Organisatie: behandelcentra longcovid moeten er komen
DEN HAAG (ANP) - Het is bijzonder pijnlijk dat demissionair minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers geen geld uittrekt voor behandelcentra en behandelingen voor patiënten met langdurige covidklachten. Dat laat directeur Diewke De Haen van patiëntenorganisatie PostCovidNL desgevraagd weten na berichtgeving daarover van Kassa. Het is van belang dat de beschikbare kennis over de ziekte gecentreerd wordt op één plek, zodat de naar schatting 90.000 Nederlanders met zeer ernstige klachten geholpen kunnen worden, aldus De Haen.
"Kuipers blijft volhouden dat je als post-covidpatiënt naar de huisarts of specialist kan. Maar die zegt waarschijnlijk: ik weet het ook niet", zo zegt De Haen. Door de patiëntenverhalen en kennis te verzamelen in een behandelcentrum, kunnen patiënten wel geholpen worden, denkt de directeur. "Expertise doe je ook op door patiënten te zien, niet alleen door onderzoek te doen. Bepaalde symptomen kunnen al bestreden worden, omdat we weten dat behandelmethoden voor soortgelijke ziektes werken."
Tegen Kassa zegt Kuipers dat het nog te vroeg is voor een vergoeding van behandelingen die niet wetenschappelijk zijn getest. Daar zouden nog te veel risico's aan kleven en er moet eerst meer onderzoek komen. Volgens de demissionair minister zijn er ziekenhuizen die budget hebben om te beginnen met experimentele behandelingen, en kunnen patiënten terecht bij de huisarts, fysiotherapeut of een medisch specialist, zo meldt Kassa.
Over longcovid, ook wel post-covidsyndroom genoemd, is nog veel onduidelijk. Meer dan een miljoen Nederlanders zouden volgens schattingen langere tijd klachten over hebben gehouden aan een coronabesmetting. Een minderheid van deze mensen heeft zulke ernstige klachten aan de infectie overgehouden, dat die hun leven beheersen. In oktober werd bekend dat onderzoekers van diverse academische ziekenhuizen in vier onderzoeksprojecten uitgebreid onderzoek gaan doen naar de oorzaken van langdurige coronaklachten. De projecten worden gefinancierd door Stichting Long Covid (SLC), die zo'n 1,5 miljoen euro aan donaties ophaalde.
Meer uit Gezond
GENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.
9 uur geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
2 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De evacuatie van het cruiseschip Hondius na de dodelijke uitbraak van het hantavirus is afgerond, maar "ons werk is nog niet klaar", benadrukt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbraak van het hantavirus op de Hondius is geen reden om het ziekteprotocol op schepen aan te scherpen, maar het zou wel goed zijn om aan boord sneller mondkapjes te gebruiken bij vermoedens van luchtweginfecties bij opvarenden. Dat zegt Arend Jansen, voorzitter van het Nederlands Medisch Nautisch Genootschap, de vereniging van haven- en scheepsartsen.
3 dagen geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Het Europees Parlement en de lidstaten zijn tot een akkoord gekomen over de productie van essentiële geneesmiddelen. De nieuwe regels moeten het makkelijker maken om productie van medicijnen in Europa met overheidsgeld te ondersteunen.
4 dagen geledenEELDE (ANP) - Het Nederlandse biotechbedrijf MimeCure heeft een investering van 3 miljoen euro opgehaald. Met het geld wil het bedrijf de ontwikkeling van een nieuw geneesmiddel tegen chronische longziekten versnellen. De investeringsronde werd geleid door investeringsmaatschappij Addington Investment Group en ondersteund door mede-investeerder Apsara Investments.
4 dagen geleden