Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Organisaties: 60.000 overnachtingen in noodopvang zeer onwenselijk

Organisaties: 60.000 overnachtingen in noodopvang zeer onwenselijk

DEN HAAG (ANP) - Sinds december vorig jaar zijn bijna elke dag gemiddeld 181 asielzoekers van Ter Apel naar een andere locatie gebracht om te slapen, omdat er in het aanmeldcentrum niet genoeg bedden waren. Samen hebben ze 60.000 keer de nacht doorgebracht in noodnachtopvang. Een "zeer onwenselijke" situatie, stellen hulporganisaties Rode Kruis, VluchtelingenWerk en Defence for Children.

Het ANP onderzocht opgevraagde cijfers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). De noodnachtopvang met bedden voor tweehonderd man werd door het COA voor het eerst ingezet in december 2023. De tenten stonden eerst in Stadskanaal, daarna werden ze opgezet in Tweede Exloërmond, Zuidwolde, Nieuwe Pekela en momenteel Beilen.

Asielzoekers werden er in de avond naartoe gebracht vanuit Ter Apel en gingen na het ontbijt weer met bussen naar het aanmeldcentrum. Sommigen maakten de rit meerdere keren. Het Rode Kruis becijferde dat een vluchteling gemiddeld drie nachten in de noodnachtopvang sliep.

Instabiliteit

"Soms waren daar ook gezinnen of een alleenstaande moeder met drie kinderen", zag het Rode Kruis, dat door het COA werd ingezet op de locaties. VluchtelingenWerk noemt "het heen en weer pendelen" tussen de noodnachtopvang en Ter Apel "zeer onwenselijk". Door een "groot gebrek aan privacy, rust, goede en schone voorzieningen en passend eten" wil de hulporganisatie dat gebruik in de toekomst wordt vermeden. Defence for Children stelt dat de verplaatsingen leiden tot "nog meer instabiliteit voor kwetsbare gevluchte kinderen en dat is schadelijk voor hun ontwikkeling".

De opvangvorm staat op gespannen voet met "menswaardige opvang", zegt ook het COA zelf. "Je ziet dat mensen uitgeput raken door het op-en-neergereis", zegt regiomanager Paula Lambeck. "Je kan zeggen: ze hebben een dak boven het hoofd en krijgen eten en drinken. Maar dat is dan het minimale wat je ze kan bieden."

Asielinstroom

Geconfronteerd met de cijfers herhaalt asielminister Marjolein Faber haar credo zich te focussen op het doen dalen van de asielinstroom. "Dat moet, want de maatschappij kan het niet meer bolwerken." Over de situatie waarin asielzoekers momenteel belanden, zegt de PVV-minister: "Wij moeten zorgen dat mensen netjes worden opgevangen, daar hebben we wet- en regelgeving voor en daar houden we ons aan."

De burgemeester van Westerwolde, waarbinnen Ter Apel ligt, noemt de situatie "dramatisch". Maar volgens Jaap Velema is er behalve de spreidingswet "geen alternatief". De burgemeester ziet de toekomst somber in nu het kabinet die wet wil intrekken. "Want dit is geen instroomprobleem. Vandaar mijn frustratie en woede."

Meer uit Binnenland

Asielzoekers voor wie geen plek is in Ter Apel gaan naar Gieten

TER APEL (ANP) - De asielzoekers die donderdagnacht niet terechtkunnen in het opvangcentrum in het Groningse Ter Apel, worden overgebracht naar het nabijgelegen Gieten. Dat meldt een woordvoerder van het Rode Kruis.

34 minuten geleden
Solidariteitsbetoging in Utrecht na geweld bij asielprotesten

UTRECHT (ANP) - Het Domplein in Utrecht is donderdagavond rond 18.30 uur gevuld met honderden mensen die een demonstratie voor solidariteit bijwonen. Dat ziet een ANP-verslaggever. De sfeer is gemoedelijk. De demonstratie is een initiatief van De Straat Op, een samenwerkingsverband van verschillende organisaties zoals DeGoedeZaak, Extinction Rebellion (XR) en de Dolle Mina's.

2 uur geleden
Geen van opvarenden Hondius in Rotterdam besmet

DEN HAAG (ANP) - Geen van de personen die zich nog op het Nederlandse cruiseschip Hondius bevonden toen het aanmeerde in Rotterdam is besmet met het hantavirus. Ook vertonen zij geen klachten, meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) donderdag in een brief aan de Kamer.

3 uur geleden
Komende jaren steeds meer cellen nodig, volgens prognose

DEN HAAG (ANP) - Het aantal gevangeniscellen dat nodig is, blijft de komende jaren stijgen, schrijft het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) in een prognose. Bijna alle cellen in Nederland zijn al bezet. Er is alleen geen tekort door noodmaatregelen.

3 uur geleden
Utrechtse studenten in september voor de rechter om 'bangalijst'

UTRECHT (ANP) - Vier jonge mannen uit Utrecht moeten op 14 en 15 september voor de rechter verschijnen voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst'. Daarop stonden namen, persoonlijke gegevens en foto's van vrouwelijke studenten, met daarbij seksuele, grove en beledigende opmerkingen. De lijst ging in maart 2024 rond op internet en in groepsapps, aldus het OM.

5 uur geleden
Enquêtecommissie heeft 'strijd geleverd' voor coronadocumenten

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona heeft "een strijd moeten leveren" om documenten los te krijgen over de besluitvorming tijdens de coronapandemie. Dat heeft commissievoorzitter Daan de Kort (VVD) gezegd tijdens een persconferentie. De enquêtecommissie begint volgende week met haar openbare verhoren.

6 uur geleden
Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op om situatie Ter Apel

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op wegens het tekort aan opvangplekken bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. De 230 vluchtelingen worden opgenomen in bestaande opvanglocaties in de stad voor de duur van zes maanden, meldt de gemeente donderdag.

6 uur geleden