Orbán: Europa moet eigen vrede en veiligheid beter waarborgen
BOEDAPEST (ANP) - Europa moet meer verantwoordelijkheid nemen om zijn eigen vrede en veiligheid te waarborgen, vinden de Europese regeringsleiders. Dat zei de Hongaarse premier Viktor Orbán na afloop van de bijeenkomst van de Europese Politieke Gemeenschap in Boedapest. "Om het bot te zeggen: we kunnen niet wachten tot de Amerikanen ons beschermen."
Eensgezindheid was er onder de regeringsleiders dat Europa moet reageren op de Amerikaanse verkiezingsuitslag, zei Orbán, die gastheer is van de EPG. "We moeten weten dat er grote veranderingen komen waar we in de nabije toekomst op moeten reageren." Ook waren de regeringsleiders het eens dat er snel vrede in Europa moet komen.
"Om eerlijk te zijn, waren er ook uiteenlopende meningen", zei de Hongaarse premier. Dat was over migratie. "Iedereen is ontevreden met de huidige situatie en we willen allemaal verandering."
Migratiebeleid Hongarije
"Alle maatregelen om migratie te beperken, lopen op niets uit", zei Orbán. "Eén land is uitzondering op deze regel. Dat is Hongarije. Wij zijn altijd in opstand gekomen tegen gerechtelijk activisme." Daarmee lijkt hij te doelen op het eigenzinnige migratiebeleid van zijn land.
"Volgens het Hongaarse systeem dien je je aanvraag in en blijf je buiten", legde hij tijdens een persconferentie uit. "Wij beslissen over je aanvraag. Als je aanvraag wordt afgewezen, mag je niet naar binnen. Ik heb de laatste jaren nog geen betere oplossing gehoord. Dit is wat we moeten realiseren."
Rechtszaken
Hongarije is door de hoogste Europese rechter veroordeeld voor zijn migrantenbeleid, dat niet strookt met internationale verdragen. Momenteel lopen nog andere rechtszaken van de Europese Commissie bij het Europese Hof van Justitie tegen het Hongaarse beleid. Orbán zei dat het in zijn ogen succesvolle asielsysteem door de internationale regelgeving wordt bemoeilijkt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft zelf de Amerikaanse president Donald Trump benaderd met het voorstel om satellietinternet te beperken in Oekraïne. Dat schrijft de krant The Telegraph, die zich baseert op anonieme bronnen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de Europese Commissie gevraagd om te kijken hoe de EU kan voorzien in geld dat Oekraïne nodig heeft in 2027. Eerder vrijdag zei Zelensky op de EU-top volgend jaar 70 miljard euro extra nodig te hebben.
3 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De ontbossing in het Amazonegebied in Brazilië is in de twaalf maanden tot en met juli 2026 gedaald tot het laagste niveau ooit gemeten. Dit blijkt uit gegevens die het Braziliaanse ruimteonderzoekagentschap Inpe heeft gepubliceerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de beperkingen die Kyiv woensdag vernam in het Starshield-satellietnetwerk. Dit netwerk, dat onderdeel is van Starlink, wordt gebruikt door de Oekraïense krijgsmacht. Ook zei Trump niet te denken dat Starlink-eigenaar Elon Musk hier verantwoordelijk voor was.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe Witte Huis-woordvoerder Katie Zacharia vertrekt. Dat zegt een hoge bron binnen de regering tegen Fox News.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland vestigt in Oekraïne een "veiligheidszone" aan de grens. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin, die benadrukte dat over de status van dat gebied niet onderhandeld zal worden bij toekomstig vredesoverleg.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP) - In Kenia is een derde besmetting met het ebolavirus vastgesteld. Het gaat om een nabij familielid van de twee personen die eerder positief waren getest, aldus het ministerie van Gezondheid.
5 uur geleden