Oranje verslaat VS en gaat met resultaatvoetbal naar kwartfinales
AL RAYYAN (ANP) - Met een zakelijke overwinning op de Verenigde Staten heeft het Nederlands elftal zich geplaatst voor de kwartfinales van het WK in Qatar. Oranje, dat ooit naam maakte met dominant aanvalsspel, speelde op de counter en stelde de winst met effectief spel veilig: 3-1.
Oranje stuit vrijdag in de kwartfinale op de winnaar van het duel tussen Argentinië en Australië. De Argentijnen schakelden Nederland in de halve finales van het WK van 2014 uit via strafschoppen.
Nederland solliciteerde niet naar de schoonheidsprijs. De 71-jarige bondscoach Louis van Gaal heeft het resultaat heilig verklaard aan het einde van een lange trainersloopbaan. Alleen winnen is belangrijk, de manier waarop maakt hem niet zoveel meer uit. Oranje liet de bal vaak aan de tegenstander, die merkte dat het lastig scoren is tegen vijf Nederlandse verdedigers en een verdedigende middenvelder daar vlak voor.
Tactiek
Nederland speelde op de counter tegen de nummer 16 van de wereldranglijst. Van Gaal zag al snel dat zijn tactiek werkte en een aantal van zijn voorspellingen uitkwamen. Zo voorkwam zijn nieuwe eerste doelman Andries Noppert in de 3e minuut met een goede redding de openingstreffer van Christian Pulisic en opende Memphis Depay in de 10e minuut de score. Van Gaal heeft zijn topscorer dit toernooi langzaam gebracht, na een langdurige hamstringblessure.
Depay opende de score na een wonderschone aanval van maar liefst twintig balcontacten. De bal ging van links naar rechts en uiteindelijk bediende Denzel Dumfries de spits op maat. De rechtsback leverde in blessuretijd van de eerste helft ook de assist bij de 2-0 van Daley Blind. De linkspoot scoorde met rechts, net als in de troostfinale van het WK van acht jaar geleden in Brazilië.
Spelers
Oranje startte met de spelers die ook aan de aftrap verschenen bij het laatste groepsduel met Qatar. Davy Klaassen en Marten de Roon bleven na rust achter in de kleedkamer voor Steven Bergwijn en Teun Koopmeiners. Oranje ging spelen zoals Depay dat graag wil, met Bergwijn naast hem en Gakpo daar vlak achter. Gakpo stond eerst nog de 2-1 van Walker Zimmerman in de weg. Daarna waren Bergwijn en Depay dicht bij de 3-0.
Er leek weinig meer aan de hand, totdat Depay de bal inleverde en Haji Wright bijna scoorde. Diezelfde Wright trof in de 76e minuut alsnog doel, met een gelukje. Oranje reageerde razendsnel met de 3-1 van Dumfries in de 81e minuut, op aangeven van Blind. Zo waren de backs erg belangrijk voor Nederland. Dumfries leverde een doelpunt en twee assists. Blind scoorde en bereidde een treffer voor.
Meer uit Voetbal
LISSABON (ANP) - Cristiano Ronaldo gaat met Portugal naar zijn zesde wereldkampioenschap voetbal. Nooit eerder deed iemand mee aan zes WK's. Als Lionel Messi met Argentinië afreist naar het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, komt ook hij op zes deelnames. Op dit moment delen Ronaldo en Messi het record van vijf deelnames met vier andere spelers. Het toernooi, waarin Portugal in de groepsfase speelt tegen de Democratische Republiek Congo, Oezbekistan en Colombia, begint op 11 juni.
3 uur geledenBREDA (ANP) - NAC Breda neemt na de degradatie afscheid van assistent-trainer Tomasz Kaczmarek, keeperstrainer Gabor Babos en aanvalstrainer Matthew Amoah. Dat maakte de club dinsdag bekend.
4 uur geledenVOLENDAM (ANP) - Willem II-fans blijven niet welkom bij de finale van de play-offs om promotie/degradatie zaterdag bij FC Volendam. De gemeente Edam-Volendam houdt vast aan dat besluit van maandag na eerdere ongeregeldheden. Na aandringen van het competitiebestuur betaald voetbal ging de gemeente wel akkoord met uitfans bij het play-offduel tussen Ajax en FC Groningen, dat donderdag in hetzelfde stadion wordt gespeeld.
4 uur geledenGLASGOW (ANP) - Schotland heeft een ervaren selectie opgeroepen voor de eerste WK-deelname in 28 jaar. Een aanzienlijk deel van de selectie was al geboren toen Schotland in 1998 in Frankrijk niet verder kwam dan de groepsfase. De Schotten bereikten dit WK door in een enerverende kwalificatiewedstrijd met Denemarken af te rekenen.
5 uur geledenVOLENDAM (ANP) - Fans van FC Groningen zijn donderdag toch welkom bij het play-offduel met Ajax in Volendam. Dat heeft de burgemeester van Volendam besloten, meldt FC Groningen op de website. Maandag had de gemeente Edam-Volendam nog bekendgemaakt dat er vanwege eerdere ongeregeldheden geen uitfans welkom waren, maar daar was zowel FC Groningen als voetbalbond KNVB het niet mee eens.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Manuel Neuer keept bij Duitsland tijdens het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Dat verrassende besluit heeft bondscoach Julian Nagelsmann genomen, meldt de Duitse krant Bild. Neuer (40) nam na het EK van 2024 in eigen land afscheid van de nationale ploeg en speelde sindsdien geen interland meer.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Arsenal is nog één stap verwijderd van de eerste Engelse landstitel sinds 2004. De Londenaren wonnen in eigen stadion met klein verschil van het al gedegradeerde Burnley: 1-0.
18 uur geleden