Orbán: Trump gaat meteen na verkiezing vrede sluiten in Oekraïne
BRUSSEL/BOEDAPEST (ANP) - Als Donald Trump de Amerikaanse presidentsverkiezingen wint, gaat hij onmiddellijk proberen een einde te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne, zegt de Hongaarse premier Viktor Orbán. Trump zou hem hebben verteld dat hij gedetailleerde vredesbemiddelingsplannen heeft.
Orbán bezocht Trump tijdens een omstreden 'vredesronde' langs onder meer Kyiv, Moskou en Beijing. Hij deed daarvan verslag aan voorzitter Charles Michel van de raad van regeringsleiders van de Europese Unie. Dat verslag is in handen van internationale media.
De Hongaarse premier dringt al langer aan op vredesbesprekingen tussen Oekraïne en Rusland, tot ongenoegen van de andere EU-landen. Die vrezen dat de Russische annexatie van grote delen van Oekraïne een voldongen feit wordt als er nu vredesoverleg wordt gestart. Oekraïne zelf is voorlopig ook nog zover niet, en zijn bondgenoten hameren erop dat het aan Kyiv zelf is.
'Vredesbemiddelaar'
Trump zal "kort na zijn verkiezingsoverwinning - hij wacht niet tot zijn beëdiging - klaarstaan om meteen als vredesbemiddelaar op te treden", schrijft Orbán volgens onder meer de Financial Times en Reuters. Vooruitlopend daarop zou de EU het rechtstreekse overleg met Rusland, dat sinds de invasie van Oekraïne stilligt, moeten hervatten. Met China zou het Westen moeten bespreken hoe een vredesconferentie tussen Rusland en Oekraïne eruit zou moeten zien. Oekraïne liet maandag voor het eerst weten dat Rusland welkom zou zijn bij de vredestop die Kyiv zelf voor ogen heeft.
Maar eerst wordt de strijd nog heviger, maakte Orbán op uit gesprekken met de Russische president Vladimir Poetin en diens Chinese collega Xi Jinping. Hij verwacht dat de oorlog "radicaal zal escaleren in de nabije toekomst", schrijft hij.
Trump denkt erover Oekraïne tot vredesonderhandelingen aan te zetten door te dreigen dat de Amerikaanse militaire hulp anders stopt, lieten adviseurs van de Republikeinse presidentskandidaat eerder weten.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hoogverrijkt uranium uit Venezuela weggehaald en naar de VS gebracht. Dat meldden de landen in een verklaring. Het materiaal werd eind april verpakt en begin mei naar de Amerikaanse staat South Carolina gebracht.
36 minuten geledenANHOLT (ANP/DPA) - In de buurt van het eiland Anholt tussen Denemarken en Zweden is een dode walvis gevonden. Duitse media melden dat Duitsland contact heeft opgenomen met Denemarken om te kijken of het gaat om Timmy, de walvis die strandde voor de Duitse kust en werd vrijgelaten in de buurt van Denemarken.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt tijdens zijn bezoek aan China geen toezeggingen te hebben gedaan over Taiwan. Hij kondigde aan snel te beslissen over een nieuwe wapendeal met het democratisch bestuurde eiland voor de Chinese kust.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Iran heeft duidelijk gemaakt dat het "vertrouwen" in de Verenigde Staten ontbreekt in de onderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi beklaagde zich tijdens een BRICS-bijeenkomst in India over "tegenstrijdige boodschappen" die hebben geleid tot twijfels over wat de inzet is van de VS rond het vredesproces. Dat is volgens de minister nog niet helemaal mislukt, maar verloopt wel moeizaam.
1 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Kolonisten op de Westelijke Jordaanoever hebben auto's en een moskee in brand gestoken in de buurt van Ramallah, meldt WAFA, het officiële persbureau in het gebied. Daarnaast schoten Israëlische troepen ten zuiden van Nablus een 16-jarige jongen dood, aldus WAFA.
2 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse minister van Justitie Fredderick Vida zegt dat het land "zeker wel" gehoor gaat geven aan een arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen Ronald Dela Rosa. De ex-politiechef en huidige senator wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen. Vida zei dat hij opdracht heeft gegeven om Dela Rosa te arresteren als hij probeert te vluchten.
3 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
8 uur geleden