Orka beukt bij Noorwegen op Nederlands zeilschip
OSLO (ANP/AFP) - Na een reeks aanvaringen tussen orka's en zeilboten in de Straat van Gibraltar, heeft een Nederlandse zeiler nu een vergelijkbaar voorval meegemaakt bij Noorwegen. Zeiler Wim Rutten zegt tegen de Volkskrant dat een orka herhaaldelijk tegen zijn schip beukte. Waarom de dieren dat doen en of het risico bestaat dat dit soort botsingen daar nu meer zal voorkomen, is nog onduidelijk.
Rond de Straat van Gibraltar, tussen Spanje en Marokko, worden al sinds 2020 met enige regelmaat meldingen gedaan van orka's die schepen rammen. Sindsdien is het volgens de organisatie die de voorvallen registreert al honderden keren gebeurd. Het gaat meestal om zeilschepen. De orka's zwemmen tegen het roer aan, soms zo hard dat er ernstige schade ontstaat of schepen omslaan. Zeiler Rutten liep naar eigen zeggen geen schade op.
Waarom de orka's schepen aanvallen, is niet duidelijk. Een van de theorieën is dat een orka die Gladis wordt genoemd voor de Spaanse kust een vervelende ervaring heeft gehad met een boot en sindsdien jongere orka's heeft geleerd om ze aan te vallen. De dieren zijn intelligent en daartoe in staat, zeggen onderzoekers. Het is ook denkbaar dat ze met de schepen spelen of de strijd aanbinden met vissers omdat ze daar last van hebben.
Nieuwsgierig
Marinebioloog Jeroen Hoekendijk van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) bevestigt na berichtgeving van de Volkskrant dat de kans klein is dat de orka bij Noorwegen het gedrag heeft overgenomen van de groepen rond Spanje. Het is hoogstwaarschijnlijk een hele andere groep op grote afstand van de Straat van Gibraltar.
Omdat de waarneming van de Nederlandse zeiler voor zover bekend de eerste is in dat deel van Europa, vindt Hoekendijk het te vroeg om iets te zeggen over het motief van de 'aanvallen' van de orka. In algemene zin kan het uit frustratie ("aversie") met de schepen zijn, of gewoon uit nieuwsgierigheid. Het kan goed zijn dat de orka's voor Noorwegen andere motieven hebben dan die bij Spanje.
"Vaak wordt gekeken naar de visserij. Orka's en vissers jagen op blauwvintonijn. Daar zit een spanningsveld." Dit speelt voor de Spaanse kust wel, maar dat spanningsveld "ontbreekt" volgens Hoekendijk in het gebied tussen Schotland en Noorwegen, waar de orka het Nederlandse schip trof. Daar wordt gevist op haring en makreel, en lijken vissers en orka's elkaar veel minder in de weg te zitten. Toch lijkt het Hoekendijk waarschijnlijker dat de beukende orka's de schepen aanvallen dan dat ze alleen nieuwsgierig zijn.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO zegt te kijken of zij de bescherming van de Zwarte Zee moet opschroeven. NAVO-landen aan die zee zouden dat graag zien nu de oorlog van Rusland tegen Oekraïne daar weer vaker ook koopvaardijschepen raakt.
45 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Het Hongaarse parlement heeft een aantal omstreden anti-lhbtiq+-maatregelen uit een wet van oud-premier Viktor Orbán teruggedraaid. Daardoor is het niet langer verboden om bijvoorbeeld stellen van gelijk geslacht te tonen in films, televisieseries en boeken als die ook beschikbaar zijn voor kinderen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De bekende Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg heeft zich in Frankrijk aangesloten bij de grootschalige scholierenprotesten. Ze zei tegen BFMTV "trots" te zijn op de scholieren die ondanks een volgens haar "extreem gewelddadige politie" weigeren om op te geven.
2 uur geledenSOFIA (ANP/RTR) - Voor de kust van Bulgarije zijn twee schepen geraakt door drones, meldt de Bulgaarse premier Rumen Radev. Een van de twee is gezonken. Radev zegt nog geen duidelijk bewijs te hebben gezien, maar te vermoeden dat Rusland achter de aanvallen zit.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) noemt de eerste reacties op zijn onderhandelingsbox over de meerjarenbegroting "zoals verwacht". Volgens hem ligt er met het nieuwe Ierse voorstel "daadwerkelijk een basis voor onderhandelingen". Het is volgens Byrne noodzakelijk om voor het eind van dit jaar tot een akkoord te komen. Dat zei Byrne dinsdag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Europese Zaken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gelooft niet dat China en Rusland hulp bieden aan Iran. "Als ze dat al doen, is het van een heel laag niveau, maar ik geloof niet dat ze überhaupt hulp bieden", aldus Trump in een bericht op Truth Social. "Ze hebben te veel te verliezen, we zouden er snel achter komen."
6 uur geledenIGUAZÚ (ANP/AFP) - De Iguazú-watervallen in het noorden van Argentinië gaan dicht voor toeristen, zo meldde het gelijknamige nationale park maandag. De maatregel is uit voorzorg genomen, omdat de waterafvoer van de rivier Iguazú inmiddels op ongeveer 12.000 kubieke meter per seconde ligt. Dat is meer dan zes keer het gemiddelde niveau.
9 uur geleden