Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Orbán ziet EU-afspraken als overwinning: missie geslaagd

Orbán ziet EU-afspraken als overwinning: missie geslaagd

BRUSSEL (ANP) - "Missie geslaagd", zegt de Hongaarse premier Viktor Orbán over de afspraken die donderdag op de EU-top zijn gemaakt. Alle ogen waren juist op Hongarije gericht, de enige lidstaat die nog niet akkoord was gegaan met de 50 miljard euro steun voor Oekraïne. Waar andere EU-leiders de draai van Orbán verwelkomden, legt hij de aanpassingen zelf juist in het voordeel van Hongarije uit.

"Hongaarse gelden zullen niet in Oekraïne eindigen", stelt Orbán op X. Hij doelt op de EU-subsidies voor Hongarije die door de Europese Commissie zijn bevroren omdat niet is verzekerd dat die goed worden besteed. De Europese Raad heeft in de afspraken nu herhaald dat alle landen gelijk behandeld worden door de Europese Commissie als het gaat om het bevriezen en weer vrijgeven van EU-subsidies. Volgens regeringsleiders als premier Mark Rutte is dat slechts een herhaling van afspraken, maar Orbán ziet dit als belangrijke overwinning.

De Hongaarse premier wijst bovendien op het "controlesysteem" dat is ingebouwd in het steunpakket. In het akkoord is afgesproken dat de commissie jaarlijks verslag uitbrengt over het steunpakket. De leiders kunnen dat dan bespreken en als ze dat nodig vinden de commissie over twee jaar vragen de hulp tegen het licht te houden. Dan zouden ze die kunnen aanpassen, maar Hongarije kan dat niet afdwingen. Een door Hongarije gewenst veto is er niet gekomen.

Hongarije is door het akkoord weer aantrekkelijker voor buitenlandse investeerders, constateert Orbán. Andere EU-lidstaten zinspeelden er in de aanloop naar de top op investeerders te willen afschrikken om zo de Hongaarse economie te raken en Boedapest onder druk te zetten.

Meer uit Buitenland

VS vallen weer vermeende drugsboot aan, drie doden

WASHINGTON (ANP/AFP) - Drie personen zijn om het leven gekomen bij een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in het Caribisch gebied, zo maakte het Southern Command van de Amerikaanse strijdkrachten op X bekend.

3 uur geleden
Fossielen van mastodont en reuzenluiaard gevonden in Costa Rica

SAN JOSÉ (ANP/AFP) - Onderzoekers hebben in Costa Rica fossielen van een mastodont en een reuzenluiaard opgegraven die tien- tot veertigduizend jaar geleden leefden. Volgens het Nationaal Museum, dat de vondst bekendmaakte, is het de grootste en een van de relevantste in decennia. De mastodont is verwant aan de mammoet.

4 uur geleden
VS beginnen volgende week onderhandelingen Iran en Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten beginnen volgende week dinsdag in Genève twee onderhandelingsrondes. De ene met Iran en de andere met Rusland en Oekraïne. Dat hebben anonieme zegslieden aan het persbureau Reuters verteld.

4 uur geleden
Starmer: Europa moet onafhankelijker van Verenigde Staten worden

MÜNCHEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Britse premier Keir Starmer zal op de grote veiligheidsconferentie in München zaterdag bepleiten dat de Europese Unie voor zijn defensie minder afhankelijk wordt van de Verenigde Staten. Dat blijkt uit vooraf vrijgegeven delen van zijn toespraak.

5 uur geleden
Trump dreigt met eisen aan identificatie kiezers voor midterms

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag op Truth Social gedreigd strengere eisen te stellen aan de identificatie van kiezers bij de Congresverkiezingen in november, in de Verenigde Staten de midterms genoemd. Trump kondigde een decreet over de kwestie aan en dreigde daarbij het Congres te passeren.

7 uur geleden
ICE: agenten logen mogelijk onder ede over neerschieten migrant

WASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.

8 uur geleden
Man die agenten met mes aanviel in Parijs overleden

PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.

8 uur geleden