Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Organisaties spannen klimaatrechtszaak aan tegen bank BNP Paribas

Organisaties spannen klimaatrechtszaak aan tegen bank BNP Paribas

PARIJS (ANP) - Drie duurzaamheidsorganisaties klagen BNP Paribas aan omdat ze vinden dat de Franse bank te veel projecten voor fossiele energie financiert. Met hun aanklacht willen ze afdwingen dat het financiële concern niet langer geld steekt in de uitbreiding van de winning van fossiele energie. Ook willen ze dat BNP Paribas een plan opstelt om volledig te stoppen met olie- en gasprojecten.

Het gaat volgens de organisaties Friends of the Earth France, Notre Affaire à Tous en Oxfam France om de eerste klimaatzaak tegen een commerciële bank ter wereld. Eerder dwong Milieudefensie in Nederland het olie- en gasconcern Shell al via een rechtszaak meer te doen om de CO2-uitstoot te verlagen. De drie NGO's in Frankrijk zeggen dat hun rechtszaak daarop is geïnspireerd.

De drie klagende partijen in Frankrijk vinden dat BNP Paribas zijn wettelijke plicht verzaakt om zorg te dragen voor een goed milieu. Die plicht geldt sinds 2017 maar er is nog nooit een uitspraak door een rechter over gedaan. De grootste bank van Frankrijk maakte onlangs bekend zijn portefeuille met kredieten voor de winning van olie en gas te verkleinen, maar volgens de milieuorganisaties is dat niet genoeg.

Reacties

"BNP Paribas blijft blanco cheques uitschrijven voor de grootste fossiele bedrijven zonder daar enige voorwaarden aan te stellen voor een olie- en gasvrije ecologische transitie", betoogt Alexandre Poidatz van Oxfam France. "In plaats van concrete beloften om fundamentele, wetenschappelijke waarheden het hoofd te bieden, probeert BNP Paribas zijn imago op te poetsen en verwarring te zaaien."

De bank zelf zegt het te betreuren dat de actiegroepen hebben gekozen voor een rechtszaak in plaats van dialoog. BNP Paribas kan naar eigen zeggen niet direct stoppen met de financiering van fossiele energie, staat ook in de reactie aan persbureau Reuters. "We zijn ervan overtuigd dat de ecologische transitie de enige levensvatbare route is voor onze economieën", stelt het bedrijf. "We zijn gefocust op een uitweg uit fossiele brandstoffen."

Meer uit Financieel

Nederlandse topman luchtvaartmaatschappij SAS naar Air Canada

MONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse topman Anko van der Werff van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS gaat leidinggeven aan Air Canada. Van der Werff was zo'n vijf jaar lang topman van SAS en treedt begin volgend jaar aan bij zijn nieuwe werkgever.

40 minuten geleden
IMF waarschuwt voor gevolgen verdere escalatie conflict Iran

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt dat een verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten de bevoorradingsketens in de wereld verder onder druk kan zetten en tot verdere prijsstijgingen kan leiden. Die opmerking plaatst de VN-organisatie voor financiële stabiliteit in een update van zijn voorspellingen voor de wereldeconomie.

46 minuten geleden
Europees Parlement stemt in met handelsdeal met Mexico

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met de handelsdeal met Mexico. De in mei voorgestelde handelsdeal kreeg 474 stemmen voor en 131 tegen tijdens de stemming in Straatsburg.

1 uur geleden
FNV kondigt staking bij Gall & Gall aan op donderdag en vrijdag

UTRECHT (ANP) - Werknemers van Gall & Gall leggen donderdag en vrijdag opnieuw het werk neer uit onvrede over het cao-bod van de slijterijketen, kondigt FNV aan. De vakbond verwacht dat tientallen winkels daardoor gesloten blijven, vooral rond de grote steden.

2 uur geleden
Scheepvaartorganisatie: 6000 zeevarenden vast in Perzische Golf

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Ongeveer 6000 zeevarenden zitten nog vast aan boord van schepen in de Perzische Golf. Dat zei de secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), Arsenio Dominguez, woensdag over het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Hij riep op tot de-escalatie en maximale terughoudendheid van de strijdende partijen.

2 uur geleden
OM: terechte zorgen bij omwonenden Tata Steel

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie neemt de zorgen van omwonenden van Tata Steel "serieus". Dat is volgens persofficier Thomas Slieker het signaal dat het OM afgeeft met de aangekondigde strafzaak tegen het staalconcern.

2 uur geleden
Arriva wil ook vanuit Amersfoort en Den Haag naar Parijs rijden

HEERENVEEN (ANP) - Arriva wil niet alleen vanuit Groningen, maar ook vanuit Amersfoort en Den Haag met treinen naar Parijs gaan rijden. Daartoe heeft de spoorvervoerder, de grootste concurrent van de NS op het spoor, bij toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) de nodige melding gedaan.

2 uur geleden