Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Organisatie: behandelcentra longcovid moeten er komen

Organisatie: behandelcentra longcovid moeten er komen

DEN HAAG (ANP) - Het is bijzonder pijnlijk dat demissionair minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers geen geld uittrekt voor behandelcentra en behandelingen voor patiënten met langdurige covidklachten. Dat laat directeur Diewke De Haen van patiëntenorganisatie PostCovidNL desgevraagd weten na berichtgeving daarover van Kassa. Het is van belang dat de beschikbare kennis over de ziekte gecentreerd wordt op één plek, zodat de naar schatting 90.000 Nederlanders met zeer ernstige klachten geholpen kunnen worden, aldus De Haen.

"Kuipers blijft volhouden dat je als post-covidpatiënt naar de huisarts of specialist kan. Maar die zegt waarschijnlijk: ik weet het ook niet", zo zegt De Haen. Door de patiëntenverhalen en kennis te verzamelen in een behandelcentrum, kunnen patiënten wel geholpen worden, denkt de directeur. "Expertise doe je ook op door patiënten te zien, niet alleen door onderzoek te doen. Bepaalde symptomen kunnen al bestreden worden, omdat we weten dat behandelmethoden voor soortgelijke ziektes werken."

Tegen Kassa zegt Kuipers dat het nog te vroeg is voor een vergoeding van behandelingen die niet wetenschappelijk zijn getest. Daar zouden nog te veel risico's aan kleven en er moet eerst meer onderzoek komen. Volgens de demissionair minister zijn er ziekenhuizen die budget hebben om te beginnen met experimentele behandelingen, en kunnen patiënten terecht bij de huisarts, fysiotherapeut of een medisch specialist, zo meldt Kassa.

Over longcovid, ook wel post-covidsyndroom genoemd, is nog veel onduidelijk. Meer dan een miljoen Nederlanders zouden volgens schattingen langere tijd klachten over hebben gehouden aan een coronabesmetting. Een minderheid van deze mensen heeft zulke ernstige klachten aan de infectie overgehouden, dat die hun leven beheersen. In oktober werd bekend dat onderzoekers van diverse academische ziekenhuizen in vier onderzoeksprojecten uitgebreid onderzoek gaan doen naar de oorzaken van langdurige coronaklachten. De projecten worden gefinancierd door Stichting Long Covid (SLC), die zo'n 1,5 miljoen euro aan donaties ophaalde.

Meer uit Gezond

Tussen december en februari vonnis over claim vaccinatieschade

LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden bepaalt op zijn vroegst op 9 december, maar mogelijk pas eind februari, of de Staat en enkele anderen mensen hebben misleid bij de vaccinatie tegen het coronavirus. Een coronasceptische club, Recht OpRecht, zegt dat dit is gebeurd en heeft daarom een bodemprocedure aangespannen. Die diende donderdag.

3 dagen geleden
Meerdere sites van ziekenhuizen uit de lucht om PHP-waarschuwing

DEN HAAG (ANP) - Meerdere ziekenhuizen hebben woensdag hun websites offline gehaald na de waarschuwing voor kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP. Bij andere ziekenhuizen is de hoofdpagina wel beschikbaar, maar zijn sommige diensten uit de lucht.

4 dagen geleden
Inspectie waarschuwt voor gestolen insulinepennen

UTRECHT (ANP) - De insulinepennen die eerder deze maand zijn gestolen bij een Nederlandse groothandel kunnen online worden verkocht. Daarvoor waarschuwt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). De dienst heeft dat ook gedeeld met toezichthouders in andere Europese landen.

4 dagen geleden
Alternatieve eendenbek Lilium haalt ruim 2 ton op

DELFT (ANP) - De crowdfunding voor de ontwikkeling van een alternatief voor het speculum, bekend als de eendenbek, heeft in totaal 223.210 euro opgebracht met 8421 donateurs. Dat meldt het Universiteitsfonds Delft van de TU Delft in een voortgangsbericht. Het ontwerp wordt de komende tijd afgerond en getest met patiënten en zorgprofessionals. Ook wordt bekeken hoe het nieuwe speculum kan worden toegepast in zorgsystemen in Europa, Kenia en Zuid-Afrika.

5 dagen geleden
Mogelijk eerste medicijn voor uitgezaaide alvleesklierkanker

AMSTERDAM (ANP) - Er komt mogelijk een medicijn op de Nederlandse markt dat de levensduur van mensen met uitgezaaide alvleesklierkanker kan verlengen, meldt het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen. Na een proef met vijfhonderd patiënten kreeg het medicijn Rasonque een positief advies van het Europese geneesmiddelenbeoordelingscomité om te worden toegelaten tot de markt.

1 week geleden
Onderzoek: klimaatverandering stimuleert westnijl- en usutuvirus

WAGENINGEN (ANP) - Klimaatverandering kan in Europa leiden tot grotere uitbraken van zowel het westnijlvirus als het daaraan verwante usutuvirus. Dat concludeert onderzoeker Mariken de Wit van Wageningen University & Research. De onderzoeksresultaten van haar proefschrift, dat ze donderdag verdedigt, kunnen volgens de universiteit bijdragen aan een betere voorbereiding op toekomstige uitbraken in Nederland.

1 week geleden
Minder opleidingsplekken gz-psychologen dan waar Kamer om vroeg

DEN HAAG (ANP) - Het aantal opleidingsplekken voor gezondheidszorgpsychologen (gz-psychologen) wordt verhoogd door minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg), maar niet zo veel als de Tweede Kamer wilde. De CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er jaarlijks 965 plekken moeten komen, terwijl een aangenomen voorstel van Lisa Vliegenthart (PRO) vroeg om 1240 plekken.

1 week geleden