Orbán: Europa moet eigen vrede en veiligheid beter waarborgen
BOEDAPEST (ANP) - Europa moet meer verantwoordelijkheid nemen om zijn eigen vrede en veiligheid te waarborgen, vinden de Europese regeringsleiders. Dat zei de Hongaarse premier Viktor Orbán na afloop van de bijeenkomst van de Europese Politieke Gemeenschap in Boedapest. "Om het bot te zeggen: we kunnen niet wachten tot de Amerikanen ons beschermen."
Eensgezindheid was er onder de regeringsleiders dat Europa moet reageren op de Amerikaanse verkiezingsuitslag, zei Orbán, die gastheer is van de EPG. "We moeten weten dat er grote veranderingen komen waar we in de nabije toekomst op moeten reageren." Ook waren de regeringsleiders het eens dat er snel vrede in Europa moet komen.
"Om eerlijk te zijn, waren er ook uiteenlopende meningen", zei de Hongaarse premier. Dat was over migratie. "Iedereen is ontevreden met de huidige situatie en we willen allemaal verandering."
Migratiebeleid Hongarije
"Alle maatregelen om migratie te beperken, lopen op niets uit", zei Orbán. "Eén land is uitzondering op deze regel. Dat is Hongarije. Wij zijn altijd in opstand gekomen tegen gerechtelijk activisme." Daarmee lijkt hij te doelen op het eigenzinnige migratiebeleid van zijn land.
"Volgens het Hongaarse systeem dien je je aanvraag in en blijf je buiten", legde hij tijdens een persconferentie uit. "Wij beslissen over je aanvraag. Als je aanvraag wordt afgewezen, mag je niet naar binnen. Ik heb de laatste jaren nog geen betere oplossing gehoord. Dit is wat we moeten realiseren."
Rechtszaken
Hongarije is door de hoogste Europese rechter veroordeeld voor zijn migrantenbeleid, dat niet strookt met internationale verdragen. Momenteel lopen nog andere rechtszaken van de Europese Commissie bij het Europese Hof van Justitie tegen het Hongaarse beleid. Orbán zei dat het in zijn ogen succesvolle asielsysteem door de internationale regelgeving wordt bemoeilijkt.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse ayatollah Ali Khamenei geeft "binnen enkele minuten" een televisietoespraak, meldt de staatszender Al-Alam TV. In Israëlische media gaat het gerucht dat Khamenei mogelijk is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran en werd gespeculeerd dat er een vooraf opgenomen videoboodschap zou worden uitgezonden.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt vooral uit te zijn op vrijheid voor het Iraanse volk. "Het enige wat ik wil, is vrijheid voor de mensen", verklaarde hij tegenover de krant The Washington Post.
32 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Anonieme bronnen zeggen tegen Israëlische bronnen dat er "steeds meer tekenen" zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen van zaterdag. Het is onduidelijk waar Khamenei zich bevindt en alle berichten over zijn lot zijn onbevestigd.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een pro-Iraanse militie in Irak zegt te zijn aangevallen en wil daarom Amerikaanse bases in de regio aanvallen. De beweging Kataeb Hezbollah zegt dat ze de agressie zal vergelden. Er zouden volgens officiële Iraakse bronnen twee doden en drie gewonden zijn gevallen bij luchtaanvallen op de basis van de pro-Iraanse groep.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oppositie reageert bezorgd op de aanvallen van de regering-Trump op Iran. Democraten spreken de vrees uit dat hun land verwikkeld kan raken in een groot conflict in het Midden-Oosten, schrijft politieke nieuwssite The Hill.
1 uur geledenPARIJS/MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft "eenzijdige militaire actie van de VS en Israël" verworpen. Hij noemt het een escalatie die verder bijdraagt aan de onzekere internationale orde.
2 uur geledenDOHA (ANP) - De aanvallen in het Midden-Oosten hebben in Qatar tot paniek geleid. Op door nieuwszender Al-Jazeera geverifieerde beelden is te zien dat mensen een veilig heenkomen zoeken.
2 uur geleden