Orbán ontmoet Trump om vrede in Oekraïne te bespreken
PALM BEACH (ANP/RTR) - Viktor Orbán, die met zijn land onlangs voor een half jaar het roulerende voorzitterschap van de Europese Unie op zich heeft genomen, had donderdag een ontmoeting met Donald Trump. De Hongaarse premier en de Amerikaanse presidentskandidaat bespraken de "mogelijkheden voor vrede" in Oekraïne, laat Orbán weten via X.
Geestesgenoten Trump en Orbán ontmoetten elkaar op Trumps landgoed Mar-a-Lago in Florida. Orbáns woordvoerder omschreef het bezoek "als de volgende halte van zijn vredesmissie". De nationalistische Orbán bracht de afgelopen twee weken verrassingsbezoeken aan Kyiv, Moskou en Beijing, in het kader van wat hij een "vredesmissie" noemt.
"Vredesmissie 5.0. Het was een eer om president Donald Trump vandaag te bezoeken in Mar-a-Lago. We bespraken manieren om vrede te bereiken. Het goede nieuws van de dag: hij gaat het oplossen!", schrijft Orbán op X, boven een foto van hem en Trump.
Kritiek
Vooral zijn ontmoeting in Moskou met de Russische president Vladimir Poetin, zonder overleg met de Europese instellingen, leverde Orbán heel wat kritiek van ambtgenoten in de EU op. Orbán zou Poetin legitimiteit hebben verleend, terwijl het Westen hem juist wil isoleren om de oorlog in Oekraïne.
Orbán reisde eerst naar Kyiv voordat hij Moskou bezocht, maar vertelde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky naar verluidt niet over zijn nakende ontmoeting met Poetin. Zelensky reageerde afwijzend op Orbáns ambitie om als vredestichter op te treden. "Niet alle leiders kunnen onderhandelingen voeren. Je moet daarvoor enige macht hebben", zei Zelensky tijdens een persconferentie op de NAVO-top in Washington.
Jake Sullivan, de nationale veiligheidsadviseur van het Witte Huis, zei dat Oekraïne terecht bezorgd mag zijn over elke poging om een vredesakkoord te onderhandelen zonder Kyiv erbij te betrekken. "Elk avontuur dat wordt ondernomen zonder de instemming of steun van Oekraïne heeft niet de steun van de Verenigde Staten", aldus Sullivan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
13 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
14 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
14 uur geleden