Organisatoren afgelaste Kristallnachtherdenking boos op politie
AMSTERDAM (ANP) - De organisatoren van de afgelaste Kristallnachtherdenking bij het Joods Verzetsmonument in Amsterdam zijn boos over het optreden van de politie en de gemeente de afgelopen dagen. Yuval Gal van de Joodse antizionistische organisatie Erev Rav zei bij een persmoment dat de politie de voetbalsupporters van Maccabi Tel Aviv deze week in de stad hun gang liet gaan, maar wel bang was dat antifascistische demonstranten zaterdag mogelijk het Verzetsmonument zouden vernielen.
Erev Rav had samen met het Platform Stop Racisme & Fascisme de jaarlijkse herdenking bij het monument georganiseerd, maar gelastte die af om veiligheidsredenen. De organisaties waren bang dat er nog supporters van Maccabi Tel Aviv in de stad zouden zijn en voelden zich onveilig. Maccabi-supporters zijn deze week in Amsterdam mishandeld na een wedstrijd tegen Ajax. In de binnenstad van Amsterdam waren pro-Palestijnse activisten afgekomen op de supporters. Wie het geweld precies heeft gepleegd, is nog niet bekend.
De agressie van de Maccabi-fans zelf wordt volgens Gal echter niet serieus genomen door politie en gemeente. Volgens hem hebben de supporters vernielingen aangebracht en discriminerende dingen over Palestijnen geroepen. De politie heeft hier volgens hem niet tegen opgetreden.
Zorgen
Toen Erev Rav en het platform hun zorgen uitten over hun eigen veiligheid tijdens de Kristallnachtherdenking, kregen ze van de politie te horen dat die zich juist zorgen maakte over de mogelijke aanwezigheid van pro-Palestijnse activisten en antifascisten bij de herdenking. "Natuurlijk zouden er antifascisten komen. Wij zijn antifascisten. En we verwachten dat de politie zelf ook antifascistisch is."
De organisaties hadden zaterdagavond pers uitgenodigd om hun verhaal te doen bij het Verzetsmonument. Er waren zo'n twintig sympathisanten aanwezig, onder wie het gemeenteraadslid Jazie Veldhuyzen van De Vonk, voorheen BIJ1. Meerdere mensen gaven een statement. Ook werd er alsnog kort stilgestaan bij de Kristallnacht. De nationale herdenking van de Kristallnacht was donderdag al in de Portugese Synagoge.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal lekkages van gevaarlijke stoffen uit goederentreinen is fors toegenomen. In 2023 trof de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) 26 lekkages aan, in 2024 waren dat er 52 en in 2025 zag de ILT meer dan 400 lekkages.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar een 29-jarige medewerker van een woonzorginstelling. De vrouw wordt ervan verdacht drie bewoners met opzet insuline te hebben gegeven, terwijl daar geen medische noodzaak voor was. Volgens het OM zijn de bloedsuikerwaarden bij de bewoners daardoor mogelijk gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden. De vrouw wordt beschuldigd van poging tot moord, dan wel poging tot doodslag of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.
4 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
7 uur geleden