Oranje wil na 1974 en 1988 weer grote finale spelen in Duitsland
DORTMUND (ANP) - Het Nederlands elftal wil zich woensdagavond voor de derde keer in Duitsland voor de finale van een groot toernooi plaatsen. Na de verloren eindstrijd van het WK van 1974 en de Europese titel van 1988 volstaat een zege op Engeland voor een kraker komende zondag tegen Spanje of Frankrijk, met als inzet de winst van het EK van 2024.
In Dortmund is het voor Oranje alles of niets, na een onverwacht eenvoudige aanloop naar de halve finale. Oranje speelde redelijk tegen Polen (2-1) en degelijk tegen Frankrijk (0-0). Na een wanprestatie tegen Oostenrijk (2-3) excelleerde de nationale ploeg tegen een pover Roemenië (3-0). Vervolgens won Nederland op het tandvlees van Turkije, de laagst gerangschikte ploeg in de kwartfinales van het EK sinds de FIFA in december 1992 de wereldranglijst invoerde.
Nederland is wisselvallig op het EK, zonder de geblesseerde middenvelders Frenkie de Jong, Teun Koopmeiners, Marten de Roon, Mats Wieffer en Quinten Timber. Oranje grossiert soms in balverlies, maar scoorde ook al negen keer na mooie aanvallen over de flanken of snelle counters.
Argentinië
Engeland scoorde pas vijfmaal met bejubelde aanvallers als Harry Kane, Jude Bellingham, Bukayo Saka en Phil Foden in de gelederen. De finalist van het laatste EK speelde de afgelopen weken zo saai en voorspelbaar dat bondscoach Gareth Southgate na de laatste groepswedstrijd tegen Slovenië (0-0) door teleurgestelde Britse fans werd bekogeld met bekers vol bier. Toch kan Engeland, gelet op de individuele kwaliteiten in de selectie, ook ieder moment loskomen. Gebeurt dat tegen Nederland?
Supporters van het Nederlands elftal hopen van niet. Volgens Duitse media hebben zij de Europese titel voor fans allang gewonnen. Het Oranjelegioen heeft indruk gemaakt met massale marsen naar de stadions in Hamburg, Leipzig, Berlijn, München en opnieuw Berlijn. Tienduizenden supporters liepen in een lange oranje stoet dansend en zingend achter een dubbeldekker. Volgens de KNVB komen er minimaal 75.000 Nederlanders naar Dortmund en wie weet nog wel veel meer.
Bondscoach Ronald Koeman staat tot en met het WK van 2026 onder contract bij de KNVB. Zijn positie was na een nederlaag tegen Roemenië of Turkije ongetwijfeld zwaar onder druk komen te staan. Nu moet hij Oranje voorbereiden op de voorlopig belangrijkste wedstrijd sinds de verloren kwartfinale na strafschoppen tegen Argentinië op het laatste WK in Qatar. Winnen van Engeland en Oranje keert zondag terug naar Berlijn voor de EK-finale, 36 jaar na de zege op de Sovjet-Unie (2-0) in de eindstrijd van het EK van 1988 in München.
Meer uit Voetbal
LIVERPOOL (ANP/AFP) - De man die in mei inreed op feestende supporters van Liverpool heeft bij de start van zijn proces 31 aanklachten ontkend, waaronder zwaar lichamelijk letsel, opzettelijke verwonding en gevaarlijk rijgedrag.
49 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Ousmane Dembélé maakt woensdag naar alle waarschijnlijkheid weer deel uit van de wedstrijdselectie van Paris Saint-Germain. De 28-jarige aanvaller, winnaar van de Gouden Bal, kwam dit seizoen door verschillende blessures pas vijf keer in actie. Drie weken geleden deed Dembélé voor het laatst mee.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Real Madrid kan woensdag in de uitwedstrijd tegen Olympiakos in de Champions League niet beschikken over Thibaut Courtois. De Belgische doelman heeft een maag-darminfectie, meldt de Spaanse voetbalclub op X.
5 uur geledenMANCHESTER (ANP) - De rode kaart die een speler van Everton maandagavond kreeg voor een slaande beweging naar een ploeggenoot, is volgens trainer David Moyes niet onoverkomelijk. Speler Idrissa Gueye heeft zijn excuses aangeboden en daarmee is de zaak wat Everton-trainer Moyes betreft opgelost. "Dit soort dingen gebeuren nu eenmaal in het voetbal", zei hij.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Trainer José Mourinho van Benfica ziet het Champions League-duel met Ajax van dinsdag als "essentieel voor beide teams". Ajax en Benfica zijn de enige clubs in het belangrijkste Europese toernooi die alle vier duels hebben verloren. "Ajax is geen team voor nul punten na vier wedstrijden, net als wij", zei Mourinho een dag voor het duel in Amsterdam.
18 uur geledenTURIJN (ANP) - Jeugdinternational Jayden Addai heeft Como op weg geholpen naar een ruime 5-1-uitzege op Torino. De 20-jarige aanvaller maakte de eerste twee doelpunten van het elftal van trainer Cesc Fàbregas.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax is met Jordi Cruijff in gesprek over de functie van technisch directeur. De club onderzoekt of de zoon van de overleden clublegende Johan Cruijff interesse heeft om Alex Kroes op te volgen.
22 uur geleden