Organisaties roepen op tot vrijgave Oekraïens graan
WASHINGTON (ANP) - Vijf internationale organisaties roepen de internationale gemeenschap op om tot een diplomatieke oplossing te komen voor de vrijgave van Oekraïens graan. Verder moet de internationale gemeenschap de voedselproductie opvoeren en de handel bevorderen, menen de Wereldbank, het Internationaal Monetair Fonds (IMF), het Wereldvoedselprogramma (WFP), de Wereldhandelsorganisatie (WTO) en de Voedsel en Landbouw Organisatie (FAO).
De organisaties stellen dat de combinatie van de coronacrisis, de verstoring van internationale leveringsketens en de oorlog in Oekraïne de wereldmarkten voor voedsel, brandstof en kunstmest danig hebben verstoord. Deze situatie wordt verergerd doordat zo'n 25 landen de export van voedsel aan banden hebben gelegd vanwege de hoge voedselprijzen. Volgens de organisaties verkeren nu wereldwijd 345 miljoen mensen in 82 landen in acute voedselonzekerheid.
Landen kunnen deze mensen helpen door hun voedselvoorraden, die de afgelopen jaren steeds verder zijn toegenomen, deels vrij te geven. Ook moeten landen zowel de armen binnen hun eigen grenzen als ook de armere landen bijstaan om een grote voedselcrisis te voorkomen. Dat laatste kan door voldoende geld en voedsel aan het WFP te schenken.
Tenslotte is het belangrijk om te investeren in landbouw die de klimaatverandering kan weerstaan, aldus de vijf organisaties. Daarmee kunnen boeren ook als het warmer of droger wordt voor voedsel blijven zorgen. Dat kan bijvoorbeeld ook door gekoelde opslagmogelijkheden aan te leggen.
Meer uit Financieel
TOULOUSE (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft vorig jaar wereldwijd 793 verkeersvliegtuigen afgeleverd. Dat zijn er meer dan een jaar eerder, toen het ging om 766 afgeleverde toestellen. Airbus wist zijn in december verlaagde doelstelling voor de levering van 790 vliegtuigen net te overtreffen.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse start-up voor betalingen in de horeca Klearly heeft 12 miljoen euro aan nieuwe investeringen opgehaald. Onder andere de investeringstak van het Amerikaanse betalingsbedrijf PayPal steekt geld in het bedrijf.
50 minuten geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Sergio Ermotti is van plan in april 2027 af te treden als topman van de Zwitserse bank UBS. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
50 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa schort vluchten naar de Iraanse hoofdstad Teheran langer op, vanwege de grote onrust in het land en de dodelijke demonstraties tegen het Iraanse regime. Lufthansa zegt nu tot zeker 28 januari niet naar Teheran te vliegen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in december gemiddeld 2,8 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee licht vergeleken met de 2,9 procent in november.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - De Nederlandse hypotheekmarkt heeft in 2025 een nieuw record bereikt. Dat komt naar voren uit cijfers van het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Het merendeel van alle hypotheekaanvragen loopt via HDN. In 2025 werden ruim 563.500 hypotheekaanvragen via HDN gedaan. Dat is een groei van 16,5 procent ten opzichte van het jaar ervoor.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Flix, het moederbedrijf van FlixBus, neemt een Luxemburgse aanbieder van shuttlebussen naar Europese luchthavens over. Flix kondigt dinsdag aan een meerderheidsbelang te nemen in platform Flibco.
2 uur geleden