Orbán wil Netanyahu uitnodigen en zal hem niet oppakken voor ICC
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is van plan om later vrijdag zijn Israëlische ambtgenoot Benjamin Netanyahu uit te nodigen. Hongarije is lid van het Internationaal Strafhof (ICC), en zou Netanyahu daarom eigenlijk moeten aanhouden als het de kans krijgt. Dat is Hongarije volgens Orbán niet van plan.
Het ICC heeft donderdag een aanhoudingsbevel uitgevaardigd voor Netanyahu omdat er aanwijzingen zijn dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Het aanhoudingsbevel wordt "niet in acht genomen", zei Orbán in een interview met de staatsradio. Hij noemt het aanhoudingsbevel "fout" en vindt dat Netanyahu "in passende veiligheid" moet kunnen komen praten in Hongarije.
Naast Netanyahu werden ook aanhoudingsbevelen uitgevaardigd tegen de voormalige Israëlische minister van Defensie Yoav Gallant en de Hamasleider Mohammed Deif. Nederland zal wel gevolg geven aan de bevelen, zei minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp. Dat wordt verwacht van alle 124 lidstaten, benadrukte ICC-hoofdaanklager Karim Khan.
Hongarije is tot het eind van het jaar voorzitter van de Raad van de Europese Unie.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Iran wil van de regering in Berlijn weten welke rol de vliegbasis Ramstein speelt bij de Amerikaanse aanvallen op het land. Ramstein ligt in het westen van Duitsland. Volgens Iran is dat mogelijk in strijd met een resolutie van de Verenigde Naties. Die verbiedt landen om het grondgebied van anderen te gebruiken voor een "daad van agressie" in een derde land.
7 uur geleden