Organisatoren afgelaste Kristallnachtherdenking boos op politie
AMSTERDAM (ANP) - De organisatoren van de afgelaste Kristallnachtherdenking bij het Joods Verzetsmonument in Amsterdam zijn boos over het optreden van de politie en de gemeente de afgelopen dagen. Yuval Gal van de Joodse antizionistische organisatie Erev Rav zei bij een persmoment dat de politie de voetbalsupporters van Maccabi Tel Aviv deze week in de stad hun gang liet gaan, maar wel bang was dat antifascistische demonstranten zaterdag mogelijk het Verzetsmonument zouden vernielen.
Erev Rav had samen met het Platform Stop Racisme & Fascisme de jaarlijkse herdenking bij het monument georganiseerd, maar gelastte die af om veiligheidsredenen. De organisaties waren bang dat er nog supporters van Maccabi Tel Aviv in de stad zouden zijn en voelden zich onveilig. Maccabi-supporters zijn deze week in Amsterdam mishandeld na een wedstrijd tegen Ajax. In de binnenstad van Amsterdam waren pro-Palestijnse activisten afgekomen op de supporters. Wie het geweld precies heeft gepleegd, is nog niet bekend.
De agressie van de Maccabi-fans zelf wordt volgens Gal echter niet serieus genomen door politie en gemeente. Volgens hem hebben de supporters vernielingen aangebracht en discriminerende dingen over Palestijnen geroepen. De politie heeft hier volgens hem niet tegen opgetreden.
Zorgen
Toen Erev Rav en het platform hun zorgen uitten over hun eigen veiligheid tijdens de Kristallnachtherdenking, kregen ze van de politie te horen dat die zich juist zorgen maakte over de mogelijke aanwezigheid van pro-Palestijnse activisten en antifascisten bij de herdenking. "Natuurlijk zouden er antifascisten komen. Wij zijn antifascisten. En we verwachten dat de politie zelf ook antifascistisch is."
De organisaties hadden zaterdagavond pers uitgenodigd om hun verhaal te doen bij het Verzetsmonument. Er waren zo'n twintig sympathisanten aanwezig, onder wie het gemeenteraadslid Jazie Veldhuyzen van De Vonk, voorheen BIJ1. Meerdere mensen gaven een statement. Ook werd er alsnog kort stilgestaan bij de Kristallnacht. De nationale herdenking van de Kristallnacht was donderdag al in de Portugese Synagoge.
Meer uit Binnenland
HOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
59 minuten geledenNIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
5 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
6 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
14 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
1 dag geleden