Oranje werkt in beslotenheid verder aan oude 'Chelsea-systeem'
ZEIST (ANP) - In de bossen van Zeist legt Oranje deze dagen de basis voor het spelsysteem dat over acht maanden voor succes moet zorgen bij het wereldkampioenschap in Qatar. Bondscoach Louis van Gaal, die vanwege corona voorlopig in isolatie zit, en zijn selectie doen dat achter dichte deuren. Op de besloten trainingen van woensdag en donderdag moet de spelers duidelijk worden gemaakt wat Van Gaal precies van een ieder verwacht in zijn nieuwe spelsysteem, dat zich volgens de bondscoach het beste laat vergelijken met de manier waarop Chelsea tot voor kort onder trainer Thomas Tuchel voetbalde.
Je kunt het uitleggen als 3-4-3, 5-3-2 of 3-5-2, een etiket wil de 70-jarige bondscoach er vooralsnog niet echt op plakken. Wat in ieder geval duidelijk is, is dat het Nederlands elftal met drie centrale verdedigers gaat spelen. Met onder anderen Virgil van Dijk, Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt en Jurriën Timber heeft Van Gaal keuze te over. Het gebrek aan goede buitenspelers, vooral aan de rechterkant, was voor de trainer ook een belangrijke reden af te stappen van 4-3-3.
"Het is mijn voorkeurssysteem", zegt Van Gaal over zijn nieuwe strijdwijze. "Maar het hangt ook af van de tegenstander. Want ik kijk ook naar de kwaliteiten van de tegenstander. Als we op deze manier gaan spelen, moet je druk geven op de bal. De druk op de bal hoeft niet altijd te zijn in het strafschopgebied van de tegenstander. Het gaat erom waarmee je ze het meeste pijn kunt doen."
Voorbeeld
Als voorbeeld van het kijken naar sterke en zwakke punten van de tegenstander, noemt de bondscoach de beslissende WK-kwalificatiewedstrijd tegen Noorwegen van november (2-0). "Toen speelden we 4-3-3, maar toen hebben we ook gespeeld met cirkelpressing. We lieten de Noren komen, we stonden compact en we kregen ruimte achter hun verdediging. Zo kijk ik naar tegenstanders. Wat levert ons het meeste op."
De vergelijking wordt al snel gemaakt met het WK van 2014. De verwachtingen waren vooraf laag. Oranje won in het 5-3-2-systeem in de eerste wedstrijd met 5-1 van Spanje en eindigde uiteindelijk als derde. "Toen had ik met Arjen Robben en Robin van Persie wel twee spelers voorin die makkelijk konden scoren. En als Memphis inviel, scoorde hij ook. Nu scoren eigenlijk alleen Memphis en Davy Klaassen", weet Van Gaal, die daarmee beseft dat de overschakeling naar een nieuw systeem niet automatisch tot succes leidt.
Meer uit Voetbal
AMSTERDAM (ANP) - Youri Regeer komt voorlopig niet in actie voor Ajax. De middenvelder heeft een hamstringblessure opgelopen in het gewonnen thuisduel met Sparta Rotterdam (4-0).
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Manchester City is er in de Premier League niet in geslaagd de uitwedstrijd tegen het laaggeklasseerde West Ham United te winnen. In Londen werd het 1-1. Koploper Arsenal won eerder op zaterdag van Everton met 2-0 en heeft 9 punten meer dan Manchester City, dat wel een wedstrijd minder speelde.
5 uur geledenMADRID (ANP) - Real Madrid heeft drie dagen na de zege op Manchester City in de Champions League (3-0) ook in de Spaanse voetbalcompetitie gewonnen. De thuiswedstrijd tegen Elche eindigde in 4-1.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Trainer Óscar García is met een ruime zege op Sparta Rotterdam (4-0) aan zijn nieuwe functie bij Ajax begonnen. Met de Spaanse opvolger van Fred Grim op de bank speelde de thuisploeg met veel meer passie dan in de meeste duels na de winterstop. Zo won Ajax wat vertrouwen in de aanloop naar de komende wedstrijden tegen Feyenoord en FC Twente.
5 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Sc Heerenveen zet de opmars in de Eredivisie voort. De ploeg van trainer Robin Veldman won in het Abe Lenstra Stadion met 3-0 van Telstar door treffers van Lasse Nordas, Maxence Rivera en Jacob Trenskow.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Arsenal heeft in de Premier League een moeizame zege geboekt op Everton. In het Emirates Stadium in Londen werd het 2-0 dankzij twee doelpunten in de slotfase.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - PSV heeft voor de tweede keer deze maand van NEC verloren. Na de nederlaag van 3-2 in Nijmegen in de halve finale van de KNVB-beker, ging het voor de koploper ook mis in de competitie. NEC won in het Philips Stadion in Eindhoven opnieuw met 3-2.
7 uur geleden