Orbán wil Netanyahu uitnodigen en zal hem niet oppakken voor ICC
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is van plan om later vrijdag zijn Israëlische ambtgenoot Benjamin Netanyahu uit te nodigen. Hongarije is lid van het Internationaal Strafhof (ICC), en zou Netanyahu daarom eigenlijk moeten aanhouden als het de kans krijgt. Dat is Hongarije volgens Orbán niet van plan.
Het ICC heeft donderdag een aanhoudingsbevel uitgevaardigd voor Netanyahu omdat er aanwijzingen zijn dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Het aanhoudingsbevel wordt "niet in acht genomen", zei Orbán in een interview met de staatsradio. Hij noemt het aanhoudingsbevel "fout" en vindt dat Netanyahu "in passende veiligheid" moet kunnen komen praten in Hongarije.
Naast Netanyahu werden ook aanhoudingsbevelen uitgevaardigd tegen de voormalige Israëlische minister van Defensie Yoav Gallant en de Hamasleider Mohammed Deif. Nederland zal wel gevolg geven aan de bevelen, zei minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp. Dat wordt verwacht van alle 124 lidstaten, benadrukte ICC-hoofdaanklager Karim Khan.
Hongarije is tot het eind van het jaar voorzitter van de Raad van de Europese Unie.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Het luchtafweersysteem werd ingeschakeld en inwoners werd geadviseerd schuilkelders op te zoeken.
37 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.
38 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
2 uur geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
3 uur geledenMONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
7 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
7 uur geleden