krant.
1 uur geledenORLANDO (ANP/AFP) - De verwachte lancering van de Artemis II-maanmissie trekt al veel bekijks in Florida. Daar moet vanaf het Kennedy Space Center de SLS-raket met het Orion-ruimtevaartuig vertrekken, de eerste bemande maanmissie in decennia. Het doel: in tien dagen een rondje om de maan vliegen, om daarna terug te keren naar de aarde. Op het nabijgelegen Cocoa Beach zijn al veel dagjesmensen die van plan zijn te gaan kijken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de verschijning aangekondigd van een boek dat gewijd is aan zijn katholieke geloof. Communion: Finding My Way Back to Faith is vanaf 16 juni verkrijgbaar in de Verenigde Staten.
6 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP/RTR) - Een Iraanse droneaanval heeft brandstoftanks op de internationale luchthaven van Koeweit getroffen. De aanval veroorzaakte een enorme brand, maar eiste geen slachtoffers, meldde het Koeweitse staatspersbureau KUNA.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een persconferentie in het Witte Huis gezegd dat hij verwacht dat de Verenigde Staten "de klus zullen klaren" in Iran. Gevraagd wanneer de VS klaar zijn met de oorlog, antwoordde Trump: "Ik denk binnen twee of drie weken."
6 uur geleden