Organisaties en wetenschappers: sluit kolencentrales in 2025
UTRECHT (ANP) - Diverse maatschappelijke organisaties en wetenschappers roepen het kabinet op de laatste drie kolencentrales van het land uiterlijk in 2025 te sluiten. Dat is nodig "omwille van het klimaat en de volksgezondheid", stelt directeur programma’s Rob van Tilburg van Natuur & Milieu. Het Longfonds, Greenpeace, de Jonge Klimaatbeweging en vier hoogleraren hebben het pleidooi ook ondertekend.
Volgens de wet is het opwekken van energie met steenkool vanaf 2030 helemaal verboden. Het is in Nederland de meest vervuilende manier om energie op te wekken. Kolen veroorzaken zowel een hoge CO2-uitstoot als luchtvervuiling.
Voor de Russische inval in Oekraïne mochten de centrales ook nog maar op 35 procent van hun capaciteit draaien. Die regel was net ingegaan op 1 januari, maar werd in juni alweer opgeschort omdat zo veel mogelijk op aardgas moet worden bespaard en de stroomvoorziening toch door moet draaien. Europa wil zo snel mogelijk onafhankelijk worden van Russisch aardgas en Rusland zelf heeft de gaskraan naar veel landen ook zelf afgeknepen.
Klimaatramp
De organisaties achter het pleidooi vinden de extra uitstoot van de kolencentrales zorgwekkend. "We stevenen af op een klimaatramp en kolenstook is de meest vervuilende vorm van energieproductie’’, stellen ze. Volgens de organisaties kunnen de centrales gerust binnen twee jaar dicht als de overheid "serieus werk maakt van gasbesparing", de overstap naar duurzame energie nog sneller laat gaan en in het uiterste geval de vraag opvangt met vloeibaar gas (lng).
Ze verwijzen naar een doorrekening van bureau CE Delft, dat tot de conclusie kwam dat ingrijpen op het gebied van kolenstroom potentieel "een zeer effectieve klimaatmaatregel is". Eigenaren van kolencentrales zouden bij een ingreep op korte termijn wel compensatie moeten krijgen. Die zou volgens de organisaties wel lager moeten zijn dan de eerder opgestelde regeling, die "te genereus" zou zijn.
Hoogleraren
De hoogleraren Rick van der Ploeg (UvA), Jeroen van den Bergh (VU), Mark Sanders (Maastricht University) en Wouter Botzen (UvA/Universiteit Utrecht) hebben de oproep aan het kabinet ook ondertekend.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruben B., de verdachte van de moord op de Haagse garagehouder Loek van Dam in 1992, is enkele weken voordat de rechtbank uitspraak doet in de heropende zaak vrijgelaten. Dat bevestigt zijn advocaat Elizabeth Bijl na berichtgeving door Omroep West.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuwe repatriëringsvlucht van Muscat in Oman naar Amsterdam is uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie". Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken over de vlucht van Corendon, die zaterdagmiddag zou vertrekken.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.
7 uur geleden