Orbán: Hongarije verlaat EU niet maar wil die wel hervormen
BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal de Europese Unie niet verlaten, maar blijft zich wel verzetten tegen de pogingen van Brussel de soevereiniteit van het land uit te hollen. Dat heeft premier Viktor Orbán zondag gezegd op het congres van Fidesz, waar hij werd herkozen als partijleider. Volgend jaar april zijn er parlementsverkiezingen. Die beloven voor het eerst in tien jaar spannend te worden voor de nationalist Orbán.
"Na de communistische bureaucratie willen we nu geen nieuwe dictaten uit Brussel", zei Orbán tegen zijn juichende partijgenoten en voegde eraan toe dat Hongarije het westerse liberalisme niet blieft. "We geven het recht onze grenzen te beschermen, migranten tegen te houden niet op. We houden vast aan het standpunt dat het huwelijk in Hongarije iets is tussen man en vrouw. De vader is een man, de moeder een vrouw. En ze moeten onze kinderen met rust laten."
De 58-jarige Orbán is sinds 2010 aan de macht en heeft zich gepositioneerd als hoeder van de Hongaarse culturele identiteit en beschermer van de christelijke waarden met een afkeer van West-Europees liberalisme en moslimmigratie naar Europa. Dat leverde hem in eigen land aanzienlijke populariteit op, helemaal bij de conservatieve aanhang van Fidesz, maar het kwam hem tevens op flinke kritiek te staan van mensenrechtenorganisaties en lhbt'ers.
Orbán zei ook dat de EU moet worden hervormd en dat het doel van Hongarije is die verandering te bewerkstelligen en niet de unie, waarvan het land sinds 2004 deel uitmaakt, de rug toe te keren. "We willen de EU helemaal niet verlaten. Zo gemakkelijk komen ze niet van ons af. We willen onze soevereiniteit behouden en we willen ons niet terugvinden in een verenigde staten van Europa."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".
5 uur geleden