Orbán: Europa moet eigen vrede en veiligheid beter waarborgen
BOEDAPEST (ANP) - Europa moet meer verantwoordelijkheid nemen om zijn eigen vrede en veiligheid te waarborgen, vinden de Europese regeringsleiders. Dat zei de Hongaarse premier Viktor Orbán na afloop van de bijeenkomst van de Europese Politieke Gemeenschap in Boedapest. "Om het bot te zeggen: we kunnen niet wachten tot de Amerikanen ons beschermen."
Eensgezindheid was er onder de regeringsleiders dat Europa moet reageren op de Amerikaanse verkiezingsuitslag, zei Orbán, die gastheer is van de EPG. "We moeten weten dat er grote veranderingen komen waar we in de nabije toekomst op moeten reageren." Ook waren de regeringsleiders het eens dat er snel vrede in Europa moet komen.
"Om eerlijk te zijn, waren er ook uiteenlopende meningen", zei de Hongaarse premier. Dat was over migratie. "Iedereen is ontevreden met de huidige situatie en we willen allemaal verandering."
Migratiebeleid Hongarije
"Alle maatregelen om migratie te beperken, lopen op niets uit", zei Orbán. "Eén land is uitzondering op deze regel. Dat is Hongarije. Wij zijn altijd in opstand gekomen tegen gerechtelijk activisme." Daarmee lijkt hij te doelen op het eigenzinnige migratiebeleid van zijn land.
"Volgens het Hongaarse systeem dien je je aanvraag in en blijf je buiten", legde hij tijdens een persconferentie uit. "Wij beslissen over je aanvraag. Als je aanvraag wordt afgewezen, mag je niet naar binnen. Ik heb de laatste jaren nog geen betere oplossing gehoord. Dit is wat we moeten realiseren."
Rechtszaken
Hongarije is door de hoogste Europese rechter veroordeeld voor zijn migrantenbeleid, dat niet strookt met internationale verdragen. Momenteel lopen nog andere rechtszaken van de Europese Commissie bij het Europese Hof van Justitie tegen het Hongaarse beleid. Orbán zei dat het in zijn ogen succesvolle asielsysteem door de internationale regelgeving wordt bemoeilijkt.
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Een man van in de twintig is zondagochtend overleden na een schietincident bij een discotheek in Antwerpen. Er zijn meerdere personen gearresteerd.
2 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Hoe de handhaving van het verbod op vrachtverkeer op de Merwedebrug er precies uit gaat zien, is nog onderwerp van gesprek met het Openbaar Ministerie en de politie. Dat laat een woordvoerder van Rijkswaterstaat zondagochtend weten. Ze spreekt nu vooral van een oproep aan vrachtverkeer om zich aan de maatregel te houden.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland vuurde bij de aanvallen op Oekraïne in de nacht van zaterdag op zondag 41 raketten af, meldt de Oekraïense luchtmacht. Volgens waarnemend minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha gaat het om een recordaantal ballistische raketten, schrijft hij op X.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten hebben nieuwe luchtaanvallen uitgevoerd op Iran, als vergelding voor aanvallen op Amerikaanse troepen in Jordanië. Bij die Iraanse aanval zijn voor het eerst sinds de hervatting van de vijandelijkheden tussen de twee landen Amerikaanse militairen omgekomen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA/RTR) - Krachtige explosies hebben in de nacht van zaterdag op zondag de Oekraïense hoofdstad Kyiv opgeschrikt. Volgens een verslaggever ter plaatse van AFP waren er tientallen explosies die zelfs in de schuilkelders hoorbaar waren. Bij de aanvallen is zeker één persoon om het leven gekomen en raakten negen anderen gewond, zo meldden lokale functionarissen.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Volgens de civiele beschermingsdienst en ziekenhuizen in Gaza zijn zaterdag elf mensen om het leven gekomen bij Israëlische aanvallen in het gebied. Onder de slachtoffers bevinden zich drie kinderen en hun ouders.
6 uur geledenMIAMI (ANP) - De broers Andrew (39) en Tristan Tate (38) zijn in Miami gearresteerd door de Amerikaanse opsporingsdienst, zo meldt het Britse Openbaar Ministerie in een verklaring. Het OM heeft besloten de twee broers te vervolgen voor nieuwe strafbare feiten met betrekking tot vier extra slachtoffers.
6 uur geleden