Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Orbán: Trump gaat meteen na verkiezing vrede sluiten in Oekraïne

Orbán: Trump gaat meteen na verkiezing vrede sluiten in Oekraïne

BRUSSEL/BOEDAPEST (ANP) - Als Donald Trump de Amerikaanse presidentsverkiezingen wint, gaat hij onmiddellijk proberen een einde te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne, zegt de Hongaarse premier Viktor Orbán. Trump zou hem hebben verteld dat hij gedetailleerde vredesbemiddelingsplannen heeft.

Orbán bezocht Trump tijdens een omstreden 'vredesronde' langs onder meer Kyiv, Moskou en Beijing. Hij deed daarvan verslag aan voorzitter Charles Michel van de raad van regeringsleiders van de Europese Unie. Dat verslag is in handen van internationale media.

De Hongaarse premier dringt al langer aan op vredesbesprekingen tussen Oekraïne en Rusland, tot ongenoegen van de andere EU-landen. Die vrezen dat de Russische annexatie van grote delen van Oekraïne een voldongen feit wordt als er nu vredesoverleg wordt gestart. Oekraïne zelf is voorlopig ook nog zover niet, en zijn bondgenoten hameren erop dat het aan Kyiv zelf is.

'Vredesbemiddelaar'

Trump zal "kort na zijn verkiezingsoverwinning - hij wacht niet tot zijn beëdiging - klaarstaan om meteen als vredesbemiddelaar op te treden", schrijft Orbán volgens onder meer de Financial Times en Reuters. Vooruitlopend daarop zou de EU het rechtstreekse overleg met Rusland, dat sinds de invasie van Oekraïne stilligt, moeten hervatten. Met China zou het Westen moeten bespreken hoe een vredesconferentie tussen Rusland en Oekraïne eruit zou moeten zien. Oekraïne liet maandag voor het eerst weten dat Rusland welkom zou zijn bij de vredestop die Kyiv zelf voor ogen heeft.

Maar eerst wordt de strijd nog heviger, maakte Orbán op uit gesprekken met de Russische president Vladimir Poetin en diens Chinese collega Xi Jinping. Hij verwacht dat de oorlog "radicaal zal escaleren in de nabije toekomst", schrijft hij.

Trump denkt erover Oekraïne tot vredesonderhandelingen aan te zetten door te dreigen dat de Amerikaanse militaire hulp anders stopt, lieten adviseurs van de Republikeinse presidentskandidaat eerder weten.

Meer uit Buitenland

Poetin betuigt solidariteit met Iraanse president Pezeshkian

MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.

41 minuten geleden
Amerikaanse minister: vannacht grootste bombardementen op Iran

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.

43 minuten geleden
Directeur orkest Kennedy Center vertrekt om onrust rond centrum

NEW YORK (WASHINGTON) - De directeur van het National Symphony Orchestra, het orkest dat voornamelijk optreedt in het John F. Kennedy Center in Washington, heeft haar ontslag ingediend. Dat meldt The New York Times.

5 uur geleden
Moedwillige inslag op ruimterots had groter effect dan gedacht

WASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.

6 uur geleden
VS waarschuwen Amerikanen in Irak voor mogelijke aanvallen

BAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.

7 uur geleden
Witte Huis: we hebben nog vier tot zes weken nodig in Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.

9 uur geleden
Iran waarschuwt Europa voor vergeldingsacties bij steun oorlog

PARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.

9 uur geleden