Orbán ziet EU-afspraken als overwinning: missie geslaagd
BRUSSEL (ANP) - "Missie geslaagd", zegt de Hongaarse premier Viktor Orbán over de afspraken die donderdag op de EU-top zijn gemaakt. Alle ogen waren juist op Hongarije gericht, de enige lidstaat die nog niet akkoord was gegaan met de 50 miljard euro steun voor Oekraïne. Waar andere EU-leiders de draai van Orbán verwelkomden, legt hij de aanpassingen zelf juist in het voordeel van Hongarije uit.
"Hongaarse gelden zullen niet in Oekraïne eindigen", stelt Orbán op X. Hij doelt op de EU-subsidies voor Hongarije die door de Europese Commissie zijn bevroren omdat niet is verzekerd dat die goed worden besteed. De Europese Raad heeft in de afspraken nu herhaald dat alle landen gelijk behandeld worden door de Europese Commissie als het gaat om het bevriezen en weer vrijgeven van EU-subsidies. Volgens regeringsleiders als premier Mark Rutte is dat slechts een herhaling van afspraken, maar Orbán ziet dit als belangrijke overwinning.
De Hongaarse premier wijst bovendien op het "controlesysteem" dat is ingebouwd in het steunpakket. In het akkoord is afgesproken dat de commissie jaarlijks verslag uitbrengt over het steunpakket. De leiders kunnen dat dan bespreken en als ze dat nodig vinden de commissie over twee jaar vragen de hulp tegen het licht te houden. Dan zouden ze die kunnen aanpassen, maar Hongarije kan dat niet afdwingen. Een door Hongarije gewenst veto is er niet gekomen.
Hongarije is door het akkoord weer aantrekkelijker voor buitenlandse investeerders, constateert Orbán. Andere EU-lidstaten zinspeelden er in de aanloop naar de top op investeerders te willen afschrikken om zo de Hongaarse economie te raken en Boedapest onder druk te zetten.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP/RTR/AFP) - De NAVO is "een verzwakte organisatie" door de ruzie met de Verenigde Staten over Groenland, vindt de Franse president Emmanuel Macron. De VS, de officieuze leider van de alliantie, willen het strategisch gelegen eiland per se van NAVO-bondgenoot Denemarken afnemen. Dat stuit op verontwaardigd verzet van Denemarken en zijn medestanders.
14 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bij een boerenprotest bij het Europees Parlement in Straatsburg gooien demonstranten met vuurwerk naar de politie. De politie schiet op haar beurt met traangas. Er zijn honderden boeren bijeen voor een protest bij het parlement.
36 minuten geledenDAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de CEO's, investeerders en hoogwaardigheidsbekleders op het World Economic Forum voor.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten gaan na de treincrash met tientallen doden niet uit van sabotage. "De mogelijkheid van sabotage is nooit overwogen", verklaarde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. Hij zei dat al vanaf het begin wordt gekeken naar een technische oorzaak. "Er is nooit iets geweest dat op het tegendeel wijst."
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen, is ook voor het Europees Parlement volstrekt onacceptabel. Dat geldt ook voor de extra importheffingen die Trump oplegt aan de landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Groenland is niet te koop en Trump moet worden gestopt, is de centrale boodschap.
1 uur geledenAL-HOL (ANP/RTR/DPA/AFP) - De door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) hebben zich naar eigen zeggen teruggetrokken uit het vluchtelingenkamp Al-Hol. In dat kamp zitten duizenden mensen vast die lid waren van terreurbeweging Islamitische Staat, of familie zijn van voormalige jihadisten. De Syrische krijgsmacht zegt de controle over het kamp over te nemen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Mike Johnson, heeft het Britse parlement toegesproken. Zijn bezoek is naar aanleiding van de 250e verjaardag van de Amerikaanse onafhankelijkheid. "We zijn er altijd in geslaagd om onze meningsverschillen als vrienden rustig op te lossen", zei Johnson. "Dat zullen we blijven doen."
3 uur geleden