Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Orbán: Trump gaat meteen na verkiezing vrede sluiten in Oekraïne

Orbán: Trump gaat meteen na verkiezing vrede sluiten in Oekraïne

BRUSSEL/BOEDAPEST (ANP) - Als Donald Trump de Amerikaanse presidentsverkiezingen wint, gaat hij onmiddellijk proberen een einde te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne, zegt de Hongaarse premier Viktor Orbán. Trump zou hem hebben verteld dat hij gedetailleerde vredesbemiddelingsplannen heeft.

Orbán bezocht Trump tijdens een omstreden 'vredesronde' langs onder meer Kyiv, Moskou en Beijing. Hij deed daarvan verslag aan voorzitter Charles Michel van de raad van regeringsleiders van de Europese Unie. Dat verslag is in handen van internationale media.

De Hongaarse premier dringt al langer aan op vredesbesprekingen tussen Oekraïne en Rusland, tot ongenoegen van de andere EU-landen. Die vrezen dat de Russische annexatie van grote delen van Oekraïne een voldongen feit wordt als er nu vredesoverleg wordt gestart. Oekraïne zelf is voorlopig ook nog zover niet, en zijn bondgenoten hameren erop dat het aan Kyiv zelf is.

'Vredesbemiddelaar'

Trump zal "kort na zijn verkiezingsoverwinning - hij wacht niet tot zijn beëdiging - klaarstaan om meteen als vredesbemiddelaar op te treden", schrijft Orbán volgens onder meer de Financial Times en Reuters. Vooruitlopend daarop zou de EU het rechtstreekse overleg met Rusland, dat sinds de invasie van Oekraïne stilligt, moeten hervatten. Met China zou het Westen moeten bespreken hoe een vredesconferentie tussen Rusland en Oekraïne eruit zou moeten zien. Oekraïne liet maandag voor het eerst weten dat Rusland welkom zou zijn bij de vredestop die Kyiv zelf voor ogen heeft.

Maar eerst wordt de strijd nog heviger, maakte Orbán op uit gesprekken met de Russische president Vladimir Poetin en diens Chinese collega Xi Jinping. Hij verwacht dat de oorlog "radicaal zal escaleren in de nabije toekomst", schrijft hij.

Trump denkt erover Oekraïne tot vredesonderhandelingen aan te zetten door te dreigen dat de Amerikaanse militaire hulp anders stopt, lieten adviseurs van de Republikeinse presidentskandidaat eerder weten.

Meer uit Buitenland

Britse krant: Trump overweegt aankoop Chagos-eilanden

WASHINGTON/LONDEN (ANP) - Het Witte Huis overweegt een plan om de Chagos-eilanden van Mauritius te kopen. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Een van de eilanden is Diego Garcia, waar een Brits-Amerikaanse militaire basis staat. Dankzij de strategische ligging van Diego Garcia ligt Iran binnen bereik van bijvoorbeeld langeafstandsbommenwerpers.

38 minuten geleden
Trump loopt weg bij interview na vragen over verkiezingsfraude

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is weggelopen bij een interview met NBC News. De interviewster vroeg hem om bewijzen voor zijn claim dat er fraude wordt gepleegd bij lokale verkiezingen in Californië.

1 uur geleden
President Bolivia mag van Congres leger inzetten tegen protesten

LA PAZ (ANP/AFP) - Het Boliviaanse Congres (parlement) heeft een wet aangenomen die president Rodrigo Paz de bevoegdheid geeft het leger in te zetten om wegblokkades op te ruimen die belangrijke steden al wekenlang lamleggen. Dat meldde de voorzitter van het lagerhuis, Roberto Castro, na een urenlang nachtelijk debat.

2 uur geleden
Parlementslid Iran: wij zullen aanval Israël op Beiroet vergelden

TEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse parlementslid Ebrahim Rezaei heeft aangekondigd dat Teheran een "beslissende en pijnlijke reactie" zal geven op de Israëlische aanval op de zuidelijke buitenwijk Dahiyeh van Beiroet op zondag. Het Israëlische leger zei dat het met de aanval infrastructuur van de door Iran gesteunde Libanese beweging Hezbollah had geraakt.

3 uur geleden
Doden door Israëlische luchtaanvallen op Gaza

KHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zeker negen doden gevallen, melden de lokale gezondheidsautoriteiten. Twintig anderen raakten gewond.

3 uur geleden
Trump: Iran moet ook beloven geen kernwapens te kopen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Iran niet alleen belooft dat het geen kernwapens ontwikkelt, maar ook dat het land in de toekomst geen kernwapens zal kopen van andere landen. Volgens Trump moet die garantie ook in een deal met Iran staan.

4 uur geleden
Israël bombardeert zuidelijke buitenwijken Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft de zuidelijke buitenwijken van Beiroet aangevallen, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Doelwitten zijn "terroristische commandocentra". Volgens Libanese media zijn zeker twee gebouwen geraakt. Defensieminister Israel Katz noemt de aanvallen een reactie op het schieten op Israëlisch grondgebied door Hezbollah.

5 uur geleden