Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Orbán: Europa moet eigen vrede en veiligheid beter waarborgen

Orbán: Europa moet eigen vrede en veiligheid beter waarborgen

BOEDAPEST (ANP) - Europa moet meer verantwoordelijkheid nemen om zijn eigen vrede en veiligheid te waarborgen, vinden de Europese regeringsleiders. Dat zei de Hongaarse premier Viktor Orbán na afloop van de bijeenkomst van de Europese Politieke Gemeenschap in Boedapest. "Om het bot te zeggen: we kunnen niet wachten tot de Amerikanen ons beschermen."

Eensgezindheid was er onder de regeringsleiders dat Europa moet reageren op de Amerikaanse verkiezingsuitslag, zei Orbán, die gastheer is van de EPG. "We moeten weten dat er grote veranderingen komen waar we in de nabije toekomst op moeten reageren." Ook waren de regeringsleiders het eens dat er snel vrede in Europa moet komen.

"Om eerlijk te zijn, waren er ook uiteenlopende meningen", zei de Hongaarse premier. Dat was over migratie. "Iedereen is ontevreden met de huidige situatie en we willen allemaal verandering."

Migratiebeleid Hongarije

"Alle maatregelen om migratie te beperken, lopen op niets uit", zei Orbán. "Eén land is uitzondering op deze regel. Dat is Hongarije. Wij zijn altijd in opstand gekomen tegen gerechtelijk activisme." Daarmee lijkt hij te doelen op het eigenzinnige migratiebeleid van zijn land.

"Volgens het Hongaarse systeem dien je je aanvraag in en blijf je buiten", legde hij tijdens een persconferentie uit. "Wij beslissen over je aanvraag. Als je aanvraag wordt afgewezen, mag je niet naar binnen. Ik heb de laatste jaren nog geen betere oplossing gehoord. Dit is wat we moeten realiseren."

Rechtszaken

Hongarije is door de hoogste Europese rechter veroordeeld voor zijn migrantenbeleid, dat niet strookt met internationale verdragen. Momenteel lopen nog andere rechtszaken van de Europese Commissie bij het Europese Hof van Justitie tegen het Hongaarse beleid. Orbán zei dat het in zijn ogen succesvolle asielsysteem door de internationale regelgeving wordt bemoeilijkt.

Meer uit Buitenland

Federale overheid VS versoepelt beleid tegenover marihuana

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.

2 uur geleden
EU-leiding verwelkomt lening van 90 miljard euro aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.

4 uur geleden
Ook 20e sanctiepakket voor Rusland rond na staken Hongaars verzet

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.

4 uur geleden
VN: 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door oorlog

BANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.

4 uur geleden
Hongarije en Slowakije ontvangen weer Russische olie

BOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.

4 uur geleden
Man gooit vloeistof naar ex-kroonprins Iran in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.

4 uur geleden
Hongarije trekt blokkade in: Oekraïne krijgt EU-lening 90 miljard

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.

5 uur geleden