Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Organisaties slavernijverleden zien excuses bank als eerste stap

Organisaties slavernijverleden zien excuses bank als eerste stap

AMSTERDAM (ANP) - Twee organisaties die opkomen voor meer bewustwording van het Nederlandse slavernijverleden zijn blij met het excuus van ABN AMRO over het slavernijverleden van de bank, maar zien dit pas als een eerste stap. Ze sporen de bank aan om na dit gebaar vervolgstappen te maken en door meer diversiteit in eigen gelederen en meer rekening te houden met de nakomelingen van de tot slaaf gemaakten.

Linda Nooitmeer, directeur van het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) is blij met de excuses en spreekt van een mooie dag. "Ik had deze excuses niet meteen verwacht, maar ben blij dat ze er zijn. We vechten al lang voor erkenning van de tot slaaf gemaakten."

Nooitmeer beschouwt slavernij als een misdaad tegen de menselijkheid. "Hopelijk is dit bijzondere moment het startsein dat er meer rekening gehouden gaat worden met jongeren die afstammen van tot slaaf gemaakten."

Onderzoek slavernijverleden

ABN AMRO heeft woensdag "diepgevoelde excuses" aangeboden voor de historische betrokkenheid van de bank en zijn voorgangers bij slavernij. Sinds 2020 deden onderzoekers van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) onderzoek naar de betrokkenheid van voorgangers van ABN AMRO bij slavernij.

Mitchell Esajas, mede-oprichter van The Black Archives, is niet verrast met de uitkomsten van het onderzoek naar het slavernijverleden, maar begroet het excuus met instemming. "Het is alom bekend dat veel grote Nederlandse bedrijven, zoals ABN AMRO, in hun verleden hun economische macht hebben vergaard over de rug van tot slaaf gemaakten. Het excuus is goed voor de bewustwording van de geschiedenis van de slavernij."

Wat Esajas betreft komt er een maatschappelijk debat en moet de bank doorpakken. "Als ik naar de directie van de bank kijk zie ik nog altijd weinig diversiteit. Dat moet beter. De bank moet verder ook iets doen om de grote vermogensverschillen in de maatschappij te verkleinen om zo meer gelijkheid te krijgen."

Meer uit Financieel

Veel ondernemers hebben last van handelsbeleid Trump, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De helft van de ondernemers in Nederland die met het buitenland handelen, heeft last van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Ondernemers ervaren zijn handelsbeleid als hun grootste geopolitieke uitdaging. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in zijn jaarlijkse onderzoek over internationale handel.

1 uur geleden
Trump wil olie uit strategische voorraad vrijgeven

CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.

2 uur geleden
Olieprijs blijft stijgen, overwegend verliezen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.

3 uur geleden
Overlast door staking op Brussels Airport groter dan verwacht

BRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.

4 uur geleden
Helft vluchten Lufthansa gaat door tijdens tweedaagse staking

FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.

4 uur geleden
Bedrijven sluiten kantoren in Dubai om dreiging Iran

DEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.

5 uur geleden
International SOS evacueerde 1000 werknemers uit Midden-Oosten

LONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.

7 uur geleden