Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Orbán bleef weg bij goedkeuring EU-gesprekken Oekraïne

Orbán bleef weg bij goedkeuring EU-gesprekken Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is weggebleven bij de stemming van de EU-leiders waar de EU-toetredingsgesprekken voor Oekraïne werden goedgekeurd. Orbán had zich van tevoren stellig uitgesproken tegen dat besluit en dreigde het te blokkeren.

Op Facebook schrijft Orbán na de stemming dat het "een slechte beslissing" is. Hongarije wil daaraan "niet meedoen", aldus de premier. Het besluit is niettemin geldig, verzekeren hoge EU-diplomaten. Orbán was "kortstondig afwezig" op een "vooraf afgesproken en constructieve manier", aldus een van hen.

Met die kunstgreep is een van de belangrijkste vraagstukken van de EU-topontmoeting in Brussel opgelost. In de aanloop naar de top groeiden de zorgen, omdat het verzet van Hongarije principieel en onwrikbaar leek. Over het openen van toetredingsonderhandelingen is moeilijker een compromis te vinden dan over geld, klonk het ongerust in Brussel.

Onzinnig en irrationeel

"Hongarije nam niet deel aan het besluit vandaag" maar zal niet van standpunt veranderen, waarschuwt Orbán. De EU-landen moeten zich nog talloze keren uitspreken over de vorderingen van Oekraïne op weg naar de EU en hebben dan elk steeds de kans om dat verder te blokkeren. Zo buigen de lidstaten zich in maart over de opzet van de toetredingsonderhandelingen, waarvoor de Europese Commissie een voorstel zal doen. In de tussentijd voldoet Oekraïne ook aan de laatste voorwaarden, zo is de bedoeling.

We hebben "acht uur" onderhandeld over Oekraïne, zegt Orbán, maar hij blijft het een "volstrekt onzinnig en irrationeel besluit" vinden. Oekraïne is er volgens hem gewoon niet klaar voor, maar nu de andere 26 EU-landen willen doorzetten moeten ze "hun eigen weg" maar gaan.

Meer uit Buitenland

Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

21 minuten geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

53 minuten geleden
IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

1 uur geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

2 uur geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

2 uur geleden
Israël bouwt nieuwe woningen in nederzettingen op Westoever

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.

2 uur geleden
Rechter gelast opnieuw openbaring geheime stukken in Epstein-zaak

NEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.

2 uur geleden