Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Orbán: Trump gaat meteen na verkiezing vrede sluiten in Oekraïne

Orbán: Trump gaat meteen na verkiezing vrede sluiten in Oekraïne

BRUSSEL/BOEDAPEST (ANP) - Als Donald Trump de Amerikaanse presidentsverkiezingen wint, gaat hij onmiddellijk proberen een einde te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne, zegt de Hongaarse premier Viktor Orbán. Trump zou hem hebben verteld dat hij gedetailleerde vredesbemiddelingsplannen heeft.

Orbán bezocht Trump tijdens een omstreden 'vredesronde' langs onder meer Kyiv, Moskou en Beijing. Hij deed daarvan verslag aan voorzitter Charles Michel van de raad van regeringsleiders van de Europese Unie. Dat verslag is in handen van internationale media.

De Hongaarse premier dringt al langer aan op vredesbesprekingen tussen Oekraïne en Rusland, tot ongenoegen van de andere EU-landen. Die vrezen dat de Russische annexatie van grote delen van Oekraïne een voldongen feit wordt als er nu vredesoverleg wordt gestart. Oekraïne zelf is voorlopig ook nog zover niet, en zijn bondgenoten hameren erop dat het aan Kyiv zelf is.

'Vredesbemiddelaar'

Trump zal "kort na zijn verkiezingsoverwinning - hij wacht niet tot zijn beëdiging - klaarstaan om meteen als vredesbemiddelaar op te treden", schrijft Orbán volgens onder meer de Financial Times en Reuters. Vooruitlopend daarop zou de EU het rechtstreekse overleg met Rusland, dat sinds de invasie van Oekraïne stilligt, moeten hervatten. Met China zou het Westen moeten bespreken hoe een vredesconferentie tussen Rusland en Oekraïne eruit zou moeten zien. Oekraïne liet maandag voor het eerst weten dat Rusland welkom zou zijn bij de vredestop die Kyiv zelf voor ogen heeft.

Maar eerst wordt de strijd nog heviger, maakte Orbán op uit gesprekken met de Russische president Vladimir Poetin en diens Chinese collega Xi Jinping. Hij verwacht dat de oorlog "radicaal zal escaleren in de nabije toekomst", schrijft hij.

Trump denkt erover Oekraïne tot vredesonderhandelingen aan te zetten door te dreigen dat de Amerikaanse militaire hulp anders stopt, lieten adviseurs van de Republikeinse presidentskandidaat eerder weten.

Meer uit Buitenland

Protesten in Minneapolis bij hotels waar ICE mogelijk verblijft

MINNEAPOLIS (ANP) - In de Amerikaanse stad Minneapolis zijn vrijdagavond (lokale tijd) protesten uitgebroken bij zeker twee hotels, meldt een verslaggever van CNN. De demonstranten vermoeden dat agenten van de immigratiepolitie (ICE) in die hotels verblijven, aldus de zender. Volgens een verslaggever zijn het de "hevigste protesten tot nu toe". In Minneapolis wordt al enkele dagen gedemonstreerd.

1 uur geleden
Zeldzaam exemplaar eerste Supermancomic verkocht voor 15 miljoen

NEW YORK (ANP) - In New York is een zeldzaam exemplaar van een comic uit 1938 van Superman verkocht voor 15 miljoen dollar (zo'n 13 miljoen euro). Volgens Amerikaanse media is het een recordbedrag dat is neergeteld voor een oud stripboek. De strip, met als titel Action Comics No. 1, lag in 1938 in de winkel voor 10 dollarcent.

1 uur geleden
Noord-Korea zegt drone uit Zuid-Korea te hebben neergehaald

PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea meldt zaterdag dat er afgelopen zondag een Zuid-Koreaanse "observatiedrone" door hun luchtruim vloog. De drone schond volgens Pyongyang de soevereiniteit van Noord-Korea en is neergehaald, aldus staatszender KCNA. Op foto's die staatspersbureau KCNA deelt, zijn brokstukken van een drone te zien. Zuid-Korea ontkent het nieuws en zegt niet te werken met het type drone dat is afgebeeld.

4 uur geleden
Astronauten NASA nog zeker enkele dagen in ISS

WASHINGTON (ANP) - Het duurt nog zeker tot woensdag voordat vier astronauten met een SpaceX-capsule vanuit het Internationale Ruimtestation (ISS) terugkeren naar de aarde. Het eerst mogelijke vertrekmoment is woensdagavond om 23.00 uur (Nederlandse tijd), laat de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA weten. Of de bemanning van Crew 11 dan ook daadwerkelijk kan vertrekken, hangt van de weersomstandigheden af.

4 uur geleden
Nationale Opera VS vertrekt uit Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Nationale Opera van de Verenigde Staten vertrekt uit het Kennedy Center in Washington. In een verklaring, die vrijdag als eerste naar buiten werd gebracht door The New York Times, laat de Nationale Opera weten "te streven naar een vroegtijdige beëindiging van de samenwerking" met het centrum. Het centrum was sinds 1971 de thuisbasis van de Nationale Opera.

4 uur geleden
Australische premier waarschuwt voor extreem weer en bosbranden

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese waarschuwt zaterdag voor "extreem en gevaarlijk" weer en "bosbranden in meerdere staten". In deelstaat Victoria is zaterdag de noodtoestand afgekondigd om de hulpdiensten meer bevoegdheden te geven bij het blussen van bosbranden. Zeker 130 gebouwen in die staat zijn in vlammen opgegaan.

6 uur geleden
Nieuwe beelden van ICE-agent tonen schietpartij Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Er zijn beelden verschenen van de fatale schietpartij in Minneapolis woensdag waarbij de 37-jarige Amerikaanse vrouw Renee Nicole Good om het leven kwam. Het lokale Alpha News publiceerde een video die zou zijn gemaakt met de telefoon van de agent van de immigratiepolitie ICE die de schoten loste. Reuters bevestigde de authenticiteit van de beelden en een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid liet aan CNN weten dat de beelden echt zijn.

8 uur geleden