Organisaties vertrekken van X op dag van inauguratie Trump
DEN HAAG (ANP) - Zeventien organisaties en zo'n 4000 particulieren vertrekken maandag van het socialemediaplatform X, voorheen bekend als Twitter. Zij sluiten zich daarmee aan bij #DetoX, een initiatief van DeGoedeZaak en Stem op een Vrouw. Met de actie willen de maatschappelijke organisaties een statement maken "tegen online haat, desinformatie en politieke inmenging".
Volgens de organisaties is de aanstelling van X-eigenaar Elon Musk als hoofd van het ministerie van Overheidsefficiëntie onder president Donald Trump, die maandag wordt geïnaugureerd, voor velen de aanleiding. "Musk wordt nu al gezien als 'schaduwpresident' en mengt zich in de politiek van onze buurlanden. X is een politiek project geworden en vormt een steeds grotere bedreiging voor onze democratische rechtsstaat.", zegt directeur Jurjen van den Bergh van DeGoedeZaak. "Het is niet te verkopen dat het maatschappelijk debat in Nederland dan juist op dat platform plaatsvindt."
Beide organisaties wijzen er bovendien op dat niet alle mensen even vrij zijn om zich te uiten op X. "Voor sommige groepen mensen is X nog giftiger, omdat zij wegens hun etniciteit, gender of beroep een dartbord op hun rug hebben." Daarbij worden "extreme en haatdragende stemmen vergroot omdat die het goed doen in het algoritme", stellen DeGoedeZaak en Stem op een Vrouw. "X en Musk verdienen flink aan de polarisatie en haatzaaierij die het platform veroorzaakt. Het is tijd dit patroon te doorbreken."
De initiatiefnemers willen dat zoveel mogelijk politici, journalisten, maatschappelijke organisaties en individuen X de rug toekeren. Devika Partiman, directeur van Stem op een Vrouw, stelt dat men elkaar op X "gegijzeld" houdt. "Omdat veel politici het platform gebruiken, voelen journalisten zich verplicht daar te blijven - en dus blijven organisaties en individuen die het publieke debat willen volgen en beïnvloeden. Zo houd je elkaar in een houdgreep waarbij niemand als eerst wil gaan."
Naast DeGoedeZaak en Stem op een Vrouw zelf vertrekken onder meer Oxfam Novib, COC, Urgenda, Bits of Freedom en Terre des Hommes van X. De campagne is onderdeel van de bredere beweging Make Socials Social Again, die de komende maanden meerdere evenementen organiseert "om Nederland te helpen in de transitie naar een eerlijker, veiliger en democratischer maatschappelijk debat".
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.
14 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-advocaat Inez Weski en haar advocaten hebben maandag in een extra ingelaste zitting in haar strafzaak opnieuw gevraagd om extra onderzoek naar de detentieomstandigheden van Weski na haar arrestatie. Weski (71) wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliënt Ridouan Taghi.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie mag Richard R., alias Rico de Chileen, vervolgen voor het voorbereiden van liquidaties. Dat is de uitkomst van een procedure in het geboorteland van R., Chili. Zijn advocaat bevestigt maandag berichtgeving hierover van De Telegraaf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse paddentrek gaat van start. Dat schrijft RAVON (Reptielen Amfibieën Vissen Onderzoek Nederland) op zijn website. In heel Nederland trekken de komende tijd amfibieën naar het water om zich voort te planten.
3 uur geledenASSEN (ANP) - De politierechter in Assen heeft activist Jan H. (54) een celstraf van zes weken opgelegd, waarvan een maand voorwaardelijk, voor het oproepen tot grenscontroles door burgers. Deze controles hebben daarna ook daadwerkelijk plaatsgevonden. "Ik vind dat u hier over de grens bent gegaan", zei de rechter.
5 uur geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag 45 dagen cel geëist, waarvan dertig voorwaardelijk, tegen activist Jan H. (54) omdat hij in juni op zijn Facebookpagina zou hebben opgeroepen tot grenscontroles door burgers. Ook eiste justitie een verbod op het plaatsen van berichten op Facebook en WhatsApp in groepen met meer dan tien deelnemers.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft via X Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aanstelling als premier. "Van economie tot veiligheid - we zullen samenwerken in het belang van Nederland en heel Europa", schrijft ze.
7 uur geleden