Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Organisatie: risico huwelijksdwang jongeren door missen signalen

Organisatie: risico huwelijksdwang jongeren door missen signalen

DEN HAAG (ANP) - Honderden Nederlandse jongeren lopen tijdens de zomervakantie risico omdat ze signalen van huwelijksdwang en achterlating in het buitenland vaak missen. Uit loyaliteit aan hun familie zijn ze "blind", waardoor een onschuldig lijkend familiebezoek in het buitenland kan eindigen in een "enkele reis", zegt het Landelijk Knooppunt Huwelijksdwang en Achterlating (LKHA).

Slachtoffers zien achteraf dat er tekenen waren, zoals een plotseling vertrek of een gebrek aan controle over bijvoorbeeld het paspoort, een visum of tickets. "Slachtoffers worden bijvoorbeeld buiten bepaalde gesprekken gehouden of er is voor het slachtoffer geen retourticket geboekt", aldus het LKHA.

Het LKHA zegt dat mogelijke slachtoffers bij twijfel direct hulp moeten zoeken, bijvoorbeeld bij het knooppunt zelf, Veilig Thuis en de politie in het geval van direct gevaar. Maandag is een campagne gestart om mogelijke slachtoffers bewust te maken van de risico's. Zo wordt een animatie vertoond in de wachtkamers van huisartsen en komen er posters met de boodschap 'Retour / Enkele reis' in bijvoorbeeld middelbare scholen te hangen.

Partner in buitenland

Huwelijksdwang houdt in dat Nederlandse jongeren tegen hun wil moeten trouwen met een partner in het buitenland, die is uitgekozen door hun ouders of andere familieleden. Het komt ook voor dat ze worden achtergelaten in het buitenland, dat gebeurt bijvoorbeeld als ouders vinden dat hun kind te veel is verwesterd. "Zo’n achterlating betekent een scherpe breuk in hun leven. Jongeren verliezen contact met ouders, broers of zussen, vrienden, school en alles wat zij hebben opgebouwd in Nederland. Helaas overkomt dit nog vele Nederlandse jongeren. Elk jaar weer."

LKHA is een aanspreekpunt voor het ministerie van Buitenlandse Zaken en voor slachtoffers in het buitenland die hulp nodig hebben. Zo worden slachtoffers ondersteund bij de terugkeer naar Nederland. Er zijn geen precieze cijfers van hoe vaak huwelijksdwang voorkomt, volgens onderzoek van het Verwey-Jonker Instituut waren er in 2011 en 2012 zeker 181 gevallen van huwelijksdwang. De werkelijke cijfers liggen waarschijnlijk een stuk hoger. De problematiek lijkt "vaker bij vrouwen" te spelen, staat in het onderzoek.

Huwelijksdwang is strafbaar in Nederland, er staat een celstraf van maximaal twee jaar op. Als een Nederlander iemand in het buitenland heeft gedwongen tot een huwelijk, is vervolging in Nederland mogelijk.

Meer uit Binnenland

Ook zondagochtend extra NOS Journaals over Iran

HILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.

10 minuten geleden
Steekincident en gijzeling in PI Heerhugowaard, gevaar voorbij

HEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij, de gedetineerde is onder controle.

34 minuten geleden
Negatief reisadvies Irak, Israël, Libanon en Palestijnse gebieden

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.

45 minuten geleden
Bijeenkomst Malieveld wordt feest door mogelijke dood Khamenei

DEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.

1 uur geleden
Honderden demonstreren tegen Iraans regime met mars om Malieveld

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn een paar honderd mensen naar de demonstratie op het Malieveld gekomen om zich uit te spreken voor het Iraanse volk en tegen het regime. Die actie startte om 14.00 uur en een uur later komen er nog altijd mensen bij, ziet een ANP-verslaggever. Bijna alle aanwezigen dragen een vlag bij zich, veelal een Iraanse.

1 uur geleden
Zelensky praat met Berendsen en Yeşilgöz over luchtafweer

KYIV (ANP) - Tijdens een ontmoeting met president Volodymyr Zelensky zaterdag in Kyiv hebben ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) gesproken over het versterken van de luchtafweer. Oekraïense steden en de energie-infrastructuur worden dagelijks onder vuur genomen door de Russen met raketten en drones.

2 uur geleden
CIDI: aanval op Iran is continuering van existentiële strijd

DEN HAAG (ANP) - Voor Naomi Mestrum, directeur van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI), was de vraag niet óf, maar wanneer de Israëlisch-Amerikaanse aanval op Iran zou plaatsvinden. "In Israël was men daar al een paar weken mee bezig. Het land is al een tijdje in opperste staat van paraatheid."

2 uur geleden