Orka sterft kort voor vrijlating na ruim 50 jaar in gevangenschap
MIAMI (ANP) - Een orka is na ruim vijftig jaar in gevangenschap in de Amerikaanse staat Florida doodgegaan, terwijl voorbereidingen werden getroffen voor haar vrijlating. Lolita stierf op 57-jarige leeftijd in het Miami Seaquarium nadat haar gezondheid plots achteruit was gegaan.
De grote dolfijnachtige werd volgens het Miami Seaquarium medisch behandeld omdat ze "ernstige tekenen van ongemak" begon te vertonen. "Ondanks dat ze de best mogelijke medische zorg kreeg, is ze vrijdagmiddag gestorven aan wat vermoedelijk een nieraandoening was", laat het via sociale media weten. Halverwege augustus werd nog gezegd dat Lolita in goede gezondheid was.
Lolita, ook wel bekend als Toki, werd in 1970 gevangen in een baai bij Seattle en werd daarna jarenlang ingezet bij shows. In maart 2022 mocht ze met pensioen in aanloop naar haar vrijlating. Bijna een jaar later kondigde het zeeaquarium aan Lolita binnen twee jaar vrij te laten, in een deal met een actiegroep die zich hard maakte voor Lolita's vrijlating.
De discussie over het wel of niet vrijlaten van Lolita bestaat al jaren en raakte in 2013 in stroomversnelling toen de documentaire Blackfish verscheen. In die film werd kritiek geuit op het houden van orka's in gevangenschap. Orka's zijn erg sociale zoogdieren die in groepen leven en geen natuurlijke vijanden hebben. Ze kunnen tot wel tachtig jaar oud worden.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/AFP) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova heeft de tweede en beslissende ronde van de presidentsverkiezingen gewonnen, zo blijkt uit drie exitpolls. Zij kan rekenen op 50,7 tot 52,5 procent van de stemmen.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Chris Murphy (53) is opgenomen in het ziekenhuis vanwege een beroerte. Naar verwachting zal hij volledig herstellen, vertellen zijn medewerkers aan de politieke nieuwssite Politico.
55 minuten geledenADEN (ANP) - Meer dan 300.000 mensen zijn in Jemen ontheemd geraakt sinds het geweld in het land weer is toegenomen. Door escalerende gevechten in het westen van het land zien veel burgers zich genoodzaakt te vluchten, ziet de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de VN.
2 uur geledenRABAT (ANP/AFP) - Een Marokkaanse rechtbank heeft een cartoonist veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het "beledigen van de koning", zo laat zijn advocaat weten. De 22-jarige Yasser Mounbir had karikaturen van de Marokkaanse koning Mohammed VI gemaakt en deze op Instagram geplaatst. Hij kreeg ook een boete van 40.000 Marokkaanse dirham (ongeveer 3650 euro).
3 uur geledenJUNEAU (ANP/RTR) - De Republikeinse senator Dan Sullivan heeft zondag tegen de zender CNN gezegd dat hij het resultaat van de verkiezingen van dinsdag zal accepteren. Ook al heeft zijn opponent "valsgespeeld" en is zij volgens hem "niet geschikt" om senator te worden namens de Amerikaanse staat Alaska. Sullivan hoopt dinsdag een derde termijn als senator te winnen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische veiligheidsdienst FSB heeft een minderjarige opgepakt voor het dreigen met een grote terreuraanslag in Moskou. Rusland greep in nadat het informatie had ontvangen van de Verenigde Staten, melden Russische persbureaus.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Bij de rellen in Frankfurt zijn meer dan honderd politieagenten gewond geraakt. Een van hen raakte ernstig gewond, aldus binnenlandminister van de deelstaat Hessen, Roman Poseck. De agent verloor zijn tanden nadat er een steen in zijn gezicht werd gegooid.
5 uur geleden