Organisaties spannen klimaatrechtszaak aan tegen bank BNP Paribas
PARIJS (ANP) - Drie duurzaamheidsorganisaties klagen BNP Paribas aan omdat ze vinden dat de Franse bank te veel projecten voor fossiele energie financiert. Met hun aanklacht willen ze afdwingen dat het financiële concern niet langer geld steekt in de uitbreiding van de winning van fossiele energie. Ook willen ze dat BNP Paribas een plan opstelt om volledig te stoppen met olie- en gasprojecten.
Het gaat volgens de organisaties Friends of the Earth France, Notre Affaire à Tous en Oxfam France om de eerste klimaatzaak tegen een commerciële bank ter wereld. Eerder dwong Milieudefensie in Nederland het olie- en gasconcern Shell al via een rechtszaak meer te doen om de CO2-uitstoot te verlagen. De drie NGO's in Frankrijk zeggen dat hun rechtszaak daarop is geïnspireerd.
De drie klagende partijen in Frankrijk vinden dat BNP Paribas zijn wettelijke plicht verzaakt om zorg te dragen voor een goed milieu. Die plicht geldt sinds 2017 maar er is nog nooit een uitspraak door een rechter over gedaan. De grootste bank van Frankrijk maakte onlangs bekend zijn portefeuille met kredieten voor de winning van olie en gas te verkleinen, maar volgens de milieuorganisaties is dat niet genoeg.
Reacties
"BNP Paribas blijft blanco cheques uitschrijven voor de grootste fossiele bedrijven zonder daar enige voorwaarden aan te stellen voor een olie- en gasvrije ecologische transitie", betoogt Alexandre Poidatz van Oxfam France. "In plaats van concrete beloften om fundamentele, wetenschappelijke waarheden het hoofd te bieden, probeert BNP Paribas zijn imago op te poetsen en verwarring te zaaien."
De bank zelf zegt het te betreuren dat de actiegroepen hebben gekozen voor een rechtszaak in plaats van dialoog. BNP Paribas kan naar eigen zeggen niet direct stoppen met de financiering van fossiele energie, staat ook in de reactie aan persbureau Reuters. "We zijn ervan overtuigd dat de ecologische transitie de enige levensvatbare route is voor onze economieën", stelt het bedrijf. "We zijn gefocust op een uitweg uit fossiele brandstoffen."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Azië.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag gemengd begonnen aan het nieuwe beursjaar 2026. Beleggers in New York keerden terug van een vrije dag op donderdag vanwege de jaarwisseling. Woensdag sloten de beursgraadmeters op Wall Street met verlies, maar over heel 2025 werden flinke plussen op de koersenborden gezet. Tesla stond bij de stijgers, na bekendmaking van cijfers over de verkoop in het vierde kwartaal.
4 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft in 2025 minder nieuwe auto's verkocht dan in 2024. Hierdoor is de Chinese concurrent BYD nu de grootste maker van elektrische auto's ter wereld.
4 uur geleden