Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Organisaties en wetenschappers: sluit kolencentrales in 2025

UTRECHT (ANP) - Diverse maatschappelijke organisaties en wetenschappers roepen het kabinet op de laatste drie kolencentrales van het land uiterlijk in 2025 te sluiten. Dat is nodig "omwille van het klimaat en de volksgezondheid", stelt directeur programma’s Rob van Tilburg van Natuur & Milieu. Het Longfonds, Greenpeace, de Jonge Klimaatbeweging en vier hoogleraren hebben het pleidooi ook ondertekend.

Volgens de wet is het opwekken van energie met steenkool vanaf 2030 helemaal verboden. Het is in Nederland de meest vervuilende manier om energie op te wekken. Kolen veroorzaken zowel een hoge CO2-uitstoot als luchtvervuiling.

Voor de Russische inval in Oekraïne mochten de centrales ook nog maar op 35 procent van hun capaciteit draaien. Die regel was net ingegaan op 1 januari, maar werd in juni alweer opgeschort omdat zo veel mogelijk op aardgas moet worden bespaard en de stroomvoorziening toch door moet draaien. Europa wil zo snel mogelijk onafhankelijk worden van Russisch aardgas en Rusland zelf heeft de gaskraan naar veel landen ook zelf afgeknepen.

Klimaatramp

De organisaties achter het pleidooi vinden de extra uitstoot van de kolencentrales zorgwekkend. "We stevenen af op een klimaatramp en kolenstook is de meest vervuilende vorm van energieproductie’’, stellen ze. Volgens de organisaties kunnen de centrales gerust binnen twee jaar dicht als de overheid "serieus werk maakt van gasbesparing", de overstap naar duurzame energie nog sneller laat gaan en in het uiterste geval de vraag opvangt met vloeibaar gas (lng).

Ze verwijzen naar een doorrekening van bureau CE Delft, dat tot de conclusie kwam dat ingrijpen op het gebied van kolenstroom potentieel "een zeer effectieve klimaatmaatregel is". Eigenaren van kolencentrales zouden bij een ingreep op korte termijn wel compensatie moeten krijgen. Die zou volgens de organisaties wel lager moeten zijn dan de eerder opgestelde regeling, die "te genereus" zou zijn.

Hoogleraren

De hoogleraren Rick van der Ploeg (UvA), Jeroen van den Bergh (VU), Mark Sanders (Maastricht University) en Wouter Botzen (UvA/Universiteit Utrecht) hebben de oproep aan het kabinet ook ondertekend.

Meer uit Binnenland

Natuurbrand bij Weert breidt zich niet verder uit

WEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.

50 minuten geleden
Afgelopen dagen meerdere kleine brandjes op Oirschotse Hei

WINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.

59 minuten geleden
Vuur bij natuurbrand Weert gaat via boomtoppen

WEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.

2 uur geleden
Brandweer: natuurbrand op Oirschotse Hei nog niet onder controle

WINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.

2 uur geleden
Nu al meer natuurbranden met NL-Alerts dan heel 2025

DEN HAAG (ANP) - Natuurbranden zorgden in april al vijf keer voor NL-Alerts, twee meer dan in heel 2025. Dat blijkt uit een ANP-analyse van alle gepubliceerde NL-Alerts in 2026 en 2025.

2 uur geleden
Brand Oirschotse Heide aan één kant onder controle

WINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide bij Eindhoven is aan één kant onder controle, in de buurt van het dorp Wintelre. Daar neemt de rookontwikkeling af. Aan de andere kant is het vuur nog niet onder controle. De brandweer verwacht geen grote uitbreidingen meer, maar denkt nog uren bezig te zijn met blussen. Het nablussen wordt mogelijk nachtwerk, vertelt een woordvoerder.

2 uur geleden
Meerdere grote branden in natuurgebieden

WEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.

2 uur geleden