Orbán ontmoet Trump om vrede in Oekraïne te bespreken
PALM BEACH (ANP/RTR) - Viktor Orbán, die met zijn land onlangs voor een half jaar het roulerende voorzitterschap van de Europese Unie op zich heeft genomen, had donderdag een ontmoeting met Donald Trump. De Hongaarse premier en de Amerikaanse presidentskandidaat bespraken de "mogelijkheden voor vrede" in Oekraïne, laat Orbán weten via X.
Geestesgenoten Trump en Orbán ontmoetten elkaar op Trumps landgoed Mar-a-Lago in Florida. Orbáns woordvoerder omschreef het bezoek "als de volgende halte van zijn vredesmissie". De nationalistische Orbán bracht de afgelopen twee weken verrassingsbezoeken aan Kyiv, Moskou en Beijing, in het kader van wat hij een "vredesmissie" noemt.
"Vredesmissie 5.0. Het was een eer om president Donald Trump vandaag te bezoeken in Mar-a-Lago. We bespraken manieren om vrede te bereiken. Het goede nieuws van de dag: hij gaat het oplossen!", schrijft Orbán op X, boven een foto van hem en Trump.
Kritiek
Vooral zijn ontmoeting in Moskou met de Russische president Vladimir Poetin, zonder overleg met de Europese instellingen, leverde Orbán heel wat kritiek van ambtgenoten in de EU op. Orbán zou Poetin legitimiteit hebben verleend, terwijl het Westen hem juist wil isoleren om de oorlog in Oekraïne.
Orbán reisde eerst naar Kyiv voordat hij Moskou bezocht, maar vertelde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky naar verluidt niet over zijn nakende ontmoeting met Poetin. Zelensky reageerde afwijzend op Orbáns ambitie om als vredestichter op te treden. "Niet alle leiders kunnen onderhandelingen voeren. Je moet daarvoor enige macht hebben", zei Zelensky tijdens een persconferentie op de NAVO-top in Washington.
Jake Sullivan, de nationale veiligheidsadviseur van het Witte Huis, zei dat Oekraïne terecht bezorgd mag zijn over elke poging om een vredesakkoord te onderhandelen zonder Kyiv erbij te betrekken. "Elk avontuur dat wordt ondernomen zonder de instemming of steun van Oekraïne heeft niet de steun van de Verenigde Staten", aldus Sullivan.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
2 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
5 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zeker een persoon is om het leven gekomen tijdens aanhoudende protesten in Iran. Het gaat volgens staatsmedia om een 21-jarig lid van de Basij, een soort militie die het regime steunt. De man zou zijn omgekomen tijdens ongeregeldheden in de provincie Lorestān.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël waarschuwt dat het een omstreden verbod gaat handhaven op activiteiten van non-gouvernementele organisaties die niet voldoen aan "veiligheids- en transparantiestandaarden". De autoriteiten zeggen dat 37 organisaties zijn geïnformeerd dat hun vergunningen komen te vervallen en dat ze hun werkzaamheden voor 1 maart moeten staken.
7 uur geleden