Organisatie: risico huwelijksdwang jongeren door missen signalen
DEN HAAG (ANP) - Honderden Nederlandse jongeren lopen tijdens de zomervakantie risico omdat ze signalen van huwelijksdwang en achterlating in het buitenland vaak missen. Uit loyaliteit aan hun familie zijn ze "blind", waardoor een onschuldig lijkend familiebezoek in het buitenland kan eindigen in een "enkele reis", zegt het Landelijk Knooppunt Huwelijksdwang en Achterlating (LKHA).
Slachtoffers zien achteraf dat er tekenen waren, zoals een plotseling vertrek of een gebrek aan controle over bijvoorbeeld het paspoort, een visum of tickets. "Slachtoffers worden bijvoorbeeld buiten bepaalde gesprekken gehouden of er is voor het slachtoffer geen retourticket geboekt", aldus het LKHA.
Het LKHA zegt dat mogelijke slachtoffers bij twijfel direct hulp moeten zoeken, bijvoorbeeld bij het knooppunt zelf, Veilig Thuis en de politie in het geval van direct gevaar. Maandag is een campagne gestart om mogelijke slachtoffers bewust te maken van de risico's. Zo wordt een animatie vertoond in de wachtkamers van huisartsen en komen er posters met de boodschap 'Retour / Enkele reis' in bijvoorbeeld middelbare scholen te hangen.
Partner in buitenland
Huwelijksdwang houdt in dat Nederlandse jongeren tegen hun wil moeten trouwen met een partner in het buitenland, die is uitgekozen door hun ouders of andere familieleden. Het komt ook voor dat ze worden achtergelaten in het buitenland, dat gebeurt bijvoorbeeld als ouders vinden dat hun kind te veel is verwesterd. "Zo’n achterlating betekent een scherpe breuk in hun leven. Jongeren verliezen contact met ouders, broers of zussen, vrienden, school en alles wat zij hebben opgebouwd in Nederland. Helaas overkomt dit nog vele Nederlandse jongeren. Elk jaar weer."
LKHA is een aanspreekpunt voor het ministerie van Buitenlandse Zaken en voor slachtoffers in het buitenland die hulp nodig hebben. Zo worden slachtoffers ondersteund bij de terugkeer naar Nederland. Er zijn geen precieze cijfers van hoe vaak huwelijksdwang voorkomt, volgens onderzoek van het Verwey-Jonker Instituut waren er in 2011 en 2012 zeker 181 gevallen van huwelijksdwang. De werkelijke cijfers liggen waarschijnlijk een stuk hoger. De problematiek lijkt "vaker bij vrouwen" te spelen, staat in het onderzoek.
Huwelijksdwang is strafbaar in Nederland, er staat een celstraf van maximaal twee jaar op. Als een Nederlander iemand in het buitenland heeft gedwongen tot een huwelijk, is vervolging in Nederland mogelijk.
Meer uit Binnenland
NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
1 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
2 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
10 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
1 dag geleden