Orbán: Hongarije verlaat EU niet maar wil die wel hervormen
BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal de Europese Unie niet verlaten, maar blijft zich wel verzetten tegen de pogingen van Brussel de soevereiniteit van het land uit te hollen. Dat heeft premier Viktor Orbán zondag gezegd op het congres van Fidesz, waar hij werd herkozen als partijleider. Volgend jaar april zijn er parlementsverkiezingen. Die beloven voor het eerst in tien jaar spannend te worden voor de nationalist Orbán.
"Na de communistische bureaucratie willen we nu geen nieuwe dictaten uit Brussel", zei Orbán tegen zijn juichende partijgenoten en voegde eraan toe dat Hongarije het westerse liberalisme niet blieft. "We geven het recht onze grenzen te beschermen, migranten tegen te houden niet op. We houden vast aan het standpunt dat het huwelijk in Hongarije iets is tussen man en vrouw. De vader is een man, de moeder een vrouw. En ze moeten onze kinderen met rust laten."
De 58-jarige Orbán is sinds 2010 aan de macht en heeft zich gepositioneerd als hoeder van de Hongaarse culturele identiteit en beschermer van de christelijke waarden met een afkeer van West-Europees liberalisme en moslimmigratie naar Europa. Dat leverde hem in eigen land aanzienlijke populariteit op, helemaal bij de conservatieve aanhang van Fidesz, maar het kwam hem tevens op flinke kritiek te staan van mensenrechtenorganisaties en lhbt'ers.
Orbán zei ook dat de EU moet worden hervormd en dat het doel van Hongarije is die verandering te bewerkstelligen en niet de unie, waarvan het land sinds 2004 deel uitmaakt, de rug toe te keren. "We willen de EU helemaal niet verlaten. Zo gemakkelijk komen ze niet van ons af. We willen onze soevereiniteit behouden en we willen ons niet terugvinden in een verenigde staten van Europa."
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/RTR/AFP) - Een Japanse gouverneur steunt het weer in gebruik nemen van de Kashiwazaki-Kariwa-kerncentrale. Zijn goedkeuring geldt als een belangrijke stap naar de herstart van 's werelds grootste kerncentrale, die na de grote kernramp in Fukushima uit voorzorg werd gesloten.
12 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Sinds het ingaan van de wapenstilstand in Gaza zijn volgens VN-kinderorganisatie UNICEF zeker 67 kinderen gedood bij conflictgerelateerde incidenten. "Dat is een gemiddelde van bijna twee kinderen die elke dag worden gedood sinds het staakt-het-vuren van kracht werd", aldus een woordvoerder. Ook zijn er tientallen kinderen gewond geraakt.
14 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne bestudeert de nieuwe Amerikaanse vredesplannen "zorgvuldig" en vraagt die zorgvuldigheid ook terug, zegt een kopstuk van de regering in Kyiv. Hij spreekt tegen dat Kyiv zou hebben ingestemd met sommige voorstellen. Maar anders dan sommige Europese bondgenoten reageert Kyiv tot dusver niet regelrecht afwijzend op de plannen, die grote offers van Oekraïne zouden vragen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse minister Johann Wadephul (Buitenlandse Zaken) ziet het 28-puntenplan van de VS en Rusland voor vrede in Oekraïne niet als een vredesplan. "Het is een lijst met kwesties die dringend besproken moeten worden tussen Oekraïne en Rusland", zei hij voor het begin van een bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken en vertegenwoordigers van de Indo-Pacifische regio.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft vrijdag uitgehaald naar China. Het land zegt neutraal te zijn, maar helpt de Russen in hun oorlog in Oekraïne met producten die zowel voor militaire als civiele doeleinden kunnen worden gebruikt, zei ze. "Bovendien werken China en Rusland samen aan een hervorming van de wereldwijde economische en veiligheidsorde", zei Kallas in haar openingstoespraak van het Indo-Pacifisch Ministerieel Forum in Brussel.
1 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada zijn meerdere gewonden gevallen bij een aanval van een grizzlybeer. Bij het incident waren volgens media leerlingen en leraren van een schoolklas betrokken. Ook kinderen zouden gewond zijn geraakt.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) heeft een reeks wijzigingen aangebracht in de stemprocedures rond het Eurovisie Songfestival. Omroepen en artiesten mogen niet meer actief deelnemen of bijdragen aan promotiecampagnes die de stemuitslag zouden kunnen beïnvloeden. Het aantal maximale stemmen per persoon wordt verlaagd van twintig naar tien en jury's keren na drie jaar terug in de halve finales, is vrijdag aangekondigd.
2 uur geleden