Orkaan Ida groeit uit tot zware storm van 4e categorie
NEW ORLEANS (ANP) - Orkaan Ida is zondag uitgegroeid tot een zware storm van de 4e categorie, op dezelfde dag dat die aan land komt in de Amerikaanse staat Louisiana. Mensen zijn massaal New Orleans en andere kustgebieden ontvlucht vanwege de grote schade die er wordt verwacht.
Het Amerikaanse Nationaal Orkaancentrum (NHC) meldde aan het begin van de nacht (lokale tijd) dat de orkaan windsnelheden tot 215 kilometer per uur had bereikt. Het centrum verwacht dat Ida als een "extreem gevaarlijke" storm van de 4e categorie aan land komt met "levensbedreigende overstromingen". Dat gebeurt waarschijnlijk in de avond of aan het begin van de nacht van zondag op maandag.
In het kustgebied zijn tienduizenden mensen op de vlucht geslagen. Op beelden van lokale media is te zien dat zaterdag op de wegen naar het binnenland lange files stonden. De nationale weerdienst roept mensen in gebieden waarvoor een evacuatiebevel is uitgevaardigd op om daadwerkelijk weg te gaan. Dat advies geldt ook voor mensen die niet verplicht hun huis moeten verlaten, maar wel in de regio wonen.
Noodtoestand
Gouverneur John Bel Edwards waarschuwde zaterdag dat de orkaan mogelijk de zwaarste is die de staat treft sinds 1850. Meteorologen "zijn zeer zeker over het huidige traject en de intensiteit zoals voorspeld is voor orkaan Ida. En je hoort ze niet vaak met dergelijke zekerheid praten", aldus Edwards tegen verslaggevers.
President Joe Biden heeft voor Louisiana de noodtoestand uitgeroepen en heeft alvast toegezegd zo snel mogelijk te hulp te schieten als de storm voorbij is.
Ida komt precies zestien jaar na de verwoestende orkaan Katrina, een van de zwaarste natuurrampen in de Amerikaanse geschiedenis. New Orleans, de grootste stad van Louisiana, stond toen voor 80 procent onder water. Meer dan 1800 mensen kwamen door het natuurgeweld om het leven. De schade liep op tot in de miljarden dollars.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN eens te meer de Israëlische oorlogsdoelen herhaald. In zijn felle betoog haalde hij niet alleen uit naar Hezbollah en Hamas, maar ook naar burgers in het Westen die Israël betichten van kolonialisme.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen zich te "verzetten" tegen de onafhankelijkheid van Taiwan. Dit was tot nu toe zijn meest expliciete oproep aan president Donald Trump om zijn standpunt over het autonome eiland te veranderen.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Vele tientallen diplomaten zijn de zaal uitgelopen bij de start van de speech van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Op webcambeelden is te zien hoe de zaal leegstroomt en er enkele tientallen mensen op hun plek blijven zitten. Tijdens zijn speech vorig jaar gebeurde hetzelfde. Het is onder meer een protest tegen de oorlog in Gaza.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Bedreigingen en aanvallen tegen het Internationaal Strafhof, zijn functionarissen en zijn personeel zijn onaanvaardbaar, zei de voorzitter van de EU-leiders, António Costa, donderdag in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. "Verantwoordelijkheid mag niet afhangen van overwegingen van politieke opportuniteit", voegde hij daaraan toe.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De radicaalrechtse presidentskandidaat Marine Le Pen wil Frankrijk naar eigen zeggen pas losmaken van de gezamenlijke NAVO-verdediging van Europa als de oorlog in Oekraïne voorbij is. Eerder zei ze nog dat in haar eerste vijf jaar als president te willen regelen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Journalisten van CNN en MS NOW zijn weer toegelaten tot het Witte Huis, melden de desbetreffende media. Eerder op donderdag mochten hun journalisten het gebouw niet betreden, ondanks dat een federale rechter had opgedragen de hen ontzegde toegang tijdelijk te herstellen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Mensenrechtenorganisatie Amnesty International pleit na eigen onderzoek voor het afschaffen van de Amerikaanse vreemdelingenpolitie. "ICE is fundamenteel kapot en kan niet worden gerepareerd", stelt topvrouw Nadia Daar van de Amerikaanse tak van de organisatie in een verklaring.
3 uur geleden