Orbán wil Netanyahu uitnodigen en zal hem niet oppakken voor ICC
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is van plan om later vrijdag zijn Israëlische ambtgenoot Benjamin Netanyahu uit te nodigen. Hongarije is lid van het Internationaal Strafhof (ICC), en zou Netanyahu daarom eigenlijk moeten aanhouden als het de kans krijgt. Dat is Hongarije volgens Orbán niet van plan.
Het ICC heeft donderdag een aanhoudingsbevel uitgevaardigd voor Netanyahu omdat er aanwijzingen zijn dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Het aanhoudingsbevel wordt "niet in acht genomen", zei Orbán in een interview met de staatsradio. Hij noemt het aanhoudingsbevel "fout" en vindt dat Netanyahu "in passende veiligheid" moet kunnen komen praten in Hongarije.
Naast Netanyahu werden ook aanhoudingsbevelen uitgevaardigd tegen de voormalige Israëlische minister van Defensie Yoav Gallant en de Hamasleider Mohammed Deif. Nederland zal wel gevolg geven aan de bevelen, zei minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp. Dat wordt verwacht van alle 124 lidstaten, benadrukte ICC-hoofdaanklager Karim Khan.
Hongarije is tot het eind van het jaar voorzitter van de Raad van de Europese Unie.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.
7 uur geledenBAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
9 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
12 uur geleden