Oranje werkt in beslotenheid verder aan oude 'Chelsea-systeem'
ZEIST (ANP) - In de bossen van Zeist legt Oranje deze dagen de basis voor het spelsysteem dat over acht maanden voor succes moet zorgen bij het wereldkampioenschap in Qatar. Bondscoach Louis van Gaal, die vanwege corona voorlopig in isolatie zit, en zijn selectie doen dat achter dichte deuren. Op de besloten trainingen van woensdag en donderdag moet de spelers duidelijk worden gemaakt wat Van Gaal precies van een ieder verwacht in zijn nieuwe spelsysteem, dat zich volgens de bondscoach het beste laat vergelijken met de manier waarop Chelsea tot voor kort onder trainer Thomas Tuchel voetbalde.
Je kunt het uitleggen als 3-4-3, 5-3-2 of 3-5-2, een etiket wil de 70-jarige bondscoach er vooralsnog niet echt op plakken. Wat in ieder geval duidelijk is, is dat het Nederlands elftal met drie centrale verdedigers gaat spelen. Met onder anderen Virgil van Dijk, Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt en Jurriën Timber heeft Van Gaal keuze te over. Het gebrek aan goede buitenspelers, vooral aan de rechterkant, was voor de trainer ook een belangrijke reden af te stappen van 4-3-3.
"Het is mijn voorkeurssysteem", zegt Van Gaal over zijn nieuwe strijdwijze. "Maar het hangt ook af van de tegenstander. Want ik kijk ook naar de kwaliteiten van de tegenstander. Als we op deze manier gaan spelen, moet je druk geven op de bal. De druk op de bal hoeft niet altijd te zijn in het strafschopgebied van de tegenstander. Het gaat erom waarmee je ze het meeste pijn kunt doen."
Voorbeeld
Als voorbeeld van het kijken naar sterke en zwakke punten van de tegenstander, noemt de bondscoach de beslissende WK-kwalificatiewedstrijd tegen Noorwegen van november (2-0). "Toen speelden we 4-3-3, maar toen hebben we ook gespeeld met cirkelpressing. We lieten de Noren komen, we stonden compact en we kregen ruimte achter hun verdediging. Zo kijk ik naar tegenstanders. Wat levert ons het meeste op."
De vergelijking wordt al snel gemaakt met het WK van 2014. De verwachtingen waren vooraf laag. Oranje won in het 5-3-2-systeem in de eerste wedstrijd met 5-1 van Spanje en eindigde uiteindelijk als derde. "Toen had ik met Arjen Robben en Robin van Persie wel twee spelers voorin die makkelijk konden scoren. En als Memphis inviel, scoorde hij ook. Nu scoren eigenlijk alleen Memphis en Davy Klaassen", weet Van Gaal, die daarmee beseft dat de overschakeling naar een nieuw systeem niet automatisch tot succes leidt.
Meer uit Voetbal
MADRID (ANP/RTR) - Voetbalster Aitana Bonmatí staat voor langere tijd aan de kant. De international van Spanje heeft op een training haar linkerkuitbeen gebroken, meldt de Spaanse voetbalbond.
1 uur geledenGIRONA (ANP) - Real Madrid heeft de koppositie in La Liga in de veertiende speelronde verspeeld aan FC Barcelona. De ploeg van trainer Xabi Alonso kwam bij Girona niet verder dan een 1-1-gelijkspel.
10 uur geledenROME (ANP) - David Neres heeft Napoli aan een uitzege op AS Roma geholpen. De oud-aanvaller van Ajax maakte het enige doelpunt in Stadio Olimpico. De Braziliaan scoorde in de 36e minuut.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Stanley Menzo heeft zijn functie als bondscoach van Suriname neergelegd. Die beslissing komt op een opvallend moment. Suriname kan zich in maart via intercontinentale play-offs voor het WK van komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico plaatsen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gestaakte duel tussen Ajax en FC Groningen wordt dinsdag vanaf 14.30 uur zonder publiek in de Johan Cruijff ArenA uitgespeeld. Dat meldt de club uit Amsterdam.
11 uur geledenZEIST (ANP) - De KNVB baalt dat het duel tussen Ajax en FC Groningen definitief is gestaakt nadat fans van de thuisploeg tot tweemaal toe veel vuurwerk voor een overleden supporter hadden afgestoken. "De veiligheid van spelers en alle anderen die op en rond het veld hun werk moeten doen, kan niet worden gegarandeerd", reageert de voetbalbond.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Financieel directeur Shashi Baboeram Panday heeft namens Ajax excuses aangeboden aan iedereen die gedupeerd is door het definitief staken van het duel met FC Groningen. "Als Ajax vinden we dit schandalig", zei hij bij ESPN.
11 uur geleden