Organisaties spannen klimaatrechtszaak aan tegen bank BNP Paribas
PARIJS (ANP) - Drie duurzaamheidsorganisaties klagen BNP Paribas aan omdat ze vinden dat de Franse bank te veel projecten voor fossiele energie financiert. Met hun aanklacht willen ze afdwingen dat het financiële concern niet langer geld steekt in de uitbreiding van de winning van fossiele energie. Ook willen ze dat BNP Paribas een plan opstelt om volledig te stoppen met olie- en gasprojecten.
Het gaat volgens de organisaties Friends of the Earth France, Notre Affaire à Tous en Oxfam France om de eerste klimaatzaak tegen een commerciële bank ter wereld. Eerder dwong Milieudefensie in Nederland het olie- en gasconcern Shell al via een rechtszaak meer te doen om de CO2-uitstoot te verlagen. De drie NGO's in Frankrijk zeggen dat hun rechtszaak daarop is geïnspireerd.
De drie klagende partijen in Frankrijk vinden dat BNP Paribas zijn wettelijke plicht verzaakt om zorg te dragen voor een goed milieu. Die plicht geldt sinds 2017 maar er is nog nooit een uitspraak door een rechter over gedaan. De grootste bank van Frankrijk maakte onlangs bekend zijn portefeuille met kredieten voor de winning van olie en gas te verkleinen, maar volgens de milieuorganisaties is dat niet genoeg.
Reacties
"BNP Paribas blijft blanco cheques uitschrijven voor de grootste fossiele bedrijven zonder daar enige voorwaarden aan te stellen voor een olie- en gasvrije ecologische transitie", betoogt Alexandre Poidatz van Oxfam France. "In plaats van concrete beloften om fundamentele, wetenschappelijke waarheden het hoofd te bieden, probeert BNP Paribas zijn imago op te poetsen en verwarring te zaaien."
De bank zelf zegt het te betreuren dat de actiegroepen hebben gekozen voor een rechtszaak in plaats van dialoog. BNP Paribas kan naar eigen zeggen niet direct stoppen met de financiering van fossiele energie, staat ook in de reactie aan persbureau Reuters. "We zijn ervan overtuigd dat de ecologische transitie de enige levensvatbare route is voor onze economieën", stelt het bedrijf. "We zijn gefocust op een uitweg uit fossiele brandstoffen."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
23 uur geleden